Američtí vojenští představitelé sdělili listu The Wall Street Journal, že ruské síly provedly tento měsíc několik vojenských operací proti koalici vedené USA v Sýrii. (Foto: Flickr)

Patřil mezi ně středeční útok na posádku al-Tanf podél irácké hranice na jihovýchodě Sýrie, ačkoli se zatím zdá, že operace byly zaměřeny na americké zmocněnce, konkrétně na místní arabské a kurdské frakce, které američtí instruktoři podporovali.

Vzhledem k tomu, že Rusko informovalo Američany o útocích s předstihem prostřednictvím komunikační linky mezi vojenskými jednotkami, Pentagon se domnívá, že Rusko „aktivně neútočilo na americké jednotky, ale obtěžovalo americkou misi v Sýrii“.

Obrázek: Associated Press
V případě al-Tanfu američtí představitelé popsali, že při ruském úderu bylo zasaženo „bojové stanoviště v posádce“, ale v té době se tam nenacházeli žádní američtí vojáci, přičemž útok byl zřejmě zaměřen na „bojovníky Maghawir al-Thawra podporované USA“ – ti jsou podle Ruska zodpovědní za dřívější útok bombou umístěnou u silnice proti jeho jednotkám. Nebyly hlášeny žádné oběti, protože koaliční síly se kvůli předchozímu ruskému varování rychle evakuovaly.

Je zřejmé, že jde pravděpodobně o nejbližší střet ruských a amerických sil, který se kdy dostal do přímého konfliktu, čemuž se Pentagon vyjádřil, že se chce vyhnout, ale uvedl, že nedávné akce Ruska jsou vážnou „provokací“ a znamenají eskalaci.

„Snažíme se vyhnout chybné kalkulaci nebo souboru akcí, které by mohly vést ke zbytečnému konfliktu: to zůstává naším cílem,“ řekl armádní generál Erik Kurilla, šéf amerického Centrálního velitelství. „Chování Ruska v poslední době však bylo provokativní a eskalační.“

CNN v návaznosti na zprávu WSJ dodala:

Podle původního hodnocení USA dostaly ruské síly pravděpodobně rozkaz informovat USA předem a provést nálety s vědomím, že nezasáhnou americké jednotky a že Američané budou varovat své spojence, uvedli představitelé.

Rusové však přesto pravděpodobně dosáhli svého cíle „vyslat vzkaz“ USA, že mohou udeřit, aniž by se museli obávat odvety, uvedl jeden z úředníků.

V průběhu let došlo k řadě „těsných střetů“ mezi americkými a ruskými jednotkami působícími v Sýrii. Ruské síly jsou tam na pozvání syrské vlády, zatímco prezident Asad označil Američany za nepřátelské zahraniční okupanty a požadoval jejich stažení. Někdy se soupeřící konvoje vzájemně blokují v patových situacích na klíčových syrských silničních tazích poblíž oblastí americké okupace, která je nejsilnější na severovýchodě země.

Někteří pozorovatelé však v úderech v blízkosti amerických pozic tento měsíc spatřují záměrný signál, že se věci v souvislosti s Ukrajinou vyostřují a Kreml se zabývá napínáním svalů tváří v tvář asi 900 americkým vojákům, kteří jsou stále v Sýrii.

Zdroj: zerohedge.com