Indie poslala útočné helikoptéry a stíhačky do východního Ladaku, kde prochází sporná hranice s Čínou. V sobotu 20. června to uvádí The Times of India s odkazem na vojenské zdroje. (Foto: Wikimedia)

Podle novinového zdroje byly do pohraniční oblasti přesunuty vrtulníky Apache vybavené raketami Hellfire typu vzduch-země a vrtulníky Chinook, které mohou dodávat dělostřelectvo do vysokohorských oblastí. Indie navíc začala posilovat všechny své letecké základny nacházející se poblíž severní hranice s Čínou. Například je známo, že se tam přemísťují stíhačky Su-30MKI, MiG-29 a Jaguar.

Podle The Times of India indická vláda rovněž zavedla letecké dodávky vojáků a zbraní do Ladaku pomocí dopravních letadel S-17 Globemaster, C-130J Super Hercules a An-32.

Podle publikace jsou takové akce jasným signálem pro Peking, že Nové Dillí je připraveno k eskalaci konfliktu. „Jsme plně připraveni na jakékoliv zhoršení situace. Byly podniknuty všechny potřebné kroky,“ zdůraznil novinový zdroj.

Již dříve v červnu se uvádělo, že od začátku měsíce Čína uskutečnila několik vojenských cvičení poblíž sporné hranice s Indií. Bylo uváděno, že se cvičení účastnily například nové čínské tanky Typ 15 a Typ 99, které jsou vhodné k použití ve vojenských operacích v horských oblastech.

16. června bylo oznámeno, že bylo zabito 20 vojáků indické armády, pravděpodobně v důsledku rvaček s použitím kamenů a železných tyčí na sporné hranici mezi Indií a Čínou. Předtím indická média nahlásila 43 zraněných Číňanů (včetně mrtvých a vážně zraněných). Strany se navzájem obviňují z překročení hranice a porušení dohod.

Nyní jsou dvě nejlidnatější země světa – Indie a Čína – rozděleny podmíněnou linií, nazvanou MacMahonova linie (podle ministra zahraničních věcí Britské Indie, který navrhl tuto hranici v roce 1914). Indie a vláda Dalajlámy (skutečný vůdce státu Tibet) uznaly existující hranici, zatímco Čína ne, jak bylo oznámeno v oficiální diplomatické nótě v roce 1959.

Poté byly opakovaně činěny pokusy vyřešit tento problém: dvě čínsko-indické dohody – z let 1993 a 1996 – byly neúspěšné. Spornými zůstávají dvě části pohraničního území: v severovýchodní části Kašmíru a na severu státu Arunáčalpradéš.

Zdroj:  indiatimes.com