24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Flickr)

2. dubna 2022


20:17 Gazprom zastavuje dodávky plynu do Evropy přes kritický plynovod

19:50 Rusko zastaví spolupráci ohledně Mezinárodní vesmírné stanice

Ředitel kosmické agentury Roskosmos řekl, že partnerství bude obnoveno až po zrušení „nezákonných sankcí“.

Ruský ředitel pro vesmír v sobotu uvedl, že obnovení normálních vztahů mezi partnery na ISS a dalších společných vesmírných projektech bude možné až po zrušení západních sankcí vůči Moskvě.

Dmitrij Rogozin, šéf Roskosmosu, v příspěvku na sociálních sítích uvedl, že cílem sankcí je „zabít ruskou ekonomiku a uvrhnout náš lid do zoufalství a hladu, dostat naši zemi na kolena“. Dodal, že se jim to „nepodaří, ale záměry jsou jasné“.

„Proto se domnívám, že obnovení normálních vztahů mezi partnery na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a dalších projektech je možné pouze s úplným a bezpodmínečným zrušením nezákonných sankcí,“ řekl Rogozin.

16:45 Bývalá nejvyšší státní zástupkyně OSN požaduje Putinovo zatčení

Švýcarská prokurátorka Carla Del Ponteová uvedla, že na Putina a další vysoké ruské představitele by měl být vydán mezinárodní zatykač.

„Putin je válečný zločinec,“ řekla švýcarskému listu Le Temps.

Del Ponteová působila jako hlavní prokurátorka mezinárodních trestních tribunálů OSN pro bývalou Jugoslávii a Rwandu.

Vyšetřování možných válečných zločinů na Ukrajině bylo zahájeno minulý měsíc poté, co bylo Rusko obviněno z bombardování civilistů. Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Brit Karim Khan, uvedl, že se shromažďují důkazy o údajných válečných zločinech, zločinech proti lidskosti a genocidě.

12:24 Poznáme americké mopsíky, reagují ruští diplomaté výzvu českého ministerstva

Výzva ruským kolegům, diplomatům, mužům a ženám ruské diplomatické služby.

Kolegyně a kolegové, prosíme ty z vás, kteří mají svědomí a zachovávají si schopnost rozpoznat zlo: vystupte z tohoto kruhu spoluviníků.

„Máme dost svědomí a také schopnost rozpoznat americké mopsíky, když nějaké vidíme,“ uvedlo ruské vyslanectví v Ženevě.

10:29 Ukrajinští a ruští vyjednavači se na mírových jednáních v Istanbulu dohodli na plánu evakuace civilistů z obléhaného města Mariupol, uvedl poradce prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Naše delegace se v Istanbulu dohodla na zajištění evakuace,“ řekl ukrajinské televizi Oleksij Arestovyč.

Dodal: „Myslím, že dnes nebo možná zítra se dozvíme dobré zprávy, pokud jde o evakuaci obyvatel Mariupolu.“

09:01 V Černihivské oblasti utrpělo Rusko v uplynulých dnech značné ztráty – více než 50 obrněných vozidel.

07:40 Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová se setkala s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

1. dubna 20222


18:31 Ukrajinské ozbrojené síly dnes nad Luhanskou oblastí úspěšně sestřelily Mi-28N ruského letectva s MANPADS. Posádka byla nalezena živá.

16:36 Zelenskyj uvedl, že hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem o potřebě realizovat iniciativu Paříže na pomoc civilistům při evakuaci z Mariupolu.

„Iniciativa Francie ohledně humanitárních koridorů z Mariupolu musí být realizována!“ uvedl ukrajinský prezident na Twitteru po telefonickém rozhovoru dvojice.

14:31 Aktivisté v Praze blokují dopravu, chtějí po vládě nařídit teplotní minimum

14:18 Existuje určitý pokrok v mírových jednáních o Ukrajině, uvedl Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov jednal se svým indickým protějškem Subrahmanyamem Jaishankarem v rámci úsilí o posílení vztahů s touto zemí.

