Očekávaná zpráva zvláštního poradce Johna Durhama o počátcích vyšetřování Trumpovy kampaně v roce 2016 odhalila, že nejvyšší představitelé FBI zastavili čtyři trestní vyšetřování Hillary a Billa Clintonových. (Foto: Flickr)

V roce 2014 FBI vyšetřovala tvrzení „dobře umístěného“ důvěrného zdroje, že nejmenovaná zahraniční vláda hodlá „přispět na očekávanou prezidentskou kampaň Hillary Clintonové, a to jako způsob, jak získat vliv na Clintonovou v případě jejího vítězství v prezidentských volbách“, uvádí se ve zprávě.

Terénní úřad, který tato tvrzení vyšetřoval, „téměř okamžitě“ požádal o vydání povolení FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act), které však zůstalo „v útlumu“ přibližně čtyři měsíce, především kvůli tehdejší očekávané prezidentské kampani Clintonové.

Jak se uvádí v Durhamově zprávě:

Podle jiného agenta se žádost odkládala, protože „všichni byli ‚super opatrnější'“ a „báli se, když v tom jede velké jméno [Clintonová]“. 321 „[P]o HRC se dost „špičkovali“, protože existovala šance, že bude příští prezidentkou“.

Durhamova zpráva také odhalila, že tři samostatné terénní kanceláře FBI ve Washingtonu, Little Rocku v Arkansasu a New Yorku zahájily necelý rok před prezidentskými volbami v listopadu 2016 vyšetřování „možné trestné činnosti týkající se Clinton Foundation“.

Zdroj: justice.gov