Ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) v souvislosti s válkou na Ukrajině vyzval občany k úsporám energie. „Je to snadné pro peněženku a Putinovi to vadí,“ řekl Habeck pro Funke Mediengruppe. (Foto: Pixabay)

„Žádám všechny, aby přispěli k úsporám energie hned teď,“ řekl Habeck. „Jako pravidlo bych vydal: desetiprocentní úspora vždy funguje.“ Vicekancléř oznámil odpovídající vládní kampaň.

„Nezávislost na ruském dovozu můžeme zvýšit pouze tehdy, pokud ji budeme vnímat jako velký společný projekt, na kterém se podílíme všichni,“ řekl. Zelený politik si vzal na paškál také zaměstnavatele. Pokud je to možné, měly by „nabízet domácí kanceláře pro úsporu energie“, a to „prozatím na dobrovolné bázi“.

Kromě toho Habeck vyzval občany, aby o Velikonocích jezdili vlakem nebo na kole. Na otázku o nedělích bez aut odpověděl: „Už teď můžete nechat auto doma, jak jen to jde – a to nejen v neděli. Každý neujetý kilometr přispívá k tomu, že se snáze dostaneme od ruských dodávek energie. Kromě toho chráníme klima.“

Ministr hospodářství poskytl další rady týkající se osobního chování. „Pokud doma topíte a večer zatáhnete závěsy, ušetříte až pět procent energie,“ řekl. „A když snížíte teplotu v místnosti o jeden stupeň, je to asi šest procent. Možná to není tak útulné, ale stejně nezmrznete.“

Šéf Spolkové agentury pro sítě Klaus Müller navrhnul omezení i pro některé domácnosti.

„Nejen firmy, ale i obyvatelstvo se na současnou situaci nedívá s patřičnou vážností,“ řekl týdeníku.

Například uvedl, že by mohlo být užitečné obejít se bez sauny, protože spotřebovává příliš mnoho energie. Teplota vytápění by také měla být maximálně 19 stupňů, pokud je to možné, s výjimkou dětských pokojů a bytů s nemocnými osobami a osobami vyžadujícími péči. Kromě toho není podle Müllera každodenní sprchování nezbytně nutné.

Zdroj: focus.de