Spojené státy a jejich partneři z NATO provádějí vojenská cvičení v rumunské oblasti, která sousedí s Ukrajinou. (Foto: Youtube)

Tisíce vojáků se shromáždí, aby simulovali odražení invaze na pobřeží Černého moře.

Válečné hry nazvané „Sea Shield 23“ začaly 20. března a potrvají do 2. dubna. Vojenských cvičení pod vedením Rumunska se účastní USA a dalších 11 zemí NATO. Téměř 3 500 vojáků, 30 námořních lodí, 14 letadel a 15 dalších lodí „rychlého zásahu“ se účastní operací s ostrou střelbou, které budou probíhat v Černém moři a rumunské deltě Dunaje. Vojáci účastnící se cvičení Sea Shield se přiblíží na vzdálenost 20 mil od ukrajinských hranic.

„Mnohonárodní cvičení ‚Sea Shield 2023‘ je nejkomplexnější výcvikovou akcí, kterou rumunské námořní síly plánují a provádějí prostřednictvím velitelství námořní složky ve výcvikovém roce 2023,“ uvedlo rumunské námořnictvo v tiskové zprávě.

Od ruské invaze na Ukrajinu provedly USA několik kol válečných her ve východní Evropě, aby simulovaly podobný konflikt a vypracovaly strategii pro Kyjev.

Investigativní novinář Seymour Hersh uvedl, že loni v létě využila administrativa Joea Bidena zástěrky válečných her v Baltském moři k umístění výbušnin na plynovody Nord Stream.

V září byly tyto výbušniny odpáleny a zničily plynovody spojující Rusko a Německo.

V uplynulém roce Severoatlantická aliance zvýšila počet svých sil v oblasti, kterou považuje za své „východní křídlo“, jež tvoří osm zemí, které se rozkládají od Pobaltí až po Černé moře, včetně Rumunska.

NATO současně provádí v Lotyšsku válečné hry „Křišťálový šíp 23“, v jejichž rámci budou dánští vojáci cvičit rižskou mechanizovanou pěší brigádu.

Zdroj: libertarianinstitute.org