Miliardáři Sergej Brin, Thomas Pritzker, Mortimer Zuckerman a Michael Ovitz dostali tento týden předvolání k soudu na Americké Panenské ostrovy v rámci žaloby proti bance JPMorgan kvůli jejímu vztahu s již zesnulým pedofilem Jeffreym Epsteinem, uvedl deník Wall Street Journal s odvoláním na osoby obeznámené s touto záležitostí.

Soudní obsílky požadují jakoukoli komunikaci nebo dokumenty týkající se JPMorgan a Epsteina.

Čtveřice mužů patří k nejbohatším lidem v USA a nebylo možné určit, proč jsou o komunikaci a dokumenty žádáni. V občanskoprávních věcech mohou právníci během procesu zjišťování informací použít předvolání k soudu, aby získali informace od lidí, kteří nejsou účastníky soudního řízení, ale mohli by poskytnout důkazy související s případem. -WSJ

Společnost JPMorgan žalují Americké Panenské ostrovy spolu s několika Epsteinovými obviněnými ve spojeném případu týkajícím se Epsteinovy operace obchodování se sexem. Žalobci tvrdí, že banka usnadňovala zneužívání tím, že Epsteinovi umožňovala zůstat klientem a zároveň pomáhala posílat peníze jeho obětem. Žaloba rovněž tvrdí, že JPMorgan zavírala oči před Epsteinovými aktivitami poté, co dostala doporučení na vysoce hodnotné obchodní příležitosti.

Brin je spoluzakladatelem společnosti Google a zasedá v představenstvu mateřské společnosti Alphabet. Pritzker je výkonným předsedou společnosti Hyatt Hotels. Ovitz je rizikový kapitalista a spoluzakladatel agentury Creative Artists Agency (CAA) a Zuckerman je miliardář v oblasti nemovitostí a vlastní US News & World Report.

Jak jsme uvedli v úterý, očekává se, že generální ředitel JPMorgan Jamie Dimon bude vyslechnut pod přísahou ohledně vztahů banky s Epsteinem – který u JPMorgan bankoval 15 let, než banka nakonec v roce 2013 s odsouzeným sexuálním delikventem přerušila styky.

„Jamie Dimon v roce 2008 věděl, že jeho miliardářský klient je obchodník se sexem,“ tvrdila během březnového slyšení před manhattanským okresním soudcem Jedem Rakoffem advokátka Mimi Liuová s odkazem na rok, kdy byl Epstein poprvé trestně obviněn ze sexuálních trestných činů, uvedla začátkem tohoto měsíce CNBC.

Právníci dosud vyslechli několik zaměstnanců banky JPMorgan v tomto případu a v dalším případu, který podala nejmenovaná žena, jež Epsteina obvinila ze sexuálního zneužívání. Případy probíhají společně u federálního soudu na Manhattanu.

Společnost JPMorgan usiluje o to, aby byly žaloby zamítnuty. Banka popřela, že by Epsteinovi pomáhala, a snažila se svalit vinu za jakýkoli vztah na bývalého manažera Jes Staleyho, kterého banka zažalovala. Pan Staley tvrdí, že se s Epsteinem přátelil, ale nikdy nevěděl o jeho údajných zločinech. -WSJ

„Pokud je Staley nepoctivým zaměstnancem, proč jím není Jamie Dimon?“ řekl Liu během slyšení, na kterém se projednávala snaha banky o zamítnutí žaloby USVI proti bance, a měl na mysli bývalého manažera JPMorgan Jes Staleyho, který není v současném sporu jmenován.

„Staley to věděl, Dimon to věděl, JPMorgan Chase to věděla,“ pokračoval Liu s tím, že existovalo několik hotovostních převodů a bankovních převodů, které provedl plodný pedofil (Epstein), včetně několika stovek tisíc dolarů vyplacených několika ženám, které měly být označeny jako podezřelé.

Zdroj: wsj.com