Podle tiskové agentury Reuters Lavrov na brífinku po jednání uvedl, že v mírových rozhovorech s Ukrajinou bylo dosaženo určitého pokroku.

Uvedl, že Moskva připravuje odpověď na ukrajinské návrhy, které zahrnují nabídku Kyjeva stát se neutrálním výměnou za bezpečnostní záruky.

Lavrov uvedl, že Kyjev projevil „mnohem větší pochopení“ pro situaci na Krymu, který byl v roce 2014 anektován Ruskem, a v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny, která je z velké části pod ruskou kontrolou, jakož i pro nutnost neutrálního statusu Ukrajiny.

12:56 Německý průmysl: Plán na příděly plynu by ochromil ekonomiku

09:13 Video dvou ukrajinských vrtulníků Mi-24, které raketami zasáhly sklad ropy v ruském Bělgorodu.

08:20 Zelenskyj vyhodil dva generály

V nočním videoposelství prezidenta Zelenského se vzácně objevil záblesk vnitřního nesouhlasu. Oznámil, že propustil dva vysoce postavené členy ukrajinské národní bezpečnostní služby s odůvodněním, že jsou „zrádci“.

„Dnes bylo učiněno další rozhodnutí týkající se antihrdinů,“ řekl. „Nemám čas zabývat se všemi zrádci, ale postupně budou všichni potrestáni.“

Jmenoval dva nejvyšší úředníky a dodal, že ti, „kteří poruší vojenskou přísahu věrnosti ukrajinskému lidu… budou nevyhnutelně zbaveni vysokých vojenských hodností“.

„Náhodní generálové jsou nám z cesty!“ dodal.

08:04 Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že Ukrajina jí nyní sdělila, že ruská vojska opustila Černobyl.

07:59 Jízda přes miny na dálnici u Kyjeva vyžaduje precizní řízení

31. března 2022

20:40 Indie se chystá obejít americký dolar při obchodování s Ruskem

17:34 Podle Bílého domu prezident Joe Biden brzy oznámí uvolnění rekordního množství ropy ze strategických zásob USA.

Ceny ropy dnes začaly klesat poté, co se objevily zprávy, že USA zvažují využití svých ropných rezerv.

„Prezident oznámí největší uvolnění ropných zásob v historii, čímž se na trh dostane v průměru jeden milion barelů denně navíc – každý den – po dobu následujících šesti měsíců,“ uvedl Bílý dům v prohlášení, které potvrzuje dřívější zprávy.

„Toto rekordní uvolnění poskytne historické množství dodávek, které poslouží jako překlenovací můstek do konce roku, kdy se zvýší domácí produkce.“

16:44 Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že podepsal dekret, podle něhož musí zahraniční kupující od 1. dubna platit za ruský plyn v rublech, a pokud tyto platby nebudou provedeny, budou smlouvy zastaveny.

Od 1. dubna si budou muset otevřít speciální ruské bankovní účty pro převod zahraničních prostředků a banka je pak použije na nákup rublů.

„Pokud tyto platby nebudou provedeny, budeme to považovat za neplnění závazků ze strany kupujících se všemi z toho vyplývajícími důsledky,“ říká.

„Nikdo nám nic neprodá zadarmo a ani my nebudeme dělat charitu – to znamená, že stávající smlouvy budou zastaveny.“

16:30 Francie a Německo se připravují na omezení dodávek ruského plynu

Francie a Německo se připravují na snížení dodávek ruského plynu, uvedl francouzský ministr hospodářství. Reagoval tak na varování ruského prezidenta Vladimira Putina, že Moskva zavře kohoutky těm, kteří odmítají platit v rublech.

„Je na nás, abychom se na tyto scénáře připravili, a my se připravujeme,“ řekl Bruno Le Maire po jednání se svým německým protějškem Robertem Habeckem v Berlíně.

