Wales a Skotsko by měly ustoupit a nechat Ukrajinu kvalifikovat se na nadcházející mistrovství světa v Kataru. (Foto: Wikimedia)

To je názor sloupkaře listu Daily Telegraph, který tvrdí, že probíhající ruská invaze na Ukrajinu postavila Wales i Skotsko před „morální hlavolam“.

Wales si ve čtvrtek večer výhrou nad Rakouskem na stadionu Cardiff City Stadium zajistil účast ve finále play-off a v úterý se měl na stejném místě utkat se Skotskem nebo Ukrajinou. Drastická situace na Ukrajině, kde bylo kvůli pokračujícímu projevu agrese ze strany sil Vladimira Putina vysídleno přibližně 6,5 milionu lidí, však způsobila, že druhé semifinále v Hampden Parku bylo odloženo na červen.

Znamená to, že Wales si nyní bude muset počkat až na losování finále, které se uskuteční příští týden, aby zjistil, zda se kvalifikoval na své první mistrovství světa od roku 1958. Publicista Jim White však navrhl, aby Wales i Skotsko ustoupily a v rámci solidarity přenechaly své místo Ukrajině.

„Aby se Wales dostal v listopadu do Kataru, bude možná muset porazit Ukrajinu. Skotsko stojí před stejnou morální hádankou,“ napsal. „Aby se dostali do bodu, kdy by se mohli s Walesem utkat o poslední místo na turnaji, budou muset nejprve porazit Ukrajinu, kdykoli se jejich odložené semifinále bude moci uskutečnit.

„Není to myšlenka, kterou by si měli vychutnávat. Spíše je to taková, která má přinést pozastavení. Wales i Skotsko jsou zvyklí být outsidery, favority neutrálů, stranou, které všichni ostatní přejí vítězství. Zvláště když hrají s Anglií. Tentokrát ne. Tentokrát jsou zatíženi jinou symbolikou. Tentokrát jsou to strany, které hrají, aby zničily vzácný okamžik osvícení národa, který je v současnosti zahalen v bídné, vnucené temnotě. Najednou jsou to strany, které chtějí uhasit vzácný okamžik naděje národa, který je před našima očima ničen.“

Fanoušci Walesu vzdali před čtvrtečním večerním střetnutím hold ukrajinskému lidu žlutomodrými barvami a podobné scény se odehrály napříč Premier League, EFL i Evropou. White se však domnívá, že umožnění účasti týmu Oleksandra Petrakova na nadcházejícím turnaji by bylo nejsilnějším možným projevem solidarity.

Whiteovy komentáře přicházejí poté, co britský premiér Boris Johnson zřejmě navrhl, aby Ukrajině byla na turnaji udělena výjimka.

V projevu v sídle NATO byl Johnson dotázán, zda si myslí, že by Ukrajina měla dostat místo na turnaji, a odpověděl: „Zní mi to jako dobrý nápad, ale jsem tady mimo oblast, musím přiznat, že to není moje silné téma. Můj názor je, že nevidím důvod, proč ne.“

A dodal: „Řeknu to takhle, vzhledem k tomu, čím si Ukrajina prošla, vzhledem k tomu, jaké útrapy museli ukrajinští fotbalisté snášet, jsem si jistý, že by se jim měly projevit všechny možné sympatie a úlevy.“

Zdroj: telegraph.co.uk