Novosti v Bělehradě v sobotu večer informovaly o tom, že „uprostřed války na Ukrajině a politického napětí v regionu se Británie rozhodla přilít oleje do ohně“. (Foto: Flickr)

Silně provládní zpravodajský portál ví, že Londýn dodal prištinským úřadům rakety „Javelin“ a „NLAW“. Srbové o vedení Prištiny obecně hovoří jako o „orgánech“, nikoliv jako o vládě, čímž dávají najevo, že neuznávají kosovskou státnost, takže Kosovo nemůže mít vládu.

Stejně jako jeho starší bratr, který se zmiňuje o „speciálních operacích“, tedy nenazývá válku svým jménem.

Novosti poznamenaly, že Kosované dostali stejné protitankové střely, jaké používají ukrajinské síly v boji proti ruským jednotkám.

Den před vypuknutím války na Ukrajině se na obrázku spojeném s článkem v BALKu objevily ukrajinské vojáky cvičící s raketami Javelin, pod obrázkem jsme napsali, že Ukrajinci věří právě těmto, tedy protitankovým střelám.

Srbové jsou pobouřeni

Provládní noviny Novosti zjistily, že srbský prezident Aleksandar Vučić požádá v příštích 48 hodinách britského premiéra Borise Johnsona o oficiální vysvětlení.

Podle srbského zpravodajského portálu dostanou Kosovské bezpečnostní síly, které lze zatím nazvat pouze poloarmádou, v případě potřeby bezplatný výcvik k použití protitankových zbraní.

Podle Novosti je střela země-vzduch Javelin ramenní projektil britské výroby. Ve skutečnosti se jedná o přenosnou infračervenou samonaváděcí střelu „vystřel a zapomeň“, kterou vyvinuly americké společnosti Raytheon a Lockheed Martin. Hodí se k ničení obrněných pozemních cílů, zesílených živých plotů a nízko letících vzdušných cílů.

NLAW je lehká přenosná protitanková střela vyráběná švédskou společností Saab. Zbraň, známá také jako MBT LAW, je účinná i proti silně bráněným tankům, protože napadá jejich tenčí střešní pancíř.

Podle Novosti „prolhaný/falešný stát“, jak zpravodajský portál, a nejen tento, nazývá Kosovo, dostane raketový komplet NLAW za 40 eur – o něco levněji, než je tržní cena.

Ze zpráv na webu Novosti kape zloba a silně slouží (propagandě). Milorad Vučelić (73), vůdce tiskového impéria Novosti, je v tom velkým mistrem, neboť v roce 1992 byl místopředsedou Srbské socialistické strany, srbského a jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Vedl novosadskou televizi.

Za svou tehdejší práci si mohl klidně stoupnout na lavici obžalovaných v Haagu, protože propagandistická mašinérie, kterou řídil, „zvládala“ podněcování proti komukoli, což znamená, že byl také členem „kostlivců“ XNUMX.

Zdroj: balk.hu