Ruský Gazprom vzkazuje Evropě, že zastavení dodávek plynu je mimo jeho kontrolu
Podle dopisu, který viděla agentura Reuters, Gazprom oznámil zákazníkům v Evropě, že nemůže zaručit dodávky plynu kvůli „mimořádným“ okolnostem.

Dopis ruské státní plynárenské společnosti je datován 14. července a uvádí, že počínaje 14. červnem vyhlašuje vyšší moc pro dodávky, uvedla agentura Reuters.

Vyšší moc, známá jako doložka „vyšší moci“, je standardní součástí obchodních smluv a uvádí mimořádné okolnosti, které stranu omlouvají z plnění jejích zákonných povinností.

Německo odmítá ruské vysvětlení

Německá vláda uvedla, že turbína, která je středobodem nejistoty ohledně budoucích dodávek plynu hlavním plynovodem z Ruska do Evropy, měla být instalována až v září, a zdůraznila tak svůj důraz na to, že by neměla existovat žádná technická překážka pro tok plynu.

„Nevidíme žádné technické důvody,“ řekla novinářům v Berlíně mluvčí ministerstva hospodářství Beate Baronová. „Podle našich informací se jedná o náhradní turbínu, která byla určena k použití v září, ale opět děláme vše pro to, abychom ruské straně odebrali možné záminky.“

Největší německý dovozce ruského plynu mezitím uvedl, že obdržel dopis od ruského Gazpromu, v němž jako důvod minulých i současných výpadků v dodávkách plynu uvádí „vyšší moc“, tedy události, které nemůže ovlivnit, což odběratel odmítá.

Gazprom minulý měsíc snížil dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Německa o 60 %. Státní plynárenská společnost se odvolávala na údajné technické problémy týkající se zařízení, které partnerská společnost Siemens Energy poslala do Kanady na generální opravu a které nemohlo být vráceno kvůli sankcím uvaleným kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Společnost Nord Stream 1 se 11. července kvůli každoroční údržbě zcela zastavila. Němečtí představitelé se obávají, že Rusko po plánovaném ukončení těchto prací ve čtvrtek dodávky plynu vůbec neobnoví a může uvést další údajný technický důvod, proč tak neučiní.

Zdroj: ctvnews.ca