Ve Švýcarsku již několik týdnů umírá mnohem více lidí, než předpovídal Spolkový statistický úřad – co za tím stojí? (Foto: Flickr)

Švýcarsko se již jedenáct týdnů potýká s nadměrnou úmrtností. Vyplývá to z údajů Spolkového statistického úřadu (FSO) o úmrtnosti. To znamená, že každý týden zemře více lidí, než FSO na základě svých prognóz očekává.

Podle Christiana Althause, epidemiologa z univerzity v Bernu, se taková nepřetržitá nadměrná úmrtnost „v nedávné historii nikdy nevyskytla“.

Odchylka prognóz je extrémní

Jak uvádějí noviny Tamedia, k nadměrné úmrtnosti docházelo čas od času i v předchozích letech, například v létě 2003 během vlny veder, během silné vlny chřipky v zimě 2015 nebo během posledních dvou pandemických zim.

V současné době je však odchylka od prognóz extrémní: například v roce 2020 zemřelo do srpna o 1500 lidí více, než se očekávalo, v roce 2021 to bylo 1300 lidí a letos je to dvojnásobek, přičemž zemřelo již 3000 lidí navíc.

Částečné vysvětlení: FSO po nadměrné úmrtnosti v posledních dvou letech očekávala pro tento rok „deficit úmrtnosti“, a proto stanovila očekávané hodnoty nižší, protože mnoho lidí, kteří by se statisticky dožili roku 2022, zemřelo předčasně. Nyní však během tří letních měsíců zemřelo ještě více lidí než v letních měsících roku 2021 nebo 2020.

Epidemiolog Christian Althaus má podezření, že za nadměrnou úmrtnost může horké léto a Covid. Právě kombinace těchto dvou faktorů může být osudná, píší noviny Tamedia. Studie prokázaly, že kovidová infekce masivně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Postižení lidé jsou proto také náchylnější k účinkům vlny veder.

Epidemiolog Martin Röösli říká: „Z mého pohledu je docela dobře možné, že bývalí pacienti trpící Covidem snášeli horko hůře.“ Dalších 1700 úmrtí za posledních jedenáct týdnů je v každém případě „znepokojujících“, zejména proto, že je obtížné odhadnout, jak se bude situace vyvíjet v nadcházejících měsících.

Na definitivní jistotu si budou muset vědci ještě nějakou dobu počkat, protože statistiky příčin úmrtí za rok 2022 zveřejní FSO až za rok a půl.

Zdroj: 20min.ch