Tento týden se na internetu rozšířilo video, na kterém jihokorejská stíhačka nové generace provádí pozemní testy, a to ještě před prvním plánovaným letem letounu. (Foto: Youtube)

YouTuber Korea Defense Blog nahrál záběry letounu KF-21 Boramae (korejsky „Jestřáb“), jak taxuje na letišti Sacheon, které se nachází v provincii Jižní Gyeongsang. Toto letiště sousedí se společností Korea Aerospace Industries (KAI), která je vývojářem a výrobcem stíhacího letounu, jenž je levnou a méně skrytou alternativou k letounům Lockheed Martin F-35 a F-22 Raptor.

Staví se šest prototypů letounu KF-21, které budou sloužit k letovým zkouškám až do roku 2026, kdy se očekává zahájení sériové výroby. Místní korejská média očekávají první let 22. července.

Přestože se nový stíhací letoun jeví jako stealth, je považován za stíhací letoun 4,5 generace, nikoliv zcela za stíhací letoun 5. generace. Je vyroben tak, aby nahradil stárnoucí flotilu letounů F-4E Phantom II a F-5 Tiger letectva Korejské republiky (ROKAF).

KF-21 bude pro ROKAF stíhačkou domácí výroby, zatímco flotila 40 letounů F-35A americké výroby – první stíhačku dodala společnost Lockheed Martin v roce 2018 – zahájila provoz letos na jaře. Jižní Korea modernizuje své vojenské síly jako demonstraci síly vůči Severní Koreji. Tento týden provedla společné vojenské cvičení s USA.

Očekává se, že ROKAF nasadí 40 letounů KF-21 do roku 2028 a 120 do roku 2032, přičemž 50 letounů bude vysláno do Indonésie.

Modernizace armády přichází v době, kdy nově zvolený jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol ve středu varoval před „rychlou a přísnou“ odvetou vůči Severu v souvislosti s rostoucími obavami, že Kim Čong-un se chystá provést první jaderný test za posledních pět let.

Zdroj: zerohedge.com