Jen několik hodin poté, co Gazprom vyhlásil vyšší moc u řady svých evropských zákazníků – a tím nepřímo přerušil dodávky plynu NatGas na kontinent -, kanadská energetická společnost TC Energy vyhlásila vyšší moc na některé dodávky ropy ropovodem Keystone po výpadku elektřiny na čerpací stanici v Jižní Dakotě. (Foto: Flickr)

Výpadek proudu byl údajně způsoben extrémními teplotami, které se šíří po USA (údajně bylo asi 20 stupňů nad normálem, kolem 100 stupňů).

Podle prohlášení společnosti je ropovod „v provozu se sníženým výkonem z důvodu poškození energetického zařízení třetí strany“.

To má podle společnosti vliv zejména na dodávky z Kanady do Spojených států.

Připomeňme, že ropovod vede z Hardisty v Albertě do Severní Dakoty, přes Jižní Dakotu do Steele City v Nebrasce, kde se rozděluje – jedno rameno vede na východ přes Missouri pro dodávky do Wood River a Patoka v Illinois a druhé na jih přes Oklahomu do Cushingu a dále do Port Arthuru a Houstonu v Texasu.

Agentura Bloomberg uvádí, že podle údajů společnosti Link Data Services se diskont, s nímž se ropa Cold Lake s dodáním v srpnu obchoduje s referenčními futures na pobřeží Mexického zálivu, snížil o více než 8 % na 8 USD za barel.

Ropa Cold Lake je typ těžké ropy, která se těží v oblasti ropných písků v severní Albertě a je oblíbená u některých texaských a louisianských rafinerií, které ji mohou zpracovávat na benzin, naftu a další produkty.

Prozatím nedošlo k žádné reakci cen RBOB.

Zdroj: zerohedge.com