Maďarsko nebude souhlasit s financováním z EU, pokud Ukrajina zachová zákaz OTP Bank… (Foto: Flickr)

Maďarsko zablokuje financování v hodnotě 500 milionů eur na zbraně pro Kyjev, což by byl osmý převod z Evropského mírového fondu (OTP), uvedl hospodářský deník Világgazdaság.

Budapešť požaduje záruky, že EPF si i v budoucnu zachová svůj globální horizont a nebude využíván pouze na vyzbrojování Ukrajiny.

Rada ministrů zahraničních věcí členských států EU schválila 5. května společný nákup dělostřelecké munice a raket pro Ukrajinu v hodnotě 1 miliardy eur zeměmi EU, oznámila v pátek Rada pro zahraniční věci EU. Pomoc, schválená v rámci Evropského mírového nástroje, umožní dodat ukrajinským ozbrojeným silám dělostřeleckou munici a rakety ráže 155 milimetrů.

Den před rozhodnutím rady zařadila ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce (NACC) banku OTP na seznam mezinárodních válečných sponzorů. Toto rozhodnutí bylo odůvodněno postojem vedení banky k pokračování jejích aktivit v Rusku a faktickým uznáním takzvaných „lidových republik“ Doněcka a Luhanska.

Ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó v pátek ve Stockholmu prohlásil, že dokud Ukrajina toto rozhodnutí neodvolá, bude maďarská vláda „těžko vyjednávat“ o dalších sankcích, které by vyžadovaly další oběti.

„Je skandální, že Ukrajina zařadila OTP, která neporušuje žádné zákony, na seznam mezinárodních sponzorů války,“ řekl Szijjártó.

Vztahy mezi Ukrajinou a Maďarskem nejsou dobré již delší dobu, ještě z doby před válkou, a to především kvůli špatnému zacházení Ukrajiny s maďarskou etnickou menšinou. Rozhodnutí Maďarska neposílat na Ukrajinu zbraně a jeho podpora mírové dohody a příměří na Ukrajině však rozzlobily Ukrajinu a řadu západních vlád.

Minulý měsíc Tamás Menczer, státní tajemník pro bilaterální vztahy na ministerstvu zahraničních věcí a obchodu, prohlásil, že Maďarsko nepodpoří integraci Ukrajiny do Evropské unie nebo NATO, dokud nebudou obnovena práva maďarské komunity na Ukrajině.

Podle uniklých dokumentů amerických zpravodajských služeb bylo také odhaleno, že Ukrajina plánovala vyhodit do povětří životně důležitý ruský ropovod, který dodává ropu do Maďarska, aby ochromila maďarský průmysl. Tato zpráva byla v Maďarsku přijata s šokem a jeden z bezpečnostních analytiků uvedl, že se jedná o útok na Maďarsko, a tedy i o útok na NATO.

Jedná se o útok na Maďarsko, a tedy i na NATO podle článku 5 NATO,“ řekl maďarský expert na bezpečnostní politiku György Nógrádi v rozhovoru pro deník Magyar Nemzet.