Velitel německého letectva generál Ingo Gerhardtz v projevu na mezinárodním sympoziu o námořní síle v Kielu prohlásil, že NATO musí být připraveno na jaderné hrozby ze strany Ruska a musí být schopno zasadit Rusku odstrašující úder. (Foto: Wikimedia)

Podle zprávy deníku Bild to v pátek na mezinárodním sympoziu o námořní síle v Kielu prohlásil šéf letectva Ingo Gerhartz:

„Pro věrohodné odstrašení potřebujeme jak prostředky, tak politickou vůli k provedení jaderného odstrašení, pokud to bude nutné.“

Podle novin výhružně dodal:

„Putine, nezahrávej si s námi! Do roku 2030 budou mít Evropané v oblasti Baltského moře 600 moderních stíhaček. Pak tu budou letadla Američanů.“

Podle německého deníku Bild měl Gerhardtz srozumitelnějším jazykem na mysli následující: Země NATO by měly být připraveny v případě potřeby použít jaderné zbraně, pokud by Rusko udeřilo jako první.

V komentáři k možnosti, že Rusko napadne některý z členských států NATO, velitel německého letectva otevřeně doporučil Putinovi, aby nevstupoval na území severoatlantického bloku.

Již dříve bývalý britský poradce pro národní bezpečnost Peter Ricketts uvedl, že je pravděpodobné, že Putin zvažuje úder na základnu NATO, aby přerušil dodávky zbraní Západu na Ukrajinu.

Zdroj: kyivpost.com