Americký prezident Donald Trump okomentoval zprávy tureckého prezidenta Tayyipa Erdoğana a arabsko-kurdských jednotek Syrských demokratických sil (SDF) o stažení amerických jednotek z území hraničících s Tureckem v severní Sýrii. (Foto: Flickr)

Washington se rozhodl, že už se nebude zabývat „směšnými nekonečnými válkami“, uvedl Trump.

„Kurdové bojovali spolu s námi, ale platili jsme jim obrovské peníze a dodávali vybavení. Bojovali s Tureckem po celá desetiletí, <… > je čas, abychom se dostali z těchto směšných nekonečných válek, mnoho z nich probíhá mezi kmeny, a vrátit naše vojáky domů,“ napsal Trump na Twitteru. 

Podle hlavy státu si Turecko, Evropa, Sýrie, Írán, Irák, Rusko a Kurdové budou sami vymýšlet, co dělat s militanty Islámského státu*.

Turecký prezident dříve uvedl, že americká armáda opouští oblasti v severní Sýrii, kde Turecko plánuje provést vojenskou operaci proti Kurdům.

Upřesnil, že cílem Ankary bude očistit syrskou hranici od sebeobranných sil syrských Kurdů, vytvořit v ní bezpečnostní zónu pro umístění syrských uprchlíků v Turecku.

„V neděli večer po rozhovoru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem začalo stahování amerických vojsk. Ještě předtím Trump nařídil odchod. Trochu se zpozdili. Jsme v neustálém kontaktu se Spojenými státy. A jednoho dne přijedeme (poz. red. do severní Sýrie), protože teroristická hrozba je pro nás nepřijatelná,“ řekl  Erdoğan novinářům.

Syrské demokratické síly (SDF) zase zdůraznily, že Spojené státy tím porušily své dohody s kurdskými silami.

„Spojené státy zaručily, že nedovolí turecké vojenské operace v regionu. Dnešní oznámení (poz. red. USA) však bylo překvapením a můžeme říci, že se jedná o ránu pod pás SDF,“ řekl mluvčí SDF místní televizní stanici.

Oficiální kurdské jednotky nejsou ve válečném stavu se syrskou armádou a konají bojové operace proti teroristům.

Damašek považuje akce SDF za protiprávní a jejich vojáky za separatisty.

Zdroj: snews.com