Britské ozbrojené síly se musí připravit na to, že „budou opět bojovat v Evropě“, prohlásil nový náčelník generálního štábu generál Patrick Sanders, jak uvádí nedělní zpráva Sky News. (Foto: Flickr / ilustrační)

V dopise svým svěřencům Sanders, jehož prvním dnem v nové funkci byl 13. červen, prohlásil, že „ruská invaze na Ukrajinu“ podtrhuje „základní cíl jeho jednotek chránit Spojené království tím, že budou připraveny bojovat a vyhrávat války na souši“.

„Nyní je naléhavě nutné vytvořit armádu schopnou bojovat po boku našich spojenců a porazit Rusko v bitvě,“ napsal generál ve svém dopise, z něhož citovala celá britská média.

Zdůraznil, že své nové povinnosti přebírá v „nové éře nejistoty“.Tvrdil také, že je prvním náčelníkem generálního štábu od roku 1941, který „převzal velení armády ve stínu pozemní války v Evropě, do níž je zapojena kontinentální mocnost“.

„Jsme generací, která musí připravit armádu na to, aby mohla znovu bojovat v Evropě,“ tvrdil Sanders.

Jeho výroky následovaly po ostrém varování premiéra země Borise Johnsona.

V sobotu, den po svém návratu z Kyjeva, napsal Johnson v deníku The Times: „Obávám se, že se musíme připravit na dlouhou válku, protože {ruský prezident Vladimir Putin}. Putin se uchýlí k opotřebovávací kampani a bude se snažit Ukrajinu semlít naprostou brutalitou.“

Podle Johnsona nyní vše závisí na tom, „zda Ukrajina dokáže posílit svou schopnost bránit své území rychleji, než Rusko obnoví svou schopnost útočit“, a proto je hlavním cílem západních stoupenců Kyjeva „získat čas na stranu Ukrajiny“. Nastínil hlavní kroky k naplnění tohoto cíle: další dodávky zbraní, výcvik ukrajinských sil, podpora „životaschopnosti“ ukrajinského státu, rozvoj alternativních pozemních exportních tras pro Ukrajinu a získání zásob obilí z ukrajinských přístavů.

„Víme, že Putin by se nezastavil před rozbitím Ukrajiny. Ještě minulý týden se přirovnával k Petru Velikému a přisuzoval Rusku věčné právo ‚vzít si zpět‘ jakékoli území, které kdy obývali ‚Slované‘, což je doktrína, která by umožnila dobýt rozsáhlá území Evropy, včetně spojenců NATO,“ varoval britský premiér.

Ruští představitelé již dříve popřeli, že by měli v úmyslu zaútočit na jiné země.

Zdroj: infowars.com