Poté, co Pentagon 10., 11. a 12. února vyslal stíhačky k sestřelení neidentifikovaných objektů s využitím tepelně naváděných střel AIM-9X Sidewinder v ceně přes 400 000 dolarů za kus, prezident Biden se zpožděním připustil, že by mohlo jít jen o neškodné meteorologické balóny. (Foto: Twitter / Dave DaCamp)

„Současné hodnocení zpravodajské komunity je, že tyto tři objekty byly s největší pravděpodobností balóny spojené se soukromými společnostmi, rekreačními nebo výzkumnými institucemi, které studují počasí nebo provádějí jiný vědecký výzkum,“ řekl ve čtvrtek Biden.

Nyní však zájmová skupina z Illinois, která používá balóny za 12 dolarů s amatérskými vysílačkami pro levný výškový koníček, tvrdí, že objekt sestřelený 11. února nad územím Yukonu pravděpodobně patří jim. Za pravděpodobný scénář to považuje i whistleblower NSA Edward Snowden…

Zpráva v časopise Aviation Week profiluje Northern Illinois Bottlecap Balloon Brigade (NIBBB), aby se dozvěděla, že stříbrem potažený „pikobalón“ hobby klubu byl naposledy zachycen rádiovým signálem 10. února ve výšce 38 910 stop u západního pobřeží Aljašky a že se měl následující den vznést nad centrální území Yukonu. Zmizel přibližně v době a v místě, kde 11. února došlo k sestřelení „neidentifikovaného objektu“ F-22 na příkaz Bílého domu, které zaujalo titulky médií.

Zpráva začínala poněkud vtipně:

Malý balón, který se pohybuje po zeměkouli a který byl 15. února prohlášen za „pohřešovaný v akci“ klubem hobbyistů z Illinois, se objevil jako kandidát na vysvětlení jednoho ze tří záhadných objektů, které byly od 10. února sestřeleny čtyřmi tepelně naváděnými střelami vypálenými stíhačkami amerického letectva.

Vlastní informace Pentagonu popisovaly „malý kovový balón s uvázaným nákladem pod ním“ – a přesto stále, zatímco pátrání po troskách pokračuje v nepříznivém arktickém počasí, nebylo potvrzeno, co přesně bylo z oblohy sestřeleno.

Předpokládaná dráha balonu hobby klubu přibližně v době sestřelení objektu 11. února, prostřednictvím Intelligencer.

Podle dalšího popisu týmu hobbyistů balon, který se ztratil:

Popisy všech tří neidentifikovaných objektů sestřelených 10.-12. února odpovídají tvarům, výškám a užitečnému zatížení malých piko balónků, které se obvykle dají koupit za 12-180 dolarů za kus, podle typu.

„Hádám, že to pravděpodobně byly piko balóny,“ řekl Tom Medlin, inženýr společnosti FedEx ve výslužbě a spolupořadatel pořadu Amatérský rádiový kulatý stůl. Medlin má tři pico balóny v letu na severní a jižní polokouli.

Nadšenci jsou navíc natolik přesvědčeni, že Pentagon střílí na pouhé piko balóny (a to velmi drahé střely), že někteří kontaktovali několik federálních úřadů, aby informovali úřady, ale zřejmě bezvýsledně.

Níže je uveden příklad typu vysílače, který je „užitečným zatížením“ visícím pod balónem, jenž doprovází lety ve velkých výškách:

„Pokoušel jsem se kontaktovat naši armádu a FBI – a dostalo se mi jen odpovědi -, abych se jim pokusil osvětlit, co je asi spousta těchto věcí zač. A budou vypadat nepříliš inteligentně, aby je sestřelovali,“ řekl Ron Meadows, zakladatel společnosti Scientific Balloon Solutions (SBS), týdeníku Aviation Week.

Hle, potenciální velká „hrozba“, která si minulý týden „vyžádala“ nasazení moderních stíhaček F-22 vyzbrojených raketami Sidewinder…

Samotná publikace se na základě toho, co se dozvěděla o piko balónech létajících vysoko nad severoamerickým nebem, pokusila upozornit FBI, NORAD, Národní bezpečnostní radu (NSC) a Úřad ministra obrany a zároveň požádala o komentář. I ty však byly odbyty.

„FBI a OSD nepotvrdily, že by se o neškodných pikobalónech uvažovalo jako o možných identitách záhadných objektů sestřelených letectvem,“ napsal Aviation Week.

Zdroj: zerohedge.com