24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Twitter / Hlavní město Praha)

22. dubna 2022


18:50 Ukrajina sestřelila ruský vrtulník Ka-52

17:10 Vysoký komisař OSN pro uprchlíky uvádí, že od ruské invaze 24. února uprchlo ze země přibližně 5 133 747 Ukrajinců.

16:54 Ruský chemický závod začal hořet po záhadném požáru ve vojenském výzkumném zařízení

16:04 Ulice, kde sídlí ruská ambasáda, byla přejmenována na ulici Ukrajinských hrdinů

Dnes byla oficiálně přejmenována menší část Korunovační ulice, kde sídlí pouze ruská ambasáda, na ulici Ukrajinských hrdinů. Současně byl také pojmenován blízký železniční most na Skakunův most jako pocta padlému vojákovi, který se obětoval pro záchranu svých spolubojovníků.

14:21 Turecko tvrdí, že někteří členové NATO chtějí prodloužit válku na Ukrajině, aby poškodili Rusko

13:20 Válka by mohla trvat až do konce příštího roku, říká Johnson

Johnson na konferenci v Dillí na otázku, zda souhlasí se zpravodajskými informacemi, které naznačují, že by ruské bombardování Ukrajiny mohlo pokračovat až do konce příštího roku, rovněž odpověděl, že se jedná o „reálnou možnost“.

„Putin má obrovskou armádu,“ říká. „Má velmi obtížnou politickou pozici, protože udělal katastrofální chybu.

„Jediná možnost, kterou nyní skutečně má, je pokračovat ve snaze použít svůj děsivý, drtivý postup poháněný dělostřelectvem a snažit se Ukrajince semlít.“

Britský premiér dodává, že „bez ohledu na“ vojenskou převahu, kterou může Vladimir Putin v příštích několika měsících uplatnit, „nebude schopen zvítězit nad duchem ukrajinského lidu“.

10:04 Starosta vyzývá k „úplné evakuaci“ Mariupolu

Starosta Mariupolu mezitím v pátek vydal novou výzvu k „úplné evakuaci“ jižního města, které je podle prezidenta Vladimira Putina nyní z větší části pod kontrolou ruských sil.

„Potřebujeme jediné – úplnou evakuaci obyvatelstva. V Mariupolu zůstává asi 100 000 lidí,“ uvedl starosta Vadym Bojčenko v celostátní televizi, píše agentura Reuters.

09:35 Ukrajina se v pátek nepokusí vytvořit žádné humanitární koridory pro evakuaci civilistů, protože situace na silnicích je příliš nebezpečná, uvedla vicepremiérka Iryna Vereščuková.

07:50 Ruské síly zabraly 42 vesnic na východě Doněcké oblasti, ale podle poradce náčelníka generálního štábu prezidenta Volodymyra Zelenského by si je Ukrajina mohla vzít zpět.

21. dubna 2022


21:42 Ukrajina potřebuje zahraniční pomoc 7 miliard dolarů měsíčně, uvedl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na dálku vystoupil na fóru Světové banky a MMF a obvinil Rusko, že svou invazí na Ukrajinu ohrožuje celosvětové dodávky potravin.

Zelenskyj dodal, že Ukrajina nyní potřebuje přibližně 7 miliard dolarů měsíčně kvůli vážným „hospodářským ztrátám“ způsobeným válkou. To je nárůst oproti 5 miliardám dolarů, které Kyjev dříve uváděl jako měsíční potřebu.

Dodal, že „cílem ruské armády je zničit všechny objekty na Ukrajině, které mohou sloužit jako ekonomická základna pro život. To zahrnuje železniční stanice, sklady potravin [a] ropné rafinerie“.

19:58 Viceprezidentka Harrisová, Zuckerberg a další mají zákaz vstupu do Ruska

Ruské ministerstvo zahraničí zařadilo na svůj „stoplist“ 29 nových občanů USA, včetně americké viceprezidentky Kamaly Harrisové a výkonného ředitele společnosti Meta Marka Zuckerberga.

V prohlášení zveřejněném ve čtvrtek na internetových stránkách ministerstva se uvádí, že na seznam byli přidáni „vrcholní představitelé, zástupci podnikatelské komunity, akademici a novináři, kteří utvářejí rusofobní agendu, a také manželky řady vysoce postavených úředníků“.

Všem osobám byl na dobu neurčitou zakázán vstup do Ruské federace „v reakci na stále se rozšiřující protiruské sankce“.

