Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruské centrální bance, vládě a Gazpromu, aby do 31. března předložily návrhy na platby za plyn v rublech od „nepřátelských zemí“, včetně všech států Evropské unie. (Foto: Flickr)

Rusko vypracovává způsoby přijímání plateb za vývoz zemního plynu v rublech a v případě, že evropské země odmítnou platit v ruské měně, přijme včas rozhodnutí, uvedl Kreml 28. března.

„Nebudeme dodávat plyn zadarmo, to je jasné,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v konferenčním hovoru. „V naší situaci je sotva možné a vhodné zabývat se charitou“ vůči evropským zákazníkům.

Skupina sedmi velkých ekonomik se však dohodla na odmítnutí požadavku, uvedl 28. března německý ministr energetiky.

Robert Habeck novinářům řekl, že „všichni ministři G7 se zcela shodli na tom, že by to (bylo) jednostranné a jasné porušení stávajících smluv“.

Uvedl, že představitelé Francie, Německa, Itálie, Japonska, Spojených států, Velké Británie a Kanady se 25. března sešli, aby koordinovali své postoje, a že se jednání zúčastnili také zástupci EU.

Habeck uvedl, že „platba v rublech je nepřijatelná a budeme naléhat na dotčené společnosti, aby se Putinovým požadavkem neřídily“.

Putin 23. března uvedl, že Rusko provede změny a přestane přijímat platby v „kompromitovaných“ měnách do jednoho týdne.

Zdroj: rferl.org