24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Flickr)

21:40 Zelenskyj řekl ruským médiím, že Ukrajina je připravena jednat o statusu neutrality

Ukrajina je připravena jednat s Ruskem o mírové dohodě, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj ruským novinářům v 90minutovém videohovoru.

„Bezpečnostní záruky a neutralita, nejaderný status našeho státu. Jsme připraveni na to přistoupit. To je nejdůležitější bod,“ řekl Zelenskyj.

Zelenskyj rovněž uvedl, že Ukrajina v rozhovorech s Ruskem diskutuje o používání ruského jazyka na Ukrajině, ale odmítl diskutovat o dalších ruských požadavcích, jako je například demilitarizace a tzv. denacifikace.

17:05 Ukrajinská velvyslankyně v USA Oksana Markarová se v neděli pustila do Ruska kvůli jeho invazi do její země a prohlásila, že jde o „teroristický stát vedený válečným zločincem“.

„No, víte, je nám jasné, že Rusko je teroristický stát vedený válečným zločincem a my pracujeme dnem i nocí a zuřivě bojujeme na obranu naší země a na obranu naší demokracie,“ řekla Dana Bashová v pořadu CNN „State of the Union“.

17:24 Macron reaguje na Bidenovo označení Putina za řezníka

15:13 Sean Penn: Pokud Akademie nenechá Zelenského promluvit, roztavím své Oscary

14:37 Slovenská televize Markíza odvysílala reportáž přesunu vojenské techniky, ke které se nikdo nehlásí.

13:55 Izraelský premiér Naftali Bennett na společné tiskové konferenci s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem v Jeruzalémě prohlásil, že Izrael stojí pevně na straně Ukrajiny, zřídil na Ukrajině polní nemocnici, která se stará o zraněné a dělá co může, aby pomohl ukončit tuto válku.

12:15 Jediný, kdo na současné situaci neprodělá jsou Spojené státy, říká Andor Šándor

11:45 V sobotu večer ukrajinský Lvov opakovaně zasáhly ruské střely, mimo jiné i sklad paliv, zraněno bylo pět lidí.

10:22 „Dnes jsem se na hranicích setkal s matkou a jejími dětmi, které v noci utekly z Ukrajiny poté, co byl ostřelován dům jejich souseda. Nevědí, kam půjdou příště, ale matka chce jen, aby její děti byly v bezpečí.“ – Orlando Bloom

09:55 Před nedělním Světovým dnem divadla projevilo německé divadlo v Berlíně solidaritu se zničeným Akademickým divadlem v Mariupolu tím, že před jeho vchod napsalo slovo „děti“, uvedlo v sobotu ukrajinské velvyslanectví v Berlíně na své oficiální stránce na Facebooku.

09:15 Keanu Reeves podpořil Ukrajinu

09:04 Zelenskyj: Bez dalších tanků a letadel není možné Mariupol zachránit.

„Ukrajina nemůže sestřelovat ruské rakety brokovnicemi a kulomety,“ řekl prezident během svého posledního projevu.

08:53

27. března 2022


19:39 Americký prezident Biden po návštěvě ukrajinských uprchlíků v Polsku prohlásil, že Putin je „řezník“.

Dále uvedl, že na podobných místech už v životě byl, ale vždy ho prý překvapí „hloubka a síla lidského ducha“.

15:11 Americké letadlo „soudného dne“ je s Bidenovo flotilou v Evropě

14:43

13:46 Americký prezident Joe Biden byl před bilaterálními rozhovory se svým polským protějškem Andrzejem Dudou slavnostně přivítán v prezidentském paláci ve Varšavě.

13:05 Máme právo si nárokovat Kaliningradskou oblast, uvedl polský generál

12:38 Americký prezident Biden se ve Varšavě v poslední den své cesty do Evropy setkává s vysokými ukrajinskými představiteli.

11:02 Ruské řízené střely Kalibr vypálené na sklad se zbraněmi v Žytomyru.

10:40 Katarský emír šejk Tamim bin Hamad Al Thani prohlásil, že jeho země stojí na straně milionů uprchlíků v „nespravedlivé“ válce na Ukrajině.

09:33 Bidenův syn zajišťoval finanční prostředky pro amerického dodavatele biolaboratoře na Ukrajině

08:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátečním videoposelství uvedl, že armáda země zasadila Rusku „silný úder“, a poděkoval všem, kteří pomáhají bránit zemi.

„V uplynulém týdnu naše hrdinné ozbrojené síly zasadily nepříteli silné údery, značné ztráty,“ řekl Zelenskyj.

Jsem vděčný našim obráncům, kteří okupantům ukázali, že moře pro ně nebude klidné, ani když nebude bouře. Protože tam bude hořet.“

„Zemřelo již 16 000 ruských vojáků. Kvůli čemu? Co to dává a komu?“

Jakékoli jednání s Ruskem musí zaručit svrchovanost Ukrajiny a územní celistvost země, dodal.