18:05 Zatím neexistují důkazy, že Mariupol padl, řekl Biden

Rusko tvrdí, že „osvobodilo“ jižní město Mariupol, ačkoli stovky ukrajinských bojovníků zůstávají ukryty v ocelárně Azovstal.

Americký prezident Biden však ve své aktualizaci v Bílém domě uvedl, že je „sporné“, zda Putin město kontroluje.

„Zatím neexistují důkazy, že Mariupol zcela padl,“ řekl Biden.

Vyzval k vytvoření humanitárních koridorů, které by umožnily lidem opustit ocelárnu a další oblasti města.

„To by za takových okolností udělala každá hlava státu,“ dodal.

17:15 Zelenskyj poděkoval USA po Bidenových prohlášeních další podpory

Ukrajinský prezident Zelenskyj děkuje americkému prezidentovi Bidenovi za nové kolo podpory Ukrajiny.

Prezident Zelenskyj na svém účtu na Twitteru uvedl, že pomoc je potřebná „dnes více než kdy jindy!“.

15:23 Příznivci válečných zločinů mohou být zbaveni lotyšského občanství

14:40 Německý kancléřk zablokoval dodávky těžkých zbraní na Ukrajinu, píše Bild

V březnu Ukrajina požádala o tanky Leopard a obrněná vozidla Puma, Marder, Boxer a Fuchs.

Německý kancléř Olaf Scholz však dodávky těžkých zbraní zablokoval, píše Bild.

14:30 Těla 1020 civilistů jsou uložena v márnicích v Kyjevě a okolí poté, co se ruské jednotky stáhly z regionu, uvedl ukrajinský představitel pro agenturu AFP.

13:39 České má třetí nejvyšší inflaci z celé EU

10:19 Putin nařídil vojákům zablokovat ocelárnu Azovstal, aby neunikla ani moucha

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil své armádě, aby zrušila plány na útok na továrnu Azovstal v obléhaném ukrajinském přístavním městě Mariupol, a místo toho chce, aby byla nadále bezpečně blokována.

Putin prohlásil, že není třeba „lézt do těchto katakomb a plazit se podzemím těchto průmyslových zařízení“.

Místo toho vyzval své síly, aby „zablokovaly tuto průmyslovou oblast tak, aby nemohla uniknout ani moucha“, během televizního setkání.

Dodal, že by bylo „nepraktické“ vtrhnout do obrovského průmyslového areálu, kde se údajně nachází více než 2 000 ukrajinských vojáků.

Putin rovněž uvítal „osvobození“ Mariupolu Ruskem poté, co mu ministr obrany Sergej Šojgu sdělil, že ruské síly nyní kromě elektrárny kontrolují i ukrajinské přístavní město.

07:49 Nové sankce proti Rusku musí být skutečně bolestivé, uvedl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém videoposelství v 56. den války uvedl, že Evropská unie plánuje šestý balíček sankcí vůči Rusku.

„Pracujeme na tom, aby to pro ruskou vojenskou mašinérii a ruský stát jako celek bylo skutečně bolestivé,“ řekl Zelenskyj a dodal, že vedl „velmi důkladné rozhovory“ s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem o obranných a finančních otázkách a také o sankcích.

„Sankce zejména zajistí omezení ruského energetického sektoru, bankovního sektoru, vývozu, dovozu a dopravy.“

Zopakoval rovněž svou výzvu k uvalení úplného embarga na dodávky ruské ropy.

Zelenskyj uvedl, že s Michelem hovořil o „hrozbě potravinové a energetické krize v Evropě“ a o možnosti obnovení ukrajinského zemědělského vývozu a zablokování „schopnosti Ruska vydírat Evropu“.

Před jejich setkáním navštívil šéf Evropské rady se svým týmem Borodjanku v Kyjevě, uvedl Zelenskyj, a „na vlastní oči viděl, jakou zkázu [Rusko] způsobilo“.

„Bez míru nemůže existovat spravedlnost,“ řekl Zelenskij a dodal, že ruská armáda a velitelé budou pohnáni k odpovědnosti za válečné zločiny.

„Každé příjmení, každá domácí adresa, každý bankovní účet – najdeme všechno.“

20. dubna 2022


20:30 Pentagon vydal opravu ohledně válečných letounů pro Ukrajinu

Více informací z brífinku amerického ministerstva obrany, kde mluvčí Pentagonu John Kirby právě opravil včerejší oznámení o dodávce bojových letounů na Ukrajinu.

