Konflikt na Ukrajině je ve skutečnosti již světovou válkou, protože Západ bojuje proti Rusku prostřednictvím svých zástupců v Kyjevě, řekl ve středu srbský prezident Aleksandar Vučić místním médiím. (Foto: Flickr)

„Měli bychom pochopit, že uprostřed světové války – protože všechny řeči o tom, že jde o regionální nebo lokální válku, je třeba opustit – bojuje celý západní svět proti Rusku prostřednictvím Ukrajinců. Je to globální konflikt,“ řekl v rozhovoru pro televizi Pink TV.

Prezident uvedl, že probíhající globální válka je to, co ho znepokojuje nejvíce, a podle jeho názoru se bude jen zhoršovat. Dodal také, že konflikt na Ukrajině si vybírá svou daň na Balkáně, a zopakoval, že Srbsko se bude snažit udržet mír v regionu.

Vučič se navíc domnívá, že poté, co Rusko získá na východě Ukrajiny další území, prezident Vladimir Putin osloví Západ s určitým „návrhem“.

„Jakmile Putin skončí v Seversku, Bachmutu a Soledaru, přijde s návrhem. A pokud ho [Západ] nepřijmou – a to nepřijmou – rozpoutá se peklo.“

Srbský prezident rovněž připomněl, že jeho země udržuje úzké vztahy s Ruskem a Čínou, a dodal, že prosazovat takovou politiku není pro Bělehrad nyní snadné.

Zdroj: itimes.org