24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Flickr / ilustrační)

30. června 2022


15:15 Johnson říká, že stažení z Hadího ostrova ukazuje nemožnost podmanit si Ukrajinu

Britský premiér Boris Johnson tvrdí, že stažení ruských sil z Hadího ostrova je pevným důkazem schopnosti Ukrajiny „odrazit“ invazi Moskvy.

„Pokud byste chtěli důkaz úžasné schopnosti Ukrajinců bojovat, překonat nepřízeň osudu a odrazit Rusy, pak se podívejte na to, co se právě dnes stalo na Hadím ostrově, kde Rusko opět muselo ustoupit,“ řekl Johnson na tiskové konferenci na summitu NATO.

„Nakonec se ukáže, že je pro Putina nemožné udržet zemi, která nepřijme jeho vládu,“ dodal.

14:58 Mimořádná relace: Odborníci informují, co nastane od 11. července

11:59 Šéf NATO varuje před nebezpečnějším světem

James Bays, reportér televize Al-Džazíra ze summitu NATO v Madridu, říká, že generální tajemník aliance Jens Stoltenberg během svého projevu před novináři v závěrečný den konference vykreslil „velmi chmurný obraz“ globální bezpečnostní situace.

„Přirovnal ji [Stoltenberg] k době studené války … a řekl, že žijeme v nebezpečnějším a nepředvídatelnějším světě,“ řekl Bays.

„Pak dodal, že by se to mohlo zhoršit, s možným plnohodnotným konfliktem mezi Ruskem a zeměmi NATO, ale řekl, že právě proto aliance jednala, aby se posílila … aby ochránila spojence,“ dodal.

„To, co jsme viděli v posledních dnech, je posílení sil, které má NATO nejblíže k Rusku – v zemích, které jsou nejblíže Rusku, je šest bojových skupin.“

10:24 Rusko zareaguje na případnou infrastrukturu NATO ve Finsku a Švédsku, uvedl Putin

Putin: Putin: Rusko bude reagovat, pokud NATO vybuduje infrastrukturu ve Finsku a Švédsku
Prezident Putin prohlásil, že Rusko odpoví, pokud NATO vybuduje infrastrukturu ve Finsku a Švédsku poté, co se tyto země připojí k vojenské alianci vedené USA.

Ruské tiskové agentury citovaly Putina, který nevyloučil, že se ve vztazích Moskvy s Helsinkami a Stockholmem objeví napětí v souvislosti s jejich vstupem do NATO.

29. června 2022


14:37 Zelenskyj vzkazuje NATO, že Rusko chce diktovat budoucí světový řád

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl vedoucím představitelům NATO, že probíhající konflikt je „válkou o právo diktovat podmínky v Evropě – o to, jaký bude budoucí světový řád“.

Ve virtuálním projevu na summitu západní obranné aliance v Madridu Zelenskyj uvedl, že „proto je naprosto nezbytné podpořit Ukrajinu, a to i nyní, zbraněmi, financemi a politickými sankcemi proti Rusku, které zastaví jeho schopnost platit za válku“.

12:56 Ukrajinská elitní jednotka tvrdí, že provádí sabotážní operace uvnitř Ruska

12:40 Moskva vnímá vstup Švédska a Finska do NATO negativně

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že Rusko vnímá plány Švédska a Finska na vstup do NATO „negativně“, informovala agentura Interfax.

Ruská státní tisková agentura RIA rovněž citovala Rjabkova, podle něhož je rozšiřování NATO „destabilizující“ a nepřispívá k bezpečnosti členů aliance.

12:10

11:44 Podle šéfa NATO čelí aliance největší výzvě od druhé světové války

Generální tajemník Jens Stoltenberg prohlásil, že NATO se v Madridu sešlo „uprostřed nejvážnější bezpečnostní krize od druhé světové války“.

Válka na Ukrajině již vyvolala eskalaci sil NATO ve východní Evropě a očekává se, že se spojenci dohodnou na téměř osminásobném navýšení sil rychlé reakce, a to ze 40 000 na 300 000 vojáků do příštího roku.

10:04 Zelenskyj zveřejnil video z raketového útoku na obchodní centrum

08:30 Turecko nakonec podpoří vstup Finska a Švédska do NATO

Turecko podepsalo s Finskem a Švédskem memorandum, v němž podpořilo pozvání severských zemí do NATO, uvedlo finské předsednictví.