V úterý Kirby uvedl, že Ukrajinci „obdrželi další letadla a letecké díly, které jim pomohou dostat do vzduchu více letadel“. Odmítl uvést, který spojenec Ukrajině letadla dodal, ale uvedl, že to nebyly USA. Američtí vojáci „nepřepravili na Ukrajinu celá letadla“, řekl.

Ve své opravě Kirby uvedl, že Ukrajina obdržela od USA a spojenců náhradní díly letadel, ale ne celá letadla. Ukrajině se podařilo udržet své letectvo během více než 50 dnů války. K jejich dosavadnímu vítězství částečně přispěly rakety země-vzduch namontované na rameni, které udržely ruská letadla na uzdě. USA plánují vyslat na Ukrajinu vrtulníky, které byly dříve určeny pro Afghánistán.

19:56 EU má uvalit úplné embargo na ruskou ropu. JPMorgan odhaduje, že cena bude nad 185 dolarů

19:27 Ruští a běloruští hráči mají zákaz hrát ve Wimbledonu

BBC zjistila, že ruským a běloruským tenistům bude zakázána účast na letošním wimbledonském šampionátu.

Organizátoři nyní tento krok veřejně potvrdili s tím, že jejich cílem je „omezit globální vliv Ruska co nejsilnějšími prostředky“.

Hráčům z Běloruska hrozí stejná sankce poté, co Rusko využilo jejich zemi jako nástupiště invaze.

ATP, která řídí mužské turnaje, označila tento krok za „nespravedlivý“ a diskriminační. Zákaz kritizoval také Kreml.

Mužská světová dvojka Daniil Medveděv z Ruska a ženská světová čtyřka Aryna Sabalenková z Běloruska jsou nejvýše postavenými hráči, kterých se zákaz týká.

18:41 „Končím s mluvením“ Analytik MSNBC odchází bojovat na Ukrajinu

17:50 Předseda Evropské rady Charles Michel nečekaně navštívil Kyjev a na Twitteru uvedl, že je „v srdci svobodné a demokratické Evropy“.

17:30 Rusko poprvé odpálilo novou balistickou raketu schopnou nést jaderné zbraně

15:44 Ruský oligarcha vyzval k ukončení šílené války

Stranou od konfliktu na samotné Ukrajině se jeden ruský oligarcha na sociálních sítích rozepsal o „masakru“ na Ukrajině a vyzval k ukončení „šílené války“.

Oleg Tinkov ve vulgárním příspěvku na Instagramu napsal, že nevidí „žádného příjemce“ konfliktu. Tinkov je jedním z nejvýznamnějších ruských podnikatelů, založil globální online finanční společnost Tinkoff Bank a vlastnil cyklistický tým Tinkoff-Saxo.

Je jedním z nejvýznamnějších Rusů, kteří veřejně odsoudili kroky prezidenta Vladimira Putina. Dva další významní oligarchové v zemi, Michail Fridman a Oleg Děripaska, sice vyzvali ke smíru, ale přímé kritiky se zdrželi.

Pan Tinkov řekl, že „90 %“ obyvatel jeho země je proti válce, a dodal, že „blbců je v každé zemi 10 %“.

12:55 Lhůta, kterou Rusko stanovilo ukrajinským silám v Mariupolu, aby složily zbraně, uplynula – a nic nenasvědčuje tomu, že by se obránci vzdali.

10:16 Zbývají nám hodiny, pomozte nám, říká mariupolský velitel

Velitel námořní pěchoty v poslední ukrajinské pevnosti v obleženém městě Mariupol vydal ve středu brzy ráno videozprávu, v níž říká, že jeho mužům zbývají možná už jen hodiny.

Ve videozáznamu zaslaném BBC a dalším médiím major Serhij Volyna uvedl, že jeho jednotky se nevzdají, ale požádal o mezinárodní pomoc pro 500 zraněných vojáků a stovky žen a dětí, které se podle něj spolu s nimi ukrývají v ocelárně ve městě.

„Toto je náš poslední projev ke světu. Možná je to náš poslední projev vůbec. Je možné, že nám zbývají už jen dny nebo hodiny,“ řekl major Volyna.

