Generál Mark Milley, předseda sboru náčelníků štábů USA, v pátečním rozhovoru prohlásil, že cíl vyhnat všechny ruské „útočníky“ z Ukrajiny se v letošním roce pravděpodobně nepodaří splnit. (Foto: Flickr)

Jeho komentáře přišly v době, kdy Kyjev ohlásil velkou jarní ofenzívu a zároveň si stěžoval, že nemá všechny zbraně, které jsou pro ni potřeba.

Prezident Vladimir Zelenskyj řekl, že cílem Ukrajiny je „vykopnout každého Rusa z Ruskem okupované Ukrajiny“, řekl Milley v rozhovoru pro server Defense One. „A to je významný vojenský úkol. Velmi, velmi obtížný vojenský úkol.“

„Neříkám, že to nelze provést,“ dodal Milley. „Nemyslím si však, že by to bylo možné provést v nejbližší době pro tento rok.“

Své výroky kvalifikoval a dodal, že Ukrajinci „na to mají jistě právo“ a jsou „na morální výši“. Milley rovněž trval na tom, že Rusko „selhalo“ strategicky i takticky.

Není to poprvé, co Milley vyjádřil skepsi ohledně ukrajinského vojenského vítězství. Na tiskové konferenci v listopadu řekl, že pravděpodobnost, že Kyjev v dohledné době dobude Krym, „není vysoká“.

Počátkem tohoto týdne ukrajinský ministr obrany Alexej Reznikov uvedl, že kyjevské síly budou od dubna nebo května používat nově dodané německé tanky Leopard k útokům ve více směrech.

Sám Zelenskij si nebyl tak jistý, když řekl, že Kyjev čeká na další dodávky zbraní a munice ze Západu, a situaci na frontě označil za „nepříznivou“.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba vyzval USA a jejich spojence, aby Ukrajině nadále posílali zbraně a peníze, i když ofenzíva nedosáhne stoprocentně svých cílů. Jeho náměstek Andrej Melnik mezitím německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že útok ještě není zcela připraven.

„Nechceme zahájit protiútok, dokud nebudeme připraveni,“ řekl.

„Máme nyní přibližně 50-60 západních tanků, ale Rusové byli schopni vyrobit deset tanků denně. To znamená, že ještě dlouho nebudeme schopni dosáhnout na bojišti rozhodující převahy.“

Melnikovy poznámky zazněly v souvislosti s výzvou k dodávkám dalších zbraní, neboť tvrdil, že Západ by neměl udělat „červenou čáru“ při dodávkách stíhaček na Ukrajinu.

Zdroj: defenseone.com