14:43 Rusko zničilo většinu ukrajinského obranného průmyslu, tvrdí Zelenského poradce

Rusko „prakticky zničilo“ téměř celý ukrajinský obranný průmysl, uvedl poradce Zelenského.

Oleksij Arestovyč se tak vyjádřil ve videoposelství, během něhož rovněž uvítal podmínky navrhované mírové dohody jako výhru pro Kyjev.

Uvedl, že podle mírové dohody projednávané s Ruskem během rozhovorů na začátku tohoto týdne bude Ukrajina chráněna před budoucími hrozbami mezinárodními bezpečnostními zárukami, které Rusko nebude moci vetovat.

„Jedná se o ideální dohodu, která zásadním způsobem několikanásobně zlepšuje naše postavení,“ dodal Arestovyč.

13:29 Jedenáct lidí, včetně čtyř dětí, bylo zraněno poté, co ruské síly použily zakázané fosforové bomby v oblasti kontrolované Ukrajinou na východě Doněcké oblasti, uvedl gubernátor regionu.

„Vyzývám všechny, kteří se ocitli na frontové linii, kteří jsou závislí na dostupnosti některých léků, na lékařské péči, aby využili této šance a odešli,“ napsal Pavlo Kirilenko na Facebooku.

12:59

12:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vystoupil v australském a nizozemském parlamentu.

V australském parlamentu řekl, že ke zvýšení tlaku na Rusko jsou zapotřebí nové a přísnější sankce. Svět měl podle něj Moskvu potrestat již v roce 2014 za invazi na Krym.

11:49 Sankce nesankce. McDonald’s restaurace jsou v Rusku stále otevřené

10:59 Rusko a Ukrajina obnoví mírové rozhovory online v pátek

Rusko a Ukrajina obnoví mírové rozhovory online 1. dubna, uvedl vysoký ukrajinský představitel.

Ukrajinský vyjednavač David Arakhamia v online příspěvku uvedl, že Ukrajina navrhla setkání vedoucích představitelů obou zemí, ale Rusko reagovalo tím, že je třeba udělat více práce na návrhu smlouvy. Poslední kolo jednání se konalo tento týden v Turecku.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho ukrajinský protějšek Dmytro Kuleba by se mohli do dvou týdnů sejít k jednání, uvedlo ve čtvrtek Turecko poté, co začátkem týdne hostilo vyjednavače obou stran.

„Zhruba do týdne nebo dvou týdnů by mohlo dojít k setkání na vyšší úrovni, přinejmenším na úrovni ministrů zahraničí,“ řekl turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu v televizním rozhovoru.

09:38 Sankce nesankce. McDonald’s restaurace jsou v Rusku stále otevřené

09:01

30. března 2022


21:28 Ukrajinský vyjednavač říká, že Abramovič je účinným prostředníkem s Ruskem

Ukrajinský vyjednavač Mychajlo Podoljak prohlásil, že miliardář Roman Abramovič je účinným prostředníkem mezi Kyjevem a Moskvou.

„V mediálním prostoru je již dlouho známo, že je mimořádně účinným prostředníkem mezi delegacemi a částečně moderuje proces tak, aby nedošlo k nedorozumění hned na začátku,“ řekl na televizním brífinku.

Jako „konspirační teorie“ také zlehčoval zprávy o tom, že Abramovič byl před několika týdny otráven, a uvedl, že takové zprávy mají vytvářet tlak na delegace.

21:04 Světový vládní summit 2022 se ptá: „Jsme připraveni na nový světový řád?“

19:55 NATO směřuje ke stálým základnám ve východní Evropě, uvedl americký generál

Ruská invaze na Ukrajinu by měla vést k přehodnocení stálé přítomnosti NATO ve východní Evropě, řekl americký generál, který působí jako vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, v Kongresu USA.

