Velké dluhové jubileum nabírá na obrátkách: Bojkot čínských hypotečních úvěrů, který přiměl Peking k tomu, aby se snažil zabránit potenciálně ničivému krachu největšího světového… (Foto: Flickr)

… se rozšiřuje a podle agentury Bloomberg nyní někteří dodavatelé čínských developerů odmítají splácet bankovní úvěry také kvůli nezaplaceným účtům, což je znamení, že bojkot půjček, který začal u kupců domů, se začíná šířit.

V otřesné případové studii toho, co se stane, když se ponziho schéma zvrtne, si stovky dodavatelů pro realitní průmysl stěžovaly, že si již nemohou dovolit platit své vlastní účty, protože jim developeři včetně China Evergrande Group stále dluží peníze, uvedl Caixin s odvoláním na prohlášení, které v úterý obdržel od jednoho z dodavatelů.

Podobně jako kupci domů, kteří se postavili na odpor a odmítají platit za nedokončené nemovitosti, i jedna skupina malých podniků a dodavatelů rozšířila na internetu dopis, v němž uvedla, že přestane splácet dluhy poté, co je finanční krize společnosti Evergrande připravila o peníze.

„Rozhodli jsme se přestat platit všechny půjčky a nedoplatky a doporučujeme našim kolegům, aby odmítli jakékoli žádosti o zaplacení na úvěr nebo obchodní směnku,“ uvedla skupina v dopise z 15. července, který byl zaslán pobočce developera v Hubei. „Společnost Evergrande by měla nést odpovědnost za veškeré následky, které budou následovat kvůli řetězové reakci krize dodavatelského řetězce.“

Jak vnímavě píše agentura Bloomberg oh, „protest proti platbám je nejnovější známkou toho, jak se hnutí kupců domů bojkotujících hypotéky na nedokončené domy v Číně šíří a ovlivňuje další odvětví ekonomiky“.

Ano, je to tak, a je to také důvod, proč by se měl Peking vyděsit (pokud se tak neděje), protože to, co se odehrává v Číně, je mnohem horší než to, co se odehrálo v březnu 2020, kdy se zastavila globální úvěrová mašinérie, jenže tehdy to bylo proto, že nebyla jiná možnost, nyní jde o dobrovolný vývoj a ani obavy z represí ze strany bezohledné, autoritářské, Lebronem milované čínské diktatury nebrání milionům lidí, aby vyzvali k systémovému bojkotu, který může během chvíle svrhnout celý čínský finanční systém v hodnotě 60 bilionů dolarů.

Je to tak špatné, že dokonce i agentura Bloomberg vzdala snahu namazat toto konkrétní prase rtěnkou:

Vláda Si Ťin-pchinga se potýká s dilematem, koho zachránit, když se v zemi prohlubuje majetková krize: Úleva pro některé dlužníky by mohla vyvolat hrozbu, že celá řada dalších nebude splácet. Zatímco vyhovění žádostem o podporu by mohlo zatížit státní finance, jejich ignorování by mohlo vést ke spirále nesplácení, protože stále více dlužníků by odmítalo plnit své závazky.

Hypoteční stávka, která začala koncem června v zastaveném developerském projektu Evergrande ve městě Jingdezhen, se rychle rozrostla na nejméně 301 projektů v přibližně 91 městech. Protesty zhoršily potíže země s nemovitostmi a hrozí, že zmaří pokusy o oživení trhu uprostřed hospodářského zpomalení. Podle některých odhadů se nyní jedná o miliony hypoték.

V pondělí jsme informovali, že s rostoucím tlakem na Peking, aby přijal opatření, úřady vyzvaly banky, aby zvýšily úvěry stavebníkům a pomohly tak dokončit projekty, a také zvažují, že poskytnou majitelům domů odklad splátek.

Odmítání kupců domů platit hypotéky pramení z v Číně rozšířené praxe prodávat byty před jejich výstavbou. Tato praxe v minulém roce implodovala, protože předlužené čínské developery zaplavila vlna platební neschopnosti a v důsledku vysychání finančních prostředků a zastavování výstavby stále většího počtu projektů se ocitli v krizovém režimu splácení dluhů.

Čínské banky tvrdí, že rizika plynoucí z nesplácení úvěrů na bydlení jsou kontrolovatelná, a zatím zveřejnily pouze 2,1 miliardy jüanů (311 milionů USD) ohrožených úvěrů. To je samozřejmě lež: Společnost GF Securities Co. očekává, že bojkot by mohl ovlivnit až 2 biliony jüanů hypoték. To jsou miliony hypoték.

Celkově čínské banky sedí na 38 bilionech jüanů nesplacených hypoték na bydlení a 13 bilionech jüanů úvěrů poskytnutých obklíčeným developerům v zemi.

Zdroj: zerohedge.com