25. března 2022


21:40 Švýcarské trhy pomáhají platit za ruskou válku na Ukrajině

20:03 Biden řekl americkým vojákům v Polsku, že uvidí statečnost Ukrajinců, „až tam budou“.

Biden tuto poznámku pronesl při setkání s příslušníky 82. výsadkové divize amerického letectva. Předtím ale Biden opakovaně prohlásil, že USA na Ukrajině žádné vojáky nevyšlou.

Překlad popisku Twitteru:

Donald Trump Jr.: Ruské vojenské vedení se svými americkými protějšky nemluví a Biden tam mluví o tom, co naše vojáky na Ukrajině čeká. Tenhle bezohledný blbec se chystá rozpoutat třetí světovou válku.

Arthur Schwartz: Proč Biden říká americkým vojákům, co uvidí, až budou na Ukrajině? Kdy se chystají na Ukrajinu?

17:13 Ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že k 25. březnu nedošlo ke shodě s Ruskem ve čtyřech bodech jednání, které zmínil turecký prezident.

Turecký prezident tvrdí, že Ukrajina a Rusko dosáhly „porozumění“ ve 4 ze 6 bodů

16:46 Ukrajina dnes vyměnila 11 ruských námořníků zachráněných z potopené lodi u Oděsy, za 19 ukrajinských námořníků, někteří z nich jsou z proslulého Hadího ostrova.

15:33 Turecký prezident tvrdí, že Ukrajina a Rusko dosáhly „porozumění“ ve 4 ze 6 bodů

11:30 Nebudeme Rusku platit v rublech, vzkazuje Leyenová

10:20 V prostorách, kde dříve býval McDonald‘s, se Moskvané připravují na otevření téměř identického fastfoodu Strýčka Váni.

09:59 Americký prezident Joe Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek oznámili vytvoření společné pracovní skupiny s cílem zbavit Evropu závislosti na ruské ropě a plynu.

09:44

08:37 Biden: „Přišel jsem poblahopřát muži, který byl právě znovuzvolen bez opozice. O tom sním“

07:47 Američtí dobrovolníci na bojišti v kyjevské oblasti Osvobodili vesnici, která byla téměř měsíc pod ruskou okupací.

24. března 2022


20:17 Velmi silný výbuch v oblasti Kyjeva, údajně se mělo jednat o sklad ropy.

19:09

17:05 Papež: Je to šílenství, zvyšování vojenských rozpočtů a uvalování sankcí není řešením války

16:05 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek prohlásil, že NATO posílí své systémy chemické, biologické a jaderné obrany kvůli obavám, že Rusko plánuje použít tyto zbraně proti obyvatelům Ukrajiny.

15:01 Ukrajinský prezident žádá NATO: Dejte nám jen 1 % toho, co máte

14:09 Nejvyšší ruští vojenští představitelé odmítají hovory s americkou stranou, tvrdí Pentagon.

„V uplynulém měsíci ministr Austin a předseda Milley usilovali a nadále usilují o telefonáty se svými ruskými protějšky. Ministr Šojgu a generál Gerasimov se zatím odmítli zapojit. Nadále věříme, že zapojení amerických a ruských představitelů obrany je v této době kriticky důležité,“ uvedl v prohlášení tiskový tajemník Pentagonu John Kirby.

CNN již dříve uvedla, že Austin naposledy hovořil s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem 18. února. Předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley naposledy hovořil s náčelníkem ruského generálního štábu generálem Valerijem Gerasimovem 11. února.

13:42 Spojené státy plánují přijmout až 100 tisíc uprchlíků prchajících před válkou na Ukrajině, což je podle člověka obeznámeného s tímto rozhodnutím významný krok ke zmírnění narůstající humanitární krize v Evropě.

12:55 Francie přislíbila 500 tisíc eur na financování Mezinárodního trestního soudu pro vyšetřování zločinů na Ukrajině

10:40 Americký prezident Joe Biden přijel do Bruselu na mimořádný summit k reakci na válku na Ukrajině, který se koná v době, kdy Západ stále řeší, jak narušit ruskou invazi.

Biden zamířil na krátké setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a pořídil si rodinnou fotografii s dalšími vedoucími představiteli NATO, na níž se mimo jiné pozdravil s britským premiérem Borisem Johnsonem, tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

10:33

10:13 V Polsku byl včera v přímém přenosu stržen obelisk hrdinům Sovětské armády

10:01

09:40 Ruská armáda prohlásila, že ve čtvrtek převzala kontrolu nad ukrajinským městem Izjum, informovala státní média RIA-Novosti s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

08:38 Chleba v plechovce se v Rakousku stal hitem

08:17 Ve čtvrtek byla podle ukrajinského námořnictva v Ruskem okupovaném přístavu Berďansk na jihovýchodě Ukrajiny zničena ruská loď Orsk.

08:01 Bílý dům uvedl, že plánované částečné otevření ruské burzy je „potěmkinovským otevřením trhu“, které zakryje hrozivé dopady západních hospodářských sankcí.

07:30 Na dálnici v Glasgow byl spatřen tajný vojenský konvoj s jadernými hlavicemi

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.