Třístranná dohoda podepsaná v Madridu „potvrzuje, že Turecko na summitu v Madridu tento týden podpoří pozvání Finska a Švédska stát se členy NATO,“ uvedl finský prezident Sauli Niinisto v prohlášení.

Vedoucí představitelé NATO ve středu formálně pozvou Finsko a Švédsko ke vstupu do aliance poté, co Turecko uzavřelo dohodu o stažení svých námitek, uvedl šéf NATO Jens Stoltenberg.

„S potěšením oznamuji, že nyní máme dohodu, která otevírá cestu ke vstupu Finska a Švédska do NATO. Turecko, Finsko a Švédsko podepsaly memorandum, které řeší obavy Turecka, mimo jiné v souvislosti s vývozem zbraní a bojem proti terorismu,“ uvedl Stoltenberg po krušných jednáních v Madridu.

28. června 2022


14:35 Ukrajina čelí nevídané brutalitě od druhé světové války, uvedl šéf NATO

Šéf NATO Jens Stoltenberg vyzval vedoucí představitele bloku, kteří míří na summit v Madridu, aby i nadále podporovali Ukrajinu, která čelí náporu ze strany Ruska.

„Je nesmírně důležité, abychom byli připraveni pokračovat v poskytování podpory, protože Ukrajina nyní čelí brutalitě, kterou jsme v Evropě neviděli od druhé světové války,“ řekl Stoltenberg před setkáním ve Španělsku. d novými zákazy 25 občanům USA, včetně známého profesora Francise Fukuyamy, za to, že zastávali „rusofobní“ postoje.

14:05 Srí Lanka pozastavila prodej pohonných hmot a požádala Rusy o pomoc

11:36 Biden oznámí prodloužení přítomnosti amerických vojáků v Polsku

Americký prezident Joe Biden plánuje oznámit prodloužení části zvýšené přítomnosti amerických vojáků v Polsku a změny v rozmístění amerických jednotek v několika pobaltských zemích, které schválil před ruskou invazí na Ukrajinu, uvedla stanice NBC News s odvoláním na oficiální představitele.

Změny rozmístění amerických vojáků by se mohly dotknout zemí, jako je Litva, Lotyšsko a Estonsko, uvedla NBC.

Pokud by mohlo dojít k trvalejšímu rozmístění nových vojáků v regionu, úředníci uvedli, že jejich počet by byl minimální, ale několik stovek by mohlo zůstat v Polsku na trvalejší bázi, uvedla NBC.

10:02 Jakýkoli vpád NATO na Krym by mohl vést k třetí světové válce: Medveděv v Rusku

Jakýkoli vpád členského státu NATO na poloostrov Krym by se mohl rovnat vyhlášení války Rusku, což by mohlo vést ke „třetí světové válce“, nechal se slyšet bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv.

„Krym je pro nás součástí Ruska. A to znamená navždy. Jakýkoli pokus o vniknutí na Krym je vyhlášením války naší zemi,“ řekl Medveděv pro zpravodajský web Argumenty i Fakty, který vlastní město Moskva.

„A pokud to udělá členský stát NATO, znamená to konflikt s celou Severoatlantickou aliancí; třetí světovou válku. Naprostá katastrofa.“

Medveděv, který je nyní místopředsedou ruské bezpečnostní rady, rovněž uvedl, že pokud Finsko a Švédsko vstoupí do NATO, Rusko posílí své hranice a bude „připraveno na odvetné kroky“, včetně perspektivy instalace hypersonických raket Iskander „na jejich prahu“.

27. června 2022


20:30 Blinken říká, že „svět je zděšen“ ruským úderem na ukrajinské nákupní středisko

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zděšení nad smrtícím ruským úderem na přeplněné obchodní centrum a slíbil, že Moskva ponese odpovědnost.

„Svět je zděšen dnešním raketovým úderem Ruska, který zasáhl přeplněné ukrajinské nákupní centrum – poslední z řady zvěrstev,“ napsal Blinken na Twitteru.

„Budeme i nadále podporovat naše ukrajinské partnery a volat Rusko, včetně těch, kteří jsou za zvěrstva zodpovědní, k odpovědnosti.“

15:39 Výbušná zpráva potvrzuje rozsáhlou „skrytou síť“ špionů a komand CIA na Ukrajině

13:30 Zelenskyj požádal G7 o systémy protivzdušné obrany

Evropský úředník, který hovořil s agenturou Reuters, uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal o systémy protivzdušné obrany, další sankce proti Rusku a bezpečnostní záruky, když vystoupil před vedoucími představiteli skupiny sedmi zemí.