Generál letectva Tod Wolters uvedl, že aliance „je v procesu vytváření osmi velmi soudržných bojových skupin o velikosti minimálně praporu ve východní Evropě“.

Wolters dodal, že členské země jsou odhodlány budovat rozmístění sil v Evropě a změnit jejich přítomnost z „rotační“ na „trvalejší“.

18:05 Ukrajinský prezident Zelenskyj prosazuje přechod Evropy na „zelenou energii“:

„Ruská agrese proti Ukrajině je argumentem pro urychlení zelené transformace na kontinentu. Evropa se musí vzdát ruské ropy, vzdát se jí co nejdříve!“

17:28 Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzyanyk podle agentury Reuters uvedl, že ruské síly se připravují na obnovení útočných operací.

17:09 Donald Trump během 3 minut vysvětlil, jak ukončit válku na Ukrajině

15:45 Ukrajinská agentura Nexta zveřejnila, jak vypadá Mariupol.

15:10 Dánsko by plně podpořilo členství Finska v NATO, pokud by tato země požádala o vstup do transatlantické bezpečnostní aliance, prohlásil premiér země.

„Pokud by se Finsko rozhodlo požádat o členství v NATO, Dánsko by to samozřejmě velmi silně podpořilo,“ řekla Mette Frederiksenová novinářům během návštěvy Estonska.

Finský prezident Sauli Niinisto na začátku tohoto měsíce prohlásil, že země přezkoumá svou bezpečnostní politiku a rozhodne se, zda do NATO vstoupí.

15:02 Ruská centrální banka navázala rubl na zlato a stanovila pevnou cenu za gram

13:09 Peskov: Mírová jednání nepřinesla žádný průlom

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov informoval média o včerejších rozhovorech s Ukrajinou v Turecku a zlehčoval naděje na průlom.

Rusko včera uvedlo, že hodlá omezit své vojenské aktivity v Kyjevě a Černihově, a Ukrajina prohlásila, že zváží, zda se stane „neutrálním“ státem.

„Pozitivní je, že ukrajinská strana alespoň začala konkrétně formulovat a dávat na papír to, co navrhuje. Dosud se to nepodařilo,“ řekl Peskov.

„Pokud jde o zbytek, nemůžeme, řečeno tímto způsobem, v současné době konstatovat, že došlo k nějakému průlomu, k něčemu velmi slibnému,“ dodal v poznámkách, které přinesla agentura Interfax.

11:37 Inflace ve Španělsku vzrostla na 9,8 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1985

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/inflace-ve-spanelsku-vzrostla-na-98-coz-je-nejvyssi-hodnota-od-roku-1985/

11:31 Jednání pokročila, uvedl poradce Zelenského

Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou se podle Ihora Žovkvy, zástupce vedoucího kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského, „rozhodně pohnula kupředu“.

Podle něj bylo na jednáních v Istanbulu poprvé vidět, že ruská strana namísto ultimát a svých červených linií vyslechla ukrajinskou pozici.

V pořadu Today rozhlasové stanice BBC 4 však na otázku týkající se východních regionů uvedl, že Ukrajina nevymění „ani píď“ území.

Řekl také, že Rusko nestáhlo své vojáky z Kyjeva ani z Černihova, přestože Rusko prohlásilo, že své operace v těchto oblastech omezí.

10:01 Tomáš Klus s rodinou sdílí domácnost s ukrajinskými uprchlíky

09:40 Agentura OSN pro uprchlíky UNHCR uvádí, že od 24. února, kdy invaze začala, uprchlo přes hranice země 4 019 287 Ukrajinců.

29. března 2022


22:58 Stařík předal ukrajinským vojákům nákladní auto, které údajně ukradl Rusům.

„Nákladní auto s municí, dobrá práce,“ uvedl ukrajinský voják na videu.

21:06 Jurij Butusov potvrdil, že ukrajinská armáda zasáhla muniční sklad Točkou-U ruské armády v Belgorodu.