„Vyzýváme světové vůdce, aby nám pomohli,“ dodal. „Naléhavě je žádáme, aby zorganizovali odvoz, který nás odveze do třetí země.“

09:43 Ukrajina dosáhla předběžné dohody s Ruskem o vytvoření humanitárního koridoru pro evakuaci žen, dětí a starých lidí z obléhaného města Mariupol ve středu, uvedl ukrajinský vicepremiér.

07:30 Ukrajina dostala bojové letouny a další dělostřelecké systémy

Americký prezident Joe Biden řekl reportérovi, že USA pošlou na Ukrajinu další dělostřelecké systémy v souvislosti s obnovenou ruskou ofenzivou na východě země.

Spojenci Ukrajiny poskytli Kyjevu další vojenské letouny a letecké díly, aby zvýšili počet letadel a opravili další poškozené letouny z ukrajinského arzenálu, uvedlo v úterý americké ministerstvo obrany.

„Obdrželi další letadla a letecké díly, které jim pomohou dostat do vzduchu více letadel,“ uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby na tiskovém brífinku.

Od začátku působení Bidenovy administrativy poskytly USA Ukrajině 3,2 miliardy dolarů na bezpečnostní pomoc, z toho 2,6 miliardy od začátku konfliktu 24. února.

„To, co jsme zde udělali, je… přesně to, co by prezident dělal od začátku. Což je [poskytnutí] významné bezpečnostní pomoci, ekonomické pomoci a podpory ukrajinskému lidu,“ uvedla v pondělí tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

„A přesně to budeme dělat i nadále,“ dodala.

Podle amerických médií Bidenova administrativa schválila další balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 800 milionů dolarů.

19. dubna 2022


20:05 Česko bude opravovat ukrajinské tanky a obrněné transportéry

Česká republika bude opravovat ukrajinské tanky a obrněné transportéry poškozené v boji, potvrdila česká ministryně obrany Jana Černochová. Podle ní půjde nejprve o ukrajinské tanky T-64, ale další vozidla, včetně bojových vozidel pěchoty.

Černochová uvedla, že Česká republika byla první zemí, kterou Ukrajina oslovila s žádostí o servis a opravy bojových vozidel. Seznam uvedl, že vozidla budou opravována také v sousední zemi Ukrajiny, na Slovensku.

18:01 Poláci chtějí společný stát s Ukrajinou, ukázali mapu

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/polaci-chteji-spolecny-stat-s-ukrajinou-ukazali-mapu/

16:48 Rusko na Ukrajině jaderné zbraně nepoužije, říká ministr zahraničí

Rusko nepoužije na Ukrajině jaderné zbraně, tvrdí ministr zahraničí Sergej Lavrov. Na otázku týkající se této otázky v rozhovoru pro televizní kanál India Today Lavrov odpovídá: „Pouze konvenční zbraně“.

Lavrov také říká, že s ruskou ofenzivou, která se nyní soustředí na východ Ukrajiny, válka vstupuje do nové fáze, a opakuje tak podobné komentáře ukrajinské armády.

„Operace na východě Ukrajiny je zaměřena, jak bylo oznámeno od samého počátku, na úplné osvobození [samozvaných] Doněcké a Luhanské republiky. A tato operace bude pokračovat,“ říká.

16:05 Starosta Charkova řekl BBC, že je přesvědčen, že ukrajinské síly město ubrání.

15:30 Nejezděte autem, méně topte a méně se sprchujte, doporučují němečtí politici

13:14 Nová ruská ofenziva selže, říká poradce Zelenského

Poradce prezidenta Volodymyra Zelenského hovoří o nové ofenzivě z ukrajinského pohledu a tvrdí, že ruská akce na východě země selže, protože moskevské síly nemají sílu prolomit ukrajinskou obranu.

„Bitva o Donbas, která byla ohlášena a zřejmě včera začala, probíhá a postupuje velmi opatrně,“ říká prezidentův poradce Oleksij Arestovyč, kterého cituje agentura Reuters.

„Bitva neprobíhá ve prospěch Ruska.“

11:54

10:25 Ukrajina tvrdí, že již třetí den po sobě nebudou k dispozici humanitární koridory pro evakuaci civilistů uvězněných v konfliktních oblastech, protože nedošlo k dohodě s Ruskem.

08:11 Bitva o Donbas je v plném proudu, uvedl Zelenskyj

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nyní probíhá „bitva o Donbas“.

