V loňském roce se podle odhadu přesunulo z Itálie do Francie přibližně 5.000 nelegálních přistěhovalců v oblasti Turína. (Foto: Wikimedia)

Nyní jeden z nich opět zaplatil "přechod" přes Alpy životem. Řidič kamionu objevil 20letého Afričana bez známky života u francouzského Val-des-Près, jen pár kilometrů od francouzskoitalské hranice. Ale ani přijíždějící záchranáři mu už nemohli pomoci. Neznámý zemřel v důsledku podchlazení a srdeční zástavy.

Místní prokurátor podal oznámení na neznámého pachatele z důvodu vraždy z nedbalosti. Již v květnu loňského roku byl nalezen mrtvý mladý černý muž chodci v oblasti Montgenèvre. Také v tomto případě prokuratura  začala šetření na neznámého pachatele.

Podle organizací poskytujících pomoc, jako je Amnesty International, většina migrantů pochází z francouzsky mluvící západní Afriky a zaplatila stovky euro pašerákům, kteří jim slibovali pohodlný výlet autem přes Alpy. Zřídkakdy k tomu došlo, ale většinou byli ponecháni cestou vlastnímu osudu.

V lese v okolí italských lyžařských středisek, jako například v údolí Susa poblíž Turína, dobrovolníci z Červeného kříže často nacházejí africké migranty, kteří se snaží dostat do Francie přes Alpy. V nadmořské výšce několika tisíc metrů, s mrazivými teplotami, nejsou mnozí z nich ani vybaveni kabátem na cestu.

Jsou jen oblečení v džínách, mikinách a teniskách, takové nedokonalé oblečení vás může rychle zabít. Podle dobrovolníků z Červeného kříže během noci ošetří až 15 nelegálních migrantů pouze v oblasti Susa.

„Na jaře jsme během tání našli několik mrtvých," říká doktor Paolo Narcisi, který pracuje pro italskou pomocnou organizaci Rainbow For Africa, “některá těla však nikdy nebyla nalezena, a to i kvůli divokým zvířatům. Někteří spadnou ze svahu a pak zmizí navždy,“ řekl lékař.

Pokud se dostanou přes hranice, jsou často chyceni francouzskou pohraniční policií a okamžitě převezeni zpět do Itálie. Ale i tam je příběh "uvítací kultury". 

„Neutečete před válkou. Neutečete před mučením. Co byste tady chtěli dělat? Vraťte se do svých zemí," řekl ministr vnitra Matteo Salvini v rozhovoru s italskou televizní stanicí RAI.

„Máme 5 milionů Italů žijících v chudobě. Nemůžeme hostit stovky tisíc lidí z celého světa," říká Salvini.

Zdroj: pz.czjournalistenwatch.com