19:34 Americký představitel: Některé ruské jednotky opouštějí Kyjev

Jak jsme již informovali, Rusko uvedlo, že „drasticky omezí“ útoky v okolí Kyjeva a severního města Černihiv.

Nyní americký představitel sdělil BBC, že některé ruské síly se z ukrajinského hlavního města stěhují.

„Ano, viděli jsme, že se Rusové začínají stahovat od Kyjeva,“ řekl úředník, který hovořil pod podmínkou anonymity.

„Ale v této fázi máme jen malou jistotu, že to znamená nějaký významný posun nebo smysluplný ústup. Rusové stále útočí na Kyjev leteckými údery. To ukáže čas.“

18:10 Které země uvalily sankce na Rusko?

17:25 Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena Spojené státy nezaznamenaly žádné důkazy o tom, že by jednání mezi Moskvou a Kyjevem probíhala „konstruktivním způsobem“.

16:15 Putin nařídil připravit návrhy, jak mají „nepřátelské země“ platit za plyn v rublech

15:46 Rusko se po jednáních zavázalo omezit některé vojenské aktivity

Náměstek ruského ministra obrany generál Alexandr Fomin novinářům řekl, že Rusko sníží svou vojenskou aktivitu v okolí Kyjeva a Černihova s ohledem na „konstruktivní“ jednání s Ukrajinou.

„V zájmu zvýšení vzájemné důvěry a vytvoření nezbytných podmínek pro další jednání a dosažení konečného cíle, kterým je odsouhlasení a podepsání (dohody), bylo přijato rozhodnutí radikálně, s velkou rezervou, snížit vojenskou aktivitu ve směru na Kyjev a Černihiv,“ řekl Fomin novinářům.

Podle agentury AP ukrajinská armáda uvedla, že zaznamenala stažení vojsk v okolí Kyjeva a Černihova. Pentagon však uvedl, že tyto zprávy nemůže potvrdit.

Turecko uvedlo, že v další fázi se očekává setkání ruského a ukrajinského ministra zahraničí s cílem stanovit vzájemné porozumění a připravit půdu pro setkání Zelenského s Putinem.

„Jsme nesmírně rádi, že vidíme rostoucí sbližování mezi oběma stranami v každé fázi,“ uvedl turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

13:55 Rusko-ukrajinské rozhovory v Istanbulu

Ukrajinští a ruští vyjednavači v úterý v Istanbulu ukončili osobní mírové rozhovory, přičemž ukrajinská strana uvedla, že došlo k dostatečnému vývoji, aby se uskutečnilo setkání prezidentů obou zemí.

Rusko uvedlo, že rozhovory byly „konstruktivní“, což vyvolalo naději, že by mohlo dojít k pokroku směrem k ukončení války.

Ruský vrchní vyjednavač Medinskij však uvedl, že setkání Putina a Zelenského je možné pouze v případě, že dohodu schválí ministerstva zahraničí obou zemí.

Po jednání ukrajinští vyjednavači novinářům řekli, že Kyjev bude souhlasit s neutrálním statusem, pokud bude zaveden systém bezpečnostních záruk. Uvedli, že v rámci nového systému by mezi bezpečnostními garanty Ukrajiny mohly být Izrael, Polsko, Kanada a Turecko.

Neutrální status by zahrnoval i to, že by na ukrajinském území nebyly umístěny žádné zahraniční vojenské základny.

Aby mohla jakákoli konečná dohoda s Ruskem vstoupit v platnost, musí být na celé Ukrajině úplný mír, zdůraznila ukrajinská strana a dodala, že o podmínkách jakékoli konečné dohody bude na Ukrajině nutné uspořádat referendum.

Navrhli rovněž uspořádat konzultace s Ruskem o statusu Krymu.

Ruský vyjednavač Vladimir Medinskij uvedl, že o ukrajinských návrzích bude informovat ruského prezidenta Vladimira Putina.

