Šéf ruské soukromé vojenské skupiny Wagner Jevgenij Prigožin v sobotu oznámil, že po měsících tvrdé války a velkých ztrátách Rusko plně ovládlo strategické město Bachmut. (Foto: Twitter)

Prigožin oznamuje konečné vítězství a to, že Bachmut konečně padl. „Operace na dobytí Bachmutu trvala 224 dní,“ uvedl ve videu zveřejněném na Vagnerově kanálu Telegram. „Dnes v poledne byl Bachmut zcela dobyt,“ prohlásil.

Média uvedla, že nemohou tato tvrzení ověřit, ale titulky v agenturách Reuters a Associated Press široce informují o prohlášení šéfa Wagnera o vítězství:

Ve videu zveřejněném na Telegramu šéf Wagneru Jevgenij Prigožin uvedl, že město se dostalo pod úplnou ruskou kontrolu kolem sobotního poledne. Mluvil po boku asi půl tuctu bojovníků, v pozadí byly vidět zničené budovy a v dálce byly slyšet výbuchy.

Zprávy hlavních médií však také zdůrazňují odmítavé stanovisko Ukrajiny k tvrzení, že město definitivně padlo.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliar však po zveřejnění videa uvedla, že těžké boje pokračují.

„Situace je kritická,“ řekla. „Od této chvíle naši obránci, kontrolují některá průmyslová a infrastrukturní zařízení v této oblasti.“

Serhij Čerevatij, mluvčí východního velení Ukrajiny, řekl agentuře Associated Press, že Prigožinovo tvrzení „není pravdivé. Naše jednotky bojují v Bachmutu.“

Před několika týdny ruská strana tvrdila, že drží nejméně 90-95 % města a že se jí daří získávat zisky po několika stech metrech.

Prigožin v sobotu prohlásil, že do konce měsíce Vagner předá své dobyté pozice pravidelným ruským jednotkám.

Zdroj: apnews.com