Nejnovější válečný stroj, který míří na ukrajinskou frontu, není létající dron, ale miniaturní pozemní robot s pohonem 4×4 – vybavený kulometem. (Foto: Youtube)

Podle časopisu Forbes mají ukrajinské síly obdržet pozemní vozidlo bez posádky s názvem „GNOM“, které není větší než standardní mikrovlnná trouba a váží přibližně 110 kg.

GNOM není řízen rádiem a na jeho zadní části je namontována cívka optického kabelu o délce 2 000 metrů, která operátorům nabízí způsob, jak jej na moderním bojišti ovládat bez rušení, aniž by byl odhalen nebo rušen signál ruským zařízením pro elektronický boj.

„Ovládání GNOM je možné i v tom nejagresivnějším prostředí při působení zařízení elektronického boje nepřítele.“

„Operátor nerozmisťuje řídicí stanici s anténou a neodhaluje svou polohu. Kabel není vidět a nevytváří ani tepelné záření, které by mohlo být viditelné termovizní kamerou,“ uvedl Eduard Trocenko, generální ředitel a majitel společnosti Temerland, která GNOM vyrábí.

„I když se obvykle ovládá dálkovým ovládáním, GNOM má zjevně určitou palubní inteligenci a je schopen autonomní navigace. Předchozí návrhy společnosti Temerland obsahovaly pokročilý hardware a software pro neuronové sítě a strojové učení, které zajišťují vysoký stupeň autonomie, takže společnost má zřejmě zkušenosti,“ uvedl Forbes.

Kulomet ráže 7,62 mm namontovaný na vrcholu robota ve stylu „Terminátora“ bude poskytovat palebnou podporu ukrajinským silám v nebezpečných oblastech. UGV může také dopravovat munici nebo jiné zásoby na frontové linie a dokonce evakuovat zraněné vojáky pomocí speciálního přívěsu.

Temerland uvedl, že GNOM budou nasazeny v nejbližší době. Vysoce sofistikované UGV by mohlo Ukrajincům pomoci stát se na moderním bojišti skrytějšími a smrtonosnějšími, neboť využívají i západní bezpilotní letouny.

Zdroj: zerohedge.com