Úterní rozhovory trvaly s občasnými přestávkami přibližně čtyři hodiny. Není jasné, zda budou jednání pokračovat i druhý den, píše DW.

13:34 Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) v úterý vyzval Ukrajinu a Rusko, aby dosáhly jasné dohody o bezpečné evakuaci civilistů z Mariupolu a dalších míst, kde dochází k úbytku životně důležitých zásob.

Mardini rovněž uvedl, že na sociálních sítích probíhá „dezinformační kampaň“ proti MVČK, když se humanitární agentura v sérii příspěvků na Twitteru snažila odmítnout obvinění, že se podílela na „nucené evakuaci civilistů do Ruska“.

10:57 Roman Abramovič se účastní mírových jednání v Turecku poté, co měl být údajně otráven

10:39 Ukrajinský prezident Zelenskyj poděkoval českému premiérovi Petru Fialovi za podporu Ukrajiny v boji proti ruské agresi.

09:48 Rusko-ukrajinská delegace dorazila v Istanbulu na mírové rozhovory

09:44 Ukrajinský prezident uvedl, že ukrajinské síly znovu dobyly klíčové kyjevské předměstí Irpin, ale upozornil, že ruské síly stále kontrolují oblasti severně od hlavního města.

09:11 Francie předala Ukrajině 27 hasičských a záchranářských vozů a 50 tun zdravotnického a záchranářského vybavení.

05:49 Konec globalizace. Jaká je budoucnost poválečného světa podle českého politologa Robejška?

28. března 2022


22:25 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba prohlásil, že nejambicióznějším cílem Kyjeva na nadcházejících jednáních s Ruskem v Turecku je dohoda o příměří.

21:08 Ukrajinští vyjednavači vyzývají k opatrnosti v souvislosti se zprávami o otravě

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak polil studenou vodou zprávy o údajné otravě ukrajinských vyjednavačů a ruského oligarchy Romana Abramoviče.

„Existuje mnoho spekulací, různých konspiračních teorií,“ řekl Podoljak.

Další člen vyjednávacího týmu Rustem Umerov vyzval, aby lidé nevěřili „neověřeným informacím“.

Americký úředník, který s agenturou Reuters hovořil pod podmínkou anonymity, uvedl, že podle zpravodajských informací byla otrava ruského miliardáře Romana Abramoviče a ukrajinských mírových vyjednavačů způsobena environmentálním faktorem, nikoliv otravou.

„Zpravodajské informace vysoce nasvědčují tomu, že šlo o vliv prostředí,“ uvedl zdroj a dodal: „Např. nikoli otrava.“ Další podrobnosti odmítl uvést.

Tato zpráva je v rozporu s dřívější zprávou deníku Wall Street Journal a investigativního serveru Bellingcat, podle níž Abramovič a vyjednavači po schůzce v Kyjevě trpěli příznaky podezření na otravu.

20:43 DB pozastavila nákladní vlakovou dopravu kvůli nedostatku elektřiny

18:58 Ukrajinští vyjednavači, ruský oligarcha prý utrpěli podezření na otravu, píše WSJ

Ukrajinští míroví vyjednavači a ruský oligarcha Roman Abramovič utrpěli po setkání v Kyjevě na začátku tohoto měsíce příznaky podezření na otravu, uvedl deník Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na osoby obeznámené se záležitostí.

Příznaky zahrnovaly zarudlé oči, neustálé a bolestivé slzení a olupování kůže na tvářích a rukou, uvedly zdroje a dodaly, že z podezření na útok obviňují zastánce tvrdé linie v Moskvě, kteří chtějí sabotovat rozhovory o ukončení války na Ukrajině.

Stav Abramoviče a ukrajinských vyjednavačů, mezi nimiž je i krymskotatarský zákonodárce Rustem Umerov, se od té doby zlepšil a jejich životy nejsou ohroženy, uvedl WSJ.