Jeho komentáře následují po varování dalších vysokých představitelů, že Rusko v pondělí zahájilo tolik očekávaný útok na východní region.

„Nyní můžeme potvrdit, že ruská vojska zahájila bitvu o Donbas, kterou již dlouho připravují. Této ofenzívě je nyní věnována velká část ruské armády.

18. dubna 2022


21:06 USA v nejbližších dnech poskytnou Ukrajincům výcvik s houfnicemi

Americká armáda očekává, že v nejbližších dnech zahájí výcvik Ukrajinců v používání dělostřeleckých houfnic, uvedl vysoký představitel americké obrany. Dodali, že výuka má probíhat mimo Ukrajinu. Ukrajinci vybaveni know-how by pak mohli znovu vstoupit do své země, aby ukázali ostatním, jak systémy používat.

Úředník rovněž uvedl, že ruské síly vytvářejí podmínky pro obnovení postupu na východě Ukrajiny. Uvedli, že Rusko v posledních dnech přesunulo na Ukrajinu 11 bojových skupin, čímž se jejich počet zvýšil na 76. Všechny se nacházely na jihu a východě Ukrajiny, upřesnil americký představitel.

19:47 Útok na Lvov raketami Kalibry natočen na video

19:24 Kosovo údajně dostalo od Británie protitankové střely, Srbové se bouří

18:59 Podle agentury OSN pro uprchlíky uprchlo ze země více než 4,9 milionu Ukrajinců. Zvyšuje se však i počet lidí vysídlených v důsledku války uvnitř země.

17:25 Velení ukrajinských ozbrojených sil tvrdí, že vidí známky toho, že Rusko zahajuje novou ofenzivu na východě Ukrajiny.

16:55 Britští vojáci speciálních sil cvičí jednotky na ukrajinském území

14:24 Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina může bojovat s Ruskem i 10 let

V rozhovoru pro CNN Zelenskij uvedl, že pro Ukrajinu je „bitva o Donbas velmi důležitá“ z mnoha důvodů, a dodal, že může ovlivnit „průběh celé války“.

Zdůraznil však, že diplomatické řešení konfliktu je vhodnější.

„Nemůžeme se vzdát našeho území, ale musíme najít nějaký dialog s Ruskem,“ řekl Zelenskyj a dodal, že rozhovory nebudou vedeny „na základě ruského ultimáta“.

Zelenskyj prohlásil, že dialog je nutný, aby se zabránilo dalším obětem na životech, ačkoli tvrdil, že jeho země „může s Ruskou federací bojovat deset let“.

Na otázku moderátora CNN, zda Ukrajina v konfliktu zvítězí, Zelenskyj poznamenal: „Ano, samozřejmě.“

11:56 Počet obětí pondělních úderů na Lvov se zvýšil na sedm, uvedl na brífinku šéf lvovské oblasti Maksym Kozytsky. Podle něj byly vypáleny čtyři rakety: tři zasáhly sklady a další zasáhla garáž, která zajišťovala údržbu automobilů.

„Nepřítel nás chce zničit jako národ,“ říká starosta Lvova Andrij Sadovyj.

„Máme jedinou možnost – bojovat,“ zdůrazňuje a dodává, že „armáda Ukrajiny čítá 40 milionů lidí“ – v narážce na všechny obyvatele země.

09:28 Na internetu se objevila fotografie a video, na které je údajně zachycena zasažená ruská válečná loď

Na internetu se objevila neověřená fotografie, na které je vidět ruská válečná loď Moskva zasažená na moři. Následně bylo zveřejněno video.

Vojenští pozorovatelé tvrdí, že fotografie může být pravá. Rob Lee, doktorand na katedře válečných studií na King’s College London, na Twitteru napsal, že „vypadá jako pravá fotografie“.

A OSINTtechnical, známý twitterový účet sdílející zpravodajské informace z otevřených zdrojů, napsal: „Nemohu ověřit pravost, ale jedná se o křižník třídy Slava a nemyslím si, že by některý z nich byl takto zničen.“

09:05 Ukrajina jednala s MMF o poválečné obnově

Ukrajinský prezident uvedl, že jednal s Mezinárodním měnovým fondem o finanční stabilitě Ukrajiny a poválečné obnově země. Volodymyr Zelenskyj uvedl, že diskuse s výkonnou ředitelkou MMF Kristalinou Georgievovou vytyčila „jasné plány“.

