Čínský jüan, který se netají svými nároky na členství v klubu světových rezervních měn, se ještě o krok přiblížil k vytouženému cíli. Čínská měnová jednotka se dostala poprvé mezi pět měn, jichž se používá nejčastěji v mezinárodních transakcích. Vyžádanější než jüan jsou jenom americký dolar, euro, britská libra šterlinků a japonský jen. Poměr sil v této pětici se může pravdaže rychle změnit. Podle údajů mezibankovního telekomunikačního systému SWIFT se počet mezinárodních plateb v jüanech v r. 2014 zdvojnásobil, kdežto souhrnný růst plateb v tradičních rezervních měnách činil pouhých několik procent.


Bude-li tento vývoj pokračovat, bude jüan za několik měsíců vyžádanější měnou, než japonský jen.

Podaří-li se však čínské měnové jednotce dosáhnout už letos hlavního cíle – dostat se do koše rezervních měn MMF? Připomenu, že jeho struktura se reviduje jednou za pět let, a příště to má být právě v r. 2015. Názory ruských expertů se rozdělily.

Ředitel Ústavu pro strategické studie Igor Nikolajev pokládá šance jüanu za dost vysoké:

[quote align="center" color="#999999"]

Jsou šance na to, že jüan se dostane do koše rezervních měn už letos. A tyto šance jsou dost velké. Příklad Číny názorně ukazuje, že když je ekonomika v pořádku a rozvíjí se rychlým tempem, když začíná svým objemem a efektivitou odpovídat světovým ukazatelům, pak se stává národní měnová jednotka skoro automaticky jednou z rezervních měn. [/quote]

Prezident Sdružení ruských bank Garegin Tosunjan není tak optimistický. Za hlavní důvod proti zařazení jüanu do měnového koše MMF pokládá bankéř skutečnost, že čínská měnová jednotka neodpovídá kritériím volného oběhu. Dalším činitelem je netržní způsob stanovení kurzu jüanu. I když se stalo volnější v důsledku měnové reformy z r. 2005, kurz jüanu se i nadále kontroluje Národní bankou Číny, která nepřipouští jeho kolísání o více než jedno procento během jedné aukce. Brzdí to proces získání jüanem oficiálního statutu světové rezervní měny.

[quote align="center" color="#999999"]

S ohledem na to, že čínská měna zaujímá ve světové ekonomice už dost velké objemy, stále větší počet zemí začíná brát jüan jako neoficiální rezervní měnu. V současné době ho takto užívá už asi padesát centrálních bank po celém světě, které uchovávají v jüanech část svých valutových rezerv, soudí Garegin Tosunjan. [/quote]

První prorektor Vysoké školy ekonomické Lev Jakobson, kdy hodnotí perspektivy jüanu, upozorňuje na politický aspekt této otázky. Jsou síly, jimž se vůbec nelíbí růst autority a zesílení vlivu Číny:- V jistém slova smyslu je hodnocení měny výrazem důvěry vůči státu, který tuto měnu emituje. Důvěra vůči Číně je v současné době velká, ale ať už to chceme nebo ne, je důvěra vůči Federálnímu rezervnímu systému USA vyšší. A v samotném MMF dominují tradičně západní země, jejichž měny jsou nyní rezervními. I když skupina BRICS a další rozvojové země usilují právě o doplnění koše MMF, a nikoli o nahrazení nějaké měny jinou, nesetkávají zatím tyto jejich výzvy s ohlasem .

„Starousedlíci“ MMF v čele s USA se snaží zachovat si dominující postavení v této vlivné mezinárodní organizaci, říká Lev Jakobson. Politika zdržování Číny, kterou provádí Západ, však nebude moci zastavit postup jüanu. Dříve nebo později bude přijat do elitního klubu světových rezervních měn. Jde jenom o termíny, uzavírá vědec.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Zdroj: czech.ruvr.ru