Elon Musk zbavil hlavní twitterový účet deníku New York Times zlaté značky „ověřeno“ poté, co list prohlásil, že podle nového přístupu platformy sociálních médií nezačne za toto privilegium platit. (Foto: Twitter / NYT)

Podle agentury Bloomberg „Twitter na žádost o komentář odpověděl emotikonem hovínka, což je jeho nyní automatická odpověď na dotazy tisku“.

Již dříve Musk oznámil, že 1. dubna začne Twitter stahovat dříve bezplatné kontrolní značky ze „starších“ účtů, které za ně nezačaly platit podle nového přístupu společnosti, kdy budou kontrolní značky poskytovány pouze platícím předplatitelům „Twitter Blue“.

Podle nového režimu by organizace jako Times musely za zlatou kontrolní značku platit 1 000 dolarů měsíčně. Jednotliví reportéři a další zájemci mohou získat modrou kontrolní známku a řadu dalších výhod služby Twitter Blue za cenu od 8 dolarů měsíčně. Postupem času mají tyto výhody zahrnovat přednostní umístění v odpovědích na tweety, vyšší znakový limit pro tweety a možnost hlasovat v anketách na Twitteru.

S blížící se sobotou 1. dubna řada významných médií – včetně Times, CNN, Los Angeles Times, Washington Post a Politico – uvedla, že za zaškrtávací značky platit nebude.

Když přišla sobota, nic nenasvědčovalo tomu, že by byly zaškrtávací značky staženy. Nicméně v sobotu večer, poté co účet na Twitteru @DogeDesigner Muskovi připomněl postoj Timesů proti placení, Musk odpověděl: „Aha, dobře, tak to stáhneme.“

O několik hodin později Musk v mezitím smazaném tweetu uvedl: „Dáme [starším ověřeným účtům] několik týdnů odklad, pokud neřeknou, že teď platit nebudou, v tom případě to odstraníme.“

Někdy během téže noci zmizelo kontrolní označení na hlavním účtu Times. Značky spojené s účty pro jiné sekce Timesů, jako je umění a názory, zůstaly. Mluvčí Timesů agentuře Reuters zopakoval svůj postoj: „Nebudeme také proplácet novinářům modrou barvu Twitteru pro osobní účty, s výjimkou vzácných případů, kdy by tento status byl nezbytný pro účely zpravodajství.“

Musk v neděli označil postoj Timesů za pokrytecký:

Podělil se také o několik dalších upřímných charakteristik:

Times mají 55 milionů sledujících na Twitteru, což je číslo, které může sloužit jako organické, de facto ověřené, že tweety skutečně pocházejí z média, které obchodovalo se lžemi Dicka Cheneyho a připravilo půdu pro katastrofální a nemorální invazi USA do Iráku.

Deník Washington Post na základě rozhovorů se dvěma bývalými zaměstnanci Twitteru uvedl, že platforma není dostatečně vybavena pro hromadné odvolávání starých ověřovacích značek, které byly udělovány na základě individuálního posouzení, zda je jednotlivec nebo organizace hodna „pozornosti“. Zaměstnanci naznačili, že snaha provést to současně pro již nezpůsobilé osoby by mohla způsobit problémy na platformě.

Zdroj: bloomberg.com