Čerstvá zpráva deníku New York Times potvrdila to, co mnozí již tušili – že CIA je na Ukrajině stále velmi aktivní – zejména v oblasti výcviku a koordinace zbraní mezi svými ukrajinskými spojenci. (Foto: Flickr)

Zpráva Timesů podrobně popisuje „skrytou síť komand a špionů, kteří spěchají, aby poskytli zbraně, zpravodajské informace a výcvik“, a to na základě amerických a evropských zpravodajských úředníků, kteří jsou s těmito operacemi obeznámeni. Zpráva uvádí, že ukrajinské síly jsou na tuto západní tajnou síť odkázány „více než kdy jindy“, zatímco Rusové mají převahu.

Tato zpráva přichází několik měsíců po bombastickém odhalení investigativního novináře Zacha Dorfmana v Yahoo News, který podrobně popsal, jak předchozí osmiletý tajný program CIA na výcvik ukrajinských bojovníků pomohl vyprovokovat ruskou invazi. Jedinou otázkou, která po této březnové zprávě zůstala, bylo, do jaké míry je CIA stále aktivní v probíhajícím boji proti invazním Rusům.

Nová zpráva Timesů potvrzuje, že americký program je nejen aktivní a pokračuje, ale zdá se, že je většího rozsahu, než se dříve myslelo, vzhledem k tomu, že úzká spolupráce CIA s Ukrajinci probíhá jak uvnitř, tak vně země, a to na více místech.

„Velká část této práce probíhá mimo Ukrajinu, například na základnách v Německu, Francii a Británii. Ale i když Bidenova administrativa prohlásila, že na Ukrajinu nevyšle americké vojáky, někteří pracovníci CIA v zemi nadále tajně působí, většinou v hlavním městě Kyjevě, a podle současných i bývalých představitelů řídí velkou část obrovského množství zpravodajských informací, které Spojené státy sdílejí s ukrajinskými silami,“ uvádí zpráva.

Zdá se, že velká část práce CIA na Ukrajině se soustředí na koordinaci zpravodajských informací s místními zpravodajskými službami a protějšky. „Objevilo se jen málo dalších podrobností o tom, co pracovníci CIA nebo komanda dělají, ale jejich přítomnost v zemi – vedle členů diplomatického personálu, kteří se vrátili poté, co Rusko vzdalo obléhání Kyjeva – naznačuje rozsah tajného úsilí o pomoc Ukrajině, které probíhá, a rizika, která Washington a jeho spojenci podstupují,“ pokračují NY Times.

O víkendu se také objevily zprávy, že Kanada má uvnitř Ukrajiny jednotky pro speciální operace. O tom bylo informováno již před několika měsíci, ale samostatná zpráva NYT nabízí další potvrzení. „Jak CTV, tak Global News koncem ledna informovaly, že kanadské speciální jednotky byly vyslány na Ukrajinu, ale Národní obrana toto nasazení nekomentovala,“ píše v neděli Ottawa Citizen. Již v lednu, celé dva měsíce před invazí, zveřejnil server Yahoo News následující informace:

CIA dohlíží na tajný intenzivní výcvikový program v USA pro elitní ukrajinské jednotky speciálních operací a další zpravodajský personál, tvrdí pět bývalých zpravodajských a národněbezpečnostních úředníků, kteří jsou s touto iniciativou obeznámeni. Program, který byl zahájen v roce 2015, má podle některých z těchto úředníků sídlo v nezveřejněném zařízení na jihu USA.

Síly vycvičené CIA by mohly brzy sehrát rozhodující roli na východní hranici Ukrajiny, kde se shromáždily ruské jednotky, což je podle mnohých příprava na invazi. Spojené státy a Rusko začátkem tohoto týdne zahájily v Ženevě bezpečnostní rozhovory, ale zatím se jim nepodařilo dosáhnout žádné konkrétní dohody.

Zatímco tajný program provozovaný polovojenskými jednotkami pracujícími pro pozemní oddělení CIA – nyní oficiálně známé jako pozemní oddělení – zavedla Obamova administrativa po ruské invazi a anexi Krymu v roce 2014 a rozšířila jej za Trumpovy vlády, Bidenova administrativa jej dále rozšířila, uvedl bývalý vysoký zpravodajský úředník v kontaktu s kolegy ve vládě.

Tyto podrobnosti dále zřejmě potvrzují pravost těch hlasů, které trvají na tom, že NATO a Rusko ve skutečnosti vedou zástupnou válku uvnitř Ukrajiny, což je označení, které se představitelé Bidenovy administrativy dříve snažili popírat a bagatelizovat.

NY Times dále píší o mezinárodní povaze pomoci Ukrajině na místě: „Zároveň uvnitř Ukrajiny působí také několik desítek komand z dalších zemí NATO, včetně Británie, Francie, Kanady a Litvy.“

Zpráva však dodává výhradu: „Spojené státy stáhly svých 150 vojenských instruktorů ještě před začátkem války v únoru, ale komanda těchto spojenců buď zůstala, nebo od té doby do země přicházejí a odcházejí, cvičí a radí ukrajinským jednotkám a poskytují na místě zbraně a další pomoc, uvedli tři američtí představitelé.“

To silně naznačuje právě ten scénář, který mnozí již dlouho tušili: že operace CIA, které na Ukrajině probíhaly osm let, se po zahájení ruské invaze 24. února neutišily ani nezastavily, ale pouze se zvýšily a byly zintenzivněny. Totéž samozřejmě platí o přítomnosti speciálních operací Pentagonu uvnitř země a podél jejích západních hranic, zejména v Polsku.

Zdroj: infowars.com