Při projevu na summitu v bavorských Alpách prostřednictvím videospojení Zelenskyj rovněž požádal o pomoc při vývozu obilí z Ukrajiny a o pomoc při obnově, uvedl evropský úředník, který hovořil pod podmínkou anonymity.

12:54 Kreml odmítá tvrzení o neschopnosti Ruska splácet dluh

Moskva odmítá tvrzení, že poprvé po více než sto letech nesplácí svůj zahraniční dluh.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v telefonátu s novináři uvedl, že Rusko v květnu uhradilo splatné dluhopisy, ale skutečnost, že je zablokovala společnost Euroclear kvůli západním sankcím vůči Rusku, „není náš problém“.

11:59 Noam Chomsky promluvil o hlavních příčinách rusko-ukrajinské války

09:55 USA oznámí nákup moderního systému protiraketové obrany pro Ukrajinu

Spojené státy pravděpodobně tento týden oznámí nákup pokročilého systému protiraketové obrany země-vzduch středního až dlouhého doletu pro Ukrajinu, řekl v neděli agentuře Reuters zdroj obeznámený s touto záležitostí.

Očekává se, že Washington oznámí i další bezpečnostní pomoc pro Ukrajinu, včetně dodatečné dělostřelecké munice a protiletadlových radarů, aby uspokojil potřeby vyjádřené ukrajinskou armádou, dodal zdroj.

09:42 Rusko poprvé od roku 1918 nesplácí zahraniční dluh

26. června 2022


21:28 Šéfové G7 se vysmívají Putinovi a žertují, že chodí bez trička

17:30 Scholz po odsouzení „brutálního“ útoku v Kyjevě vyzdvihl jednotu G7

Německý kancléř Olaf Scholz odsoudil „brutální“ raketový útok Ruska na Kyjev a prohlásil, že to posiluje potřebu, aby lídři G7 „stáli při sobě a podpořili Ukrajince při obraně jejich země“.

„V některých zemích klesá míra růstu, roste inflace, je nedostatek surovin a dochází k narušení dodavatelských řetězců,“ řekl. „Jsem velmi, velmi, velmi přesvědčen, že se nám podaří vyslat z tohoto summitu velmi jasný signál jednoty a rozhodných kroků.“

17:17 Putinův spojenec vyhrožuje plánem útoku s použitím jaderných zbraní pro dobytí Evropy

13:09 Kanada utratí miliardy za NORAD, aby USA mohly vládnout světu

12:44 Ukrajina zveřejnila záběry následků úderu amerických raketometů HIMARS

UkrInform uvádí, že se jednalo o následek úderu amerických raket M142 HIMARS MRL na ruské velitelské stanoviště 20. armády Západního vojenského okruhu ruských ozbrojených sil, které se nachází ve škole v Donbasu.

11:02 Ruský ministr obrany provedl inspekci vojáků na Ukrajině

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu provedl inspekci ruských jednotek umístěných na Ukrajině, informovala agentura TASS s odvoláním na ministerstvo.

Ministerstvo v Moskvě zveřejnilo video, na němž je vidět, jak velitel vystupuje z letadla v tmavě zelených vojenských uniformách a poté se radí s vojenskými představiteli.

Během návštěvy „Šojgu vyslechl zprávy velitelů o současné situaci a akcích ruských ozbrojených sil v hlavních operačních oblastech,“ uvádí se ve zprávě.

08:34 Kolona s Putinem nečekaně dorazila pozdě večer do Kremlu

Nové video z ruských státních médií, na kterém je zachycen Putinův příjezd do Kremlu v sobotu pozdě večer. Putinův tiskový mluvčí „popřel, že… to bylo kvůli mimořádné schůzce: ‚Ne, tak to není. Všechno je v pořádku.“

07:55 Výbuchy otřásly centrální částí Kyjeva

V Ševčenkovské čtvrti ukrajinského hlavního města Kyjeva bylo slyšet několik výbuchů, uvedl starosta Vitalij Kličko v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram.

Bezprostřední informace o příčině výbuchů ani o obětech nebyly k dispozici.