Prezidentův ekonomický poradce uvedl, že Ukrajina bude žádat MMF a průmyslové země skupiny G7 (Group of Seven) o 50 miliard dolarů (38 miliard Kč) na pokrytí deficitu spojeného s válkou.

Premiér Denys Šmyhal se v příštím týdnu zúčastní zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu.

17. dubna 2022


21:32 Mariupol může být červenou linií pro jednání, uvedl Kuleba

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že Rusko a Ukrajina v poslední době nevedly žádnou diplomatickou komunikaci.

V rozhovoru pro televizi CBS News Kuleba řekl: „Mariupol může být červenou linií“ pro mírové rozhovory a situace v této oblasti je „zoufalá“.

Záruku Ruska, že ušetří životy ukrajinských vojáků, kteří se vzdají a složí zbraně, Ukrajina odmítla.

Dříve premiér Denys Šmyhal uvedl, že ukrajinští vojáci zůstali v obleženém městě Mariupol a „bojují až do konce“.

Kreml uvedl, že jeho síly město téměř zcela obsadily.

18:06 Busta sovětského hrdiny z druhé světové války v Charkově byla stržena

V ukrajinském Charkově byl stržen pomník sovětského vojevůdce a hrdiny druhé světové války maršála Georgije Žukova.

Na videozáznamu, který koluje po sociálních sítích, je vidět, jak je busta svržena z podstavce.

15:12 Dálkový těžký bombardér Tu-22M3 ruských vzdušných a kosmických sil míří k Azovstalu v Mariupolu.

15:03 Papež vyzval k míru na Ukrajině a kritizoval Rusko

Papež František vyzval vedoucí představitele, aby vyslyšeli prosby lidí o mír na Ukrajině, a kritizoval Rusko za zatažení země do „krutého a nesmyslného“ konfliktu.

Během nedělní velikonoční mše svaté na Svatopetrském náměstí řekl: „I naše oči nevěřícně hledí na tyto válečné Velikonoce. Viděli jsme příliš mnoho krve, příliš mnoho násilí.“

„Také naše srdce naplnil strach a úzkost, protože tolik našich bratří a sester se muselo uzavřít do sebe, aby byli v bezpečí před bombardováním.“

Ukrajina byla „těžce zkoušena násilím a ničením kruté a nesmyslné války, do které byla zatažena“, dodal na své první velikonoční mši od roku 2019, které se po dvou letech omezení ze strany Covidu mohla zúčastnit veřejnost.

13:20 Ukrajinský poslanec za Oděsu Oleksij Gončarenko řekl BBC, že ukrajinští vojáci v Mariupolu se Rusku nevzdají.

„Včera jsem s nimi mluvil a vím, že budou bojovat až do konce,“ říká.

10:26 Rodina zajatého Brita vyzvala Putina, aby s ním zacházel humánně

10:05 Podle místního starosty byla při úderech poškozena infrastruktura v oblasti Brovary na okraji Kyjeva.

Starosta Igor Sapožko neposkytl žádné podrobnosti o tom, zda došlo k nějakým obětem na životech nebo k nějakým významným škodám.

09:33 Indický premiér prohlásil, že je připraven dodávat do světa zásoby potravin

09:13 Rusko tvrdí, že sestřelilo letadlo se západními zbraněmi

Rusko tvrdí, že jeho jednotky protivzdušné obrany sestřelily ukrajinské vojenské letadlo, které podle něj převáželo zásilku zbraní zaslanou západními zeměmi.

K útoku došlo u města Oděsa na jihozápadě Ukrajiny, uvedla ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na mluvčího ministerstva obrany generálmajora Igora Konašenkova.

BBC tuto informaci nezávisle neověřila a nebylo bezprostředně jasné, zda došlo k nějakým obětem.

Generál Konašenkov rovněž tvrdil, že za posledních 24 hodin ruské letecké jednotky zasáhly desítky míst s koncentrací ukrajinských vojenských jednotek nebo techniky.

07:55 Zisk společnosti JPMorgan se propadl o 42 %

07:15 Princ Harry: Svět je jednotný s Ukrajinou

Při slavnostním zahájení her Invictus Games v Nizozemsku princ Harry prohlásil, že „svět je jednotný“ s Ukrajinou.

„Víte, že stojíme při vás. Svět je s vámi sjednocen a přesto si zasloužíte víc,“ řekl v sobotu shromážděnému davu.

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.