Rusko a Írán plánují zřídit společný závod na výrobu dronů uvnitř Ruska, uvádí víkendová zpráva Wall Street Journal, která přichází v návaznosti na snahy USA a Evropy zaměřit se sankcemi na drony íránské výroby směřující do Ruska. (Foto: Twitter)

Íránské bezpilotní letouny kamikadze, které již řadu měsíců pumlují ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jako například drony Shahed-136, stojí pouhých 20 000 dolarů. Podle WSJ by továrna zřízená na ruském území za účelem zvýšení výroby dronů íránské konstrukce měla vést k tomu, že by z linky sjelo dalších 6 000 těchto dronů určených k nasazení ruskými silami na Ukrajině.

Dohoda o zřízení výrobních provozů v Rusku byla údajně s Íránem uzavřena již v listopadu, kdy byly íránské bezpilotní letouny a jejich ničivé útoky na Ukrajině středem pozornosti a odsouzení mezinárodních médií.

Nové plány na továrnu na drony by však mohly vyústit v nové, účinnější bezpilotní letouny, uvádí dále WSJ. „V rámci jejich vznikajícího vojenského spojenectví, uvedli úředníci, přiletěla počátkem ledna do Ruska íránská delegace na vysoké úrovni, aby navštívila plánované místo pro továrnu a doladila podrobnosti pro spuštění projektu,“ uvádí se ve zprávě.

„Obě země usilují o vybudování rychlejšího dronu, který by mohl představovat novou výzvu pro ukrajinskou protivzdušnou obranu, uvedli úředníci.“

Podle dřívějších vyjádření představitelů v deníku The New York Times jde rovněž o snahu obejít to, co americká administrativa nazvala svými plány „zadusit schopnost Íránu vyrábět drony“, neboť americké síly pomáhají „ukrajinské armádě zaměřit se na místa, kde se drony připravují ke startu“.

Ukrajinské síly pravidelně oznamují, že jejich protivzdušná obrana zachycuje přilétající íránské drony. To se pravděpodobně stalo mnoho desítek či možná stovekkrát, a přesto zůstává faktem, že protivzdušné systémy potřebné k takovému zachycení jsou mnohonásobně dražší než ve srovnání s relativně levnými, ale účinnými drony.

Zdroj: wsj.com