„Na místo byly vyslány posádky záchranné služby a záchranáři,“ uvedl Kličko. „Obyvatelé jsou zachraňováni a evakuováni ze dvou budov.“

24. června 2022


20:58 Putin: Nasazujeme systémy protivzdušné obrany S-500, které nemají ve světě obdoby

14:14 Česko nemůže vyloučit, že dodávky plynu z Ruska klesnou nebo se zastaví

Ministr průmyslu Jozef Sikela tvrdí, že dodávky plynu z Ruska do České republiky jsou stabilní, ale je třeba je monitorovat.

Sikela uvedl, že Praha nemůže vyloučit, že by dodávky mohly v budoucnu klesnout nebo se zcela zastavit.

13:01 Moment zřícení ruského vojenského letadla IL-76 zachycen na video

12:12 Kyjevské jednotky opustí Severodoněck

Serhij Hajdaj prohlásil, že ukrajinské síly opustí bojující město Severodoněck, zatímco Kyjev se připravuje na ztrátu Luhanska.

Ukrajinské síly „se budou muset stáhnout“ z převážně Ruskem okupovaného města Severodoněck, prohlásil guvernér Luhanské oblasti den poté, co oznámil, že vojáci opustili oblasti kolem Lysyčanska.

10:59 Ruský protiletecký systém selhal a zničil odpaliště

Záběry pocházejí z Alčevsku, Luhanská oblast.

09:55 Evropská unie schválila Ukrajinu jako kandidátskou zemi

Evropská unie schválila žádost Ukrajiny o přijetí do 27členného bloku. Vedoucí představitelé EU na zasedání v Bruselu se řídili doporučením Evropské komise, které bylo předloženo v pátek 17. června.

09:42 Šéf německého letectva vyzývá k použití jaderných zbraní proti Rusku

23. června 2022


15:11 Muž, který nosil kufřík s jadernými kódy Putina, byl nalezen postřelený ve svém domě

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/muz-ktery-nosil-kufrik-s-jadernymi-kody-putina-byl-nalezen-postreleny-ve-svem-dome/

14:39 Ukrajinský ministr obrany vítá příchod amerických raketových systémů

Na Ukrajinu dorazily vysoce mobilní dělostřelecké raketové systémy (HIMARS) ze Spojených států, uvedl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

„Děkuji svému americkému kolegovi a příteli ministru obrany Lloydu Austinovi za tyto výkonné nástroje! Léto bude pro ruské okupanty horké. A pro některé z nich poslední,“ uvedl na Twitteru.

13:02 Německo říká, že omezení dodávek plynu z Ruska je ekonomický útok

„Nesmíme si nic nalhávat: omezení dodávek plynu je ekonomickým útokem na nás ze strany (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ uvedl v prohlášení německý ministr hospodářství Robert Habeck.

Snížení dodávek plynu vyvolalo varování, že by Německo mohlo upadnout do recese, pokud by se dodávky z Ruska zcela zastavily.

„Je to zjevně Putinova strategie, jak vyvolat nejistotu, zvýšit ceny a rozdělit nás jako společnost,“ dodal Habeck. „To je to, proti čemu bojujeme.“

11:06 Turecko tvrdí, že vyšetřuje tvrzení o ukradeném ukrajinském obilí

Ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu prohlásil, že Turecko bere vážně tvrzení, že Rusko ukradlo ukrajinské obilí, a tato obvinění vyšetřuje.

Na společné tiskové konferenci s britskou ministryní zahraničí Liz Trussovou v Ankaře Cavusoglu uvedl, že Turecko nedovolí, aby se do Turecka dováželo obilí ukradené Ruskem nebo jinou zemí.

Trussová uvedla, že krize kolem obilí uvězněného na Ukrajině musí být vyřešena v příštím měsíci, a nabídla britské odborné znalosti, které by pomohly situaci vyřešit.

10:58 Ukrajinský prezident promluvil k Africe, téměř nikdo neposlouchal

09:36 Německo vyhlásilo druhou fázi nouzového zásobování plynem

Německo ve čtvrtek zahájí druhou fázi svého třífázového nouzového plánu v oblasti plynu, řekl agentuře Reuters zdroj blízký této záležitosti.

Poplachová fáze, která je plánována pro případ, kdy vláda vidí vysoké riziko dlouhodobého nedostatku dodávek plynu, umožňuje energetickým společnostem přenést vysoké ceny na zákazníky, a tím přispět ke snížení poptávky.

