Rusko ve středu oznámilo, že zkušebně odpálilo mezikontinentální balistickou raketu Sarmat, nový přírůstek do svého jaderného arzenálu, který podle prezidenta Vladimira Putina dá nepřátelům Moskvy důvod k zamyšlení. (Foto: Youtube)

Putin se nechal v televizi slyšet, že armáda mu sdělila, že raketa byla odpálena z Plesecku na severozápadě země a zasáhla cíle na poloostrově Kamčatka na Dálném východě.

„Nový komplex má nejvyšší taktické a technické vlastnosti a je schopen překonat všechny moderní prostředky protiraketové obrany. Ve světě nemá a ještě dlouho nebude mít obdoby,“ řekl Putin.

„Tato skutečně unikátní zbraň posílí bojový potenciál našich ozbrojených sil, spolehlivě zajistí bezpečnost Ruska před vnějšími hrozbami a poskytne podnět k zamyšlení těm, kteří se v zápalu zběsilé agresivní rétoriky snaží ohrozit naši zemi.“

Sarmat je nová těžká mezikontinentální balistická raketa, kterou by Rusko mělo nasadit s deseti a více hlavicemi na každé raketě, uvádí Výzkumná služba Kongresu USA.

Její vývoj probíhá již několik let, a tak její zkušební odpálení není pro Západ překvapením, ale přichází v okamžiku mimořádného geopolitického napětí v důsledku ruské války na Ukrajině.

Zdroj: nikkei.com