Italská premiérka Giorgia Meloniová je pod tlakem, aby splnila svůj předvolební slib a omezila nelegální přistěhovalectví poté, co tento týden ministerstvo vnitra její země zveřejnilo trapné údaje, podle nichž se letos u italských břehů vylodilo již více než 100 000 migrantů. (Foto: Flickr)

Od 1. ledna do 16. srpna se na italských ostrovech nebo pevnině vylodilo celkem 101 386 migrantů, což je více než dvojnásobek oproti 48 000 migrantů, kteří dorazili ve stejném období loňského roku, a téměř trojnásobek oproti 34 556 vyloděním zaznamenaným v roce 2021.

Vzhledem k tomu, že aktivita migrantů ve Středozemním moři nevykazuje žádné známky zpomalení, pravicová italská vláda reálně riskuje, že bude dohlížet na rekordní počet příchozích za jediný rok a překoná 180 000 příchodů zaznamenaných na vrcholu migrační krize v roce 2016.

A to navzdory slibům italských konzervativců, že zavedou přísnější hraniční kontroly, zablokují přistávání lodí a zřídí přijímací střediska na moři, která budou posuzovat žádosti o azyl.

Pokusy italské vlády omezit pohyb záchranných plavidel provozovaných nevládními organizacemi ve Středozemním moři nedokázaly zastavit příliv nelegální migrace do země a italský ostrov Lampedusa byl opět nasycen nově příchozími.

Regionální politici nyní bijí na poplach, včetně tvrdého prezidenta Benátska Luky Zaie ze strany Liga, který v nedávném rozhovoru pro místní média vyzval k tomu, aby v zemi mohlo zůstat pouze 10 % nově příchozích.

„Vidím znepokojivá čísla. Benátsko již hostí 9 000 migrantů… Itálie nemůže být polštářem Evropy a přijímat celou Afriku,“ varoval.

Opoziční zákonodárci vycítili příležitost vzít vládu na milost za její selhání v oblasti přistěhovalectví poté, co italská pravice léta stála stranou a vrhala urážky na centristické a středolevé vlády kvůli jejich neschopnosti řešit tuto otázku.

Celé roky se nám Meloni a Salvini každé léto posmívali kvůli počtu příchozích migrantů,“ řekl bývalý premiér Giuseppe Conte.

Nyní, když se příchozí zdvojnásobili, se snaží odvést pozornost a předstírají, že to nevidí,“ dodal předseda levicového Hnutí pěti hvězd.

„Stále křičí ‚zavřete přístavy‘ a ‚omáčka pro migranty skončila‘ a ‚Italové na prvním místě‘, ale pravice prokazuje zjevné selhání v řízení imigrace,“ tvrdí Stefano Bonaccini, guvernér regionu Emilia Romagna na severu země.

Meloniho vláda, přestože slibovala tvrdý přístup, ve skutečnosti prosazovala mnohem internacionalističtější přístup k migrační problematice, než mnozí očekávali. Ve snaze distancovat se od počátečního srovnávání s krajně pravicovými administrativami z 19. století se Meloni rozhodl co nejvíce prosazovat evropskou spolupráci před nacionalistickými postoji.

Itálie začátkem tohoto roku ustoupila od svého odporu vůči navrhovanému migračnímu paktu Evropské unie a oznámila svůj záměr zmírnit omezení pro legální migranty, kteří chtějí v zemi žít a pracovat.

Zdroj: rmx.news