Německý síťový regulátor však zatím nespustí klauzuli, která by společnostem umožnila přenést zvýšení cen plynu, uvedly zdroje blízké této záležitosti pro agenturu Reuters.

22. června 2022


22:05 Klíčové ukrajinské město pod „masivním“ ruským bombardováním

„Masivní“ ruské bombardování ukrajinského bojiště ve východní části Luganské oblasti Severodoněcku je pro tamní vojáky „peklem“, prohlásil Kyjev a zároveň zdůraznil, že obránci vydrží „tak dlouho, jak bude nutné“.

„Ruská armáda… prostě všechno ničí“ v Lysyčansku, napsal na Telegramu gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj, do níž patří obě města.

„Je to tam prostě peklo,“ napsal později po čtyřech měsících ostřelování v Severodoněcku za řekou Doněck. „Naši chlapci drží své pozice a budou je držet tak dlouho, jak bude třeba,“ dodal.

16:19 Ukrajina představila miniaturního pozemního robota „Terminátora“ vybaveného kulometem

15:57 K obnově Ukrajiny je zapotřebí masivní finanční pomoc, uvedl Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz ve středu prohlásil, že obnova Ukrajiny po ruské invazi potřebuje masivní finanční pomoc a že to bude „úkol na několik generací“.

S odkazem na americkou iniciativu na pomoc západní Evropě při obnově po druhé světové válce Scholz uvedl, že pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k účasti na summitu G7, který začíná tuto neděli, aby se „dohodli, jak by takový ‚Marshallův plán pro Ukrajinu‘ vypadal“.

Během své návštěvy válkou zničeného ukrajinského města Irpin minulý týden Scholz uvedl, že viděl takovou míru devastace, která „mi připomněla obrazy Německa po druhé světové válce“.

12:44 Německý novinář: Musíme si přiznat nepříjemnou pravdu ohledně Ukrajiny

11:55 Sebevražedný dron zaútočil na rafinérii v Rusku

09:33 Zelenskyj říká, že vojenská situace v Luhanské oblasti je velmi tvrdá

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že vojenská situace ve východní Luhanské oblasti je velmi obtížná, protože Rusko zintenzivnilo snahu o vytlačení ukrajinských jednotek z klíčových oblastí.

„Je to skutečně nejtěžší místo. Okupanti silně tlačí,“ řekl Zelenskyj ve večerním videopřenosu.

07:56 Bílý dům: Putin blokuje vývoz ukrajinského obilí, čímž zbrojí proti potravinám

Bílý dům uvedl, že Putin blokuje vývoz obilí z Ukrajiny a prezident Joe Biden zkoumá možnosti, jak obilí dostat ven.

„Prezident Putin, bez legrace, používá zbraně na potraviny. Nazvěme to prostě tak, jak to je, zbrojí potravinami,“ řekl novinářům John Kirby, mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost.

21. června 2022


22:10 „Je to útok!“ Německo přechází na uhlí, protože Rusko omezuje dodávky plynu

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/je-to-utok-nemecko-prehazi-na-uhli-protoze-rusko-omezuje-dodavky-plynu/

21:47 USA tvrdí, že obrana NATO pro Litvu je po hrozbě Ruska železná

Spojené státy prohlásily, že stojí pevně za Litvou a za závazky NATO k její obraně poté, co Rusko varovalo tuto členskou zemi EU před omezením železničního tranzitu.

„Stojíme při našich spojencích v NATO a stojíme při Litvě,“ řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price.

„Konkrétně náš závazek k článku pět NATO – předpoklad, že útok na jednoho by znamenal útok na všechny – tento závazek ze strany Spojených států je železný,“ dodal.

12:59 Rusko prohlásilo, že bude reagovat na litevský zákaz Kaliningradu

Moskva prohlásila, že brzy odpoví na litevský zákaz tranzitu určitého zboží z pevninského Ruska do její kaliningradské exklávy, uvedla agentura Interfax s odvoláním na tajemníka Rady bezpečnosti Nikolaje Patruševa.

„Rusko na takové nepřátelské akce určitě odpoví. Příslušná opatření se vypracovávají v meziresortním formátu a budou přijata v nejbližší době,“ citovala agentura Interfax Patruševa.

Dodal, že protiopatření budou mít vážný negativní dopad na litevské obyvatelstvo.

