Rozhodnutí přichází v době, kdy Moskva nesmí používat americkou měnu v důsledku sankcí za invazi na Ukrajinu. (Foto: Wikimedia)

Podle vysokého indického obchodního úředníka by tento týden mohl být spuštěn systém, který by umožnil přímé platby v rupiích za rubly, což by umožnilo obchod mezi Indií a Ruskem.

A Sakthivel, prezident Federace indických exportních organizací (FIEO), nedávno řekl televizi CNBC, že toto uspořádání by otevřelo cestu finančním operacím mezi oběma zeměmi, protože by obešlo americký dolar, uvedla RT.

Moskva v současné době nesmí používat americkou měnu v důsledku amerických sankcí kvůli invazi na Ukrajinu.

Úředník dále uvedl, že indická vláda pracuje na tom, aby se do tohoto mechanismu mohlo zapojit až pět indických bank.

Přečtěte si také: „Indie se snaží o to, aby se v budoucnu mohly stát součástí indické ekonomiky: Biden říká, že Indie je „vratká“ v postupu proti starému spojenci z dob studené války, Rusku.

Tento krok by v podstatě umožnil indickým vývozcům pokračovat v obchodování s Ruskem navzdory americkým sankcím.

Sakthivel dále dodal, že sankce ve skutečnosti umožňují indické ekonomice provést expanzi na ruské trhy.

„Vývoz do Ruska není velký, pouze v oblasti zemědělství a farmaceutických výrobků. Nyní, když celý Západ Rusko zakazuje, se indickým firmám naskytne spousta příležitostí ke vstupu do Ruska,“ řekl.

Indie zatím uvedenou dohodu oficiálně neoznámila. „Vláda vezme v úvahu všechny faktory. Vláda to hraje velmi opatrně,“ dodal úředník.

Zdroj: tribune.com.pk