Ukrajinští velitelé sdělili deníku The Times, že vojáci britské speciální letecké služby (SAS) školí v Kyjevě ukrajinské vojáky, jak používat protitankové zbraně poskytnuté Londýnem. (Foto: Flickr)

Podle výpovědí velitelů britští vojáci dorazili do Kyjeva asi před dvěma týdny, aby zahájili výcvik na lehké protitankové zbraně nové generace, známé jako NLAW. Spojené království začalo posílat na Ukrajinu zbraně NLAW krátce po ruské invazi 24. února.

Odhalení výcvikové mise SAS je první zprávou o vojenské přítomnosti člena NATO na Ukrajině od ruské invaze, což by mohlo Moskvu provokovat. V diplomatickém dopise adresovaném USA minulý týden Rusko varovalo NATO, aby přestalo vyzbrojovat Ukrajinu, a ruští představitelé uvedli, že vozidla USA a NATO přepravující zbraně uvnitř země by byla považována za „legitimní vojenské cíle“.

Britské ministerstvo obrany nechtělo výcvikovou misi potvrdit s odvoláním na své stanovisko, že se ke speciálním operacím nevyjadřuje. Od roku 2014 vysílaly USA a jejich spojenci z NATO na Ukrajinu vojáky na výcvik, ale ti byli v únoru před invazí staženi.

Kapitán Jurij Myronenko, jeden z ukrajinských velitelů, který hovořil s deníkem The Times, uvedl, že britský výcvik byl nezbytný, protože noví rekruti a vracející se veteráni neměli s NLAW žádné zkušenosti. „Britští důstojníci tu byli před dvěma týdny v naší jednotce a vycvičili nás opravdu dobře,“ řekl Myronenko.

Minulý týden USA oznámily dodatečnou vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů dolarů. V balíčku jsou poprvé zahrnuty 155mm houfnice a pokročilé radarové systémy, jejichž používání hodlá Pentagon ukrajinským vojákům vyškolit. Spíše než vyslání amerických vojáků na Ukrajinu se však očekává, že výcvik bude probíhat v některé ze zemí NATO ve východní Evropě.

Zdroj: antiwar.com