Ruský oligarcha se do pokusů o ukončení války zapojil navzdory dlouhodobým vazbám na prezidenta Vladimira Putina. Kreml na žádost amerického listu o komentář bezprostředně nereagoval.

17:43 Kyjevský starosta Vitalij Kličko uvedl, že v ukrajinském hlavním městě je v současné době v důsledku ruské ofenzivy více než 100 mrtvých.

17:30 Odmítnutí G7 platit rubly bude znamenat zastavení dodávek plynu, uvedl ruský zákonodárce

17:03 Itálie pomáhá Ukrajině s prosazováním bezpečnostních záruk, říká Zelenskyj

„Diskutovali jsme o postupu proti ruské agresi. Poděkoval za důležitou obrannou a humanitární podporu. Ukrajinský lid si to bude pamatovat. Oceňujeme ochotu Itálie připojit se k vytvoření systému bezpečnostních záruk pro Ukrajinu,“ uvedl ukrajinský prezident na Twitteru.

14:56 Ať Wales a Skotsko ustoupí a pustí Ukrajinu na mistrovství světa, vyzval novinář

12:30 Turecko by mohlo být mezi zeměmi, které Ukrajině nabídnou bezpečnostní záruky, tvrdí Kyjev

Turecko je mezi zeměmi, které by mohly Kyjevu nabídnout bezpečnostní záruky jako součást dohody s Ruskem o ukončení války na Ukrajině, uvedl vysoký ukrajinský představitel.

„Turecko je mezi zeměmi, které by se v budoucnu mohly stát garanty naší bezpečnosti,“ uvedl Ihor Žovkva, zástupce vedoucího Zelenského úřadu.

Kyjev uvedl, že chce právně závazné bezpečnostní záruky, které by Ukrajině v případě budoucího útoku poskytly ochranu skupiny spojenců.

10:20 Ukrajinský představitel říká, že neočekává žádný zásadní průlom v mírových rozhovorech

Vysoký ukrajinský představitel před jednáním ukrajinských a ruských zástupců v Turecku prohlásil, že neočekává žádný zásadní průlom.

„Nemyslím si, že dojde k nějakému průlomu v hlavních otázkách,“ řekl poradce ministerstva vnitra Vadym Děnisenko.

Ruští a ukrajinští vyjednavači dnes obnoví v Turecku osobní jednání.

08:47 Minuta ticha za Ukrajinu na předávání Oscarů

Hollywood se o část svého velkého večera podělil s lidmi na Ukrajině a pomocí textu na obrazovce požádal svět o finanční příspěvky pro ty, kteří trpí ruským útokem.

„Rádi bychom minutou ticha vyjádřili naši podporu lidem na Ukrajině, kteří v současné době čelí invazi, konfliktu a předsudkům uvnitř svých vlastních hranic,“ stálo ve zprávě zobrazené na velké video obrazovce vznášející se nad pódiem.

„I když je film důležitou cestou, jak vyjádřit naši lidskost v době konfliktu, ve skutečnosti miliony rodin na Ukrajině potřebují jídlo, lékařskou péči, čistou vodu a záchranné služby. Zdroje jsou vzácné a my – společně jako globální společenství – můžeme udělat více,“ uvedl.

„Žádáme vás, abyste Ukrajinu podpořili jakýmkoli způsobem, který je ve vašich silách. #StandWithUkraine.“

08:30 Ukrajinský prezident Zelenskyj nakonec na Oscarech nevystoupil. Dříve se nechal slyšet americký herec Sean Penn, že v případě nemožnosti nechat prezidenta promluvit roztaví své sošky.

07:01 Hackerská skupina „NB65“ (@xxNB65), spojená s Anonymous, se nabourala do VGTRK (Všeruská státní televizní a rozhlasová společnost). Celkový objem dat připravovaných ke zveřejnění je 870 GB. DDoSecrets je zveřejní v nejbližší době.

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.