Litva v reakci na nové sankce EU, které vstoupily v platnost v sobotu, uzavřela železniční koridor z Ruska do své exklávy pro některé základní zboží včetně stavebních materiálů, kovů a uhlí.

12:44 Litva začala blokovat tranzit zboží z Ruska. Moskva zuří a přináší varování

10:05 Turecký prezident a šéf OSN jednali o způsobech ukončení krize

Turecký prezident a generální tajemník OSN spolu telefonicky hovořili a projednali iniciativy zaměřené na řešení probíhající krize způsobené rusko-ukrajinskou válkou, uvedlo v prohlášení turecké ředitelství pro komunikaci.

Prezident Recep Tayyip Erdogan sdělil Antoniu Guterresovi z OSN, že Turecko udržuje společné úsilí o zajištění vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře, což by bylo „účinné z hlediska odvrácení globální potravinové krize“.

Erdogan uvedl, že nadále naléhá na své protějšky, aby oživili mírová jednání a ukončili válku prostřednictvím diplomacie.

09:11 Zajatí Američané na Ukrajině by měli nést odpovědnost za zločiny, tvrdí Kreml

Kreml prohlásil, že Američané zajatí na Ukrajině jsou „žoldáci“ zapojení do nezákonných aktivit a měli by nést odpovědnost za své „zločiny“, informovala agentura RIA.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se rovněž nechal slyšet, že na zadržené muže se nevztahují Ženevské konvence, neboť se nejedná o pravidelné vojáky. Stříleli na ruské vojáky a ohrozili jejich životy.

20. června 2022


20:55 Velká Británie by měla být připravena bojovat s Ruskem, řekl šéf armády

15:38 Videozáznamy zajatých občanů USA zřejmě prozrazují, kde se nacházejí

Podle zprávy CNN se zdá, že dva občané Spojených států, kteří bojovali po boku ukrajinských jednotek, byli zadrženi v samozvané Doněcké lidové republice (DLR).

Předpokládá se, že ruské síly zajaly 27letého Andyho Huynha, který dříve sloužil u americké námořní pěchoty, a 39letého Alexandra Druekeho, který dříve sloužil v americké armádě.

Pohřešovali se 9. června v Charkově.

V pondělí CNN uvedla, že v rozhovoru s dvojicí, který o víkendu odvysílal proruský srbský nacionalistický kanál na YouTube, je slyšet, jak osoba za kamerou při pokládání otázky říká „tady v Doněcku“.

Tři další zahraniční bojovníci – dva Britové a Maročan – byli nedávno soudem vedeným Ruskem podporovanými separatisty v DLR odsouzeni k trestu smrti.

14:11 Tchaj-wan se chlubí „schopností zaútočit na Peking“  pomocí nadzvukových řízených střel

11:25 Borrell z EU tvrdí, že ruská blokáda ukrajinských přístavů je válečný zločin

Podle šéfa zahraniční politiky EU Josepa Borrella je ruská blokáda vývozu milionů tun ukrajinského obilí „válečným zločinem“.

„Vyzýváme Rusko, aby odblokovalo [ukrajinské] přístavy… Je to nepředstavitelné, nelze si představit, že miliony tun pšenice zůstávají na Ukrajině zablokovány, zatímco ve zbytku světa lidé trpí hladem,“ řekl novinářům při příchodu na zasedání ministrů zahraničí EU v Lucemburku.

„Je to skutečný válečný zločin, takže si nedovedu představit, že to bude trvat ještě dlouho,“ dodal Borrell.

09:44 Ukrajinský parlament zakázal publikace z Ruska

Ukrajinský parlament v neděli přijal řadu nových zákonů, včetně zákazu veřejného provozování hudby „z ruského regionu“ a publikací dovážených z Ruska a Běloruska.

Mezi další přijaté zákony patří osvobození vojenského personálu „zapojeného do bojů“ od zvláštní válečné daně.

09:12 Ukrajinští vojáci musí platit za zbraně a neprůstřelné vesty, které jim Západ daroval zdarma

07:44 Protiválečné protesty po celém světě

Tisíce lidí po celém světě vyšly na náměstí a ruská velvyslanectví, aby protestovaly proti invazi.

OVD-Info, které již několik let dokumentuje zásahy proti ruské opozici, uvádí, že od zahájení války na Ukrajině Putinem bylo v celém Rusku zatčeno více než 5 000 demonstrantů.

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.