Operace, která sestavovala íránské bezpilotní letouny, byla zničena při izraelském raketovém útoku na syrské území 21. října, informovala dnes Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) se sídlem ve Velké Británii. (Foto: Flickr / iliustrační)

„Podle zdrojů SOHR byly vojenská logistika a vybavení používané k sestavování íránských bezpilotních letounů v oblasti vojenského letiště Dimas v západní části Rif Dimashq zničeny poté, co byly přímo zaměřeny izraelskými raketami. Cílem útoku byl rovněž radar a přistávací dráha na letišti,“ uvádí se ve zprávě.

Podle zdrojů dorazily zbraně, munice a součástky k výrobě dronů na vojenské letiště Dimas v lednu 2022. „Stojí za zmínku, že Írán a jím podporované milice v posledním období téměř zcela ovládly vojenské letiště Dimas.“

Rusko aktivně používá v Íránu vyrobené bezpilotní letouny kamikadze Shahed-136 – přemalované a přejmenované na Geran-2 – při svých barbarských úderech na Ukrajinu, jejichž cílem je zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Existuje o tom mnoho důkazů, neboť ukrajinské obranné síly sestřelily asi 250 těchto bezpilotních letounů. Teherán nicméně důsledně popírá, že by se podílel na dodávkách bezpilotních letounů Rusku pro použití proti Ukrajině. Existuje také hypotéza, že Rusko získává íránské bezpilotní letouny z Íránu prostřednictvím třetích zemí. Pokud tomu tak je, je možné, že izraelský raketový útok zasáhl sestavu bezpilotních letounů určených k dalším útokům na Ukrajinu.

Zdroj: ukrainianworldcongress.org