Členové EU se dohodli, že podpoří cenový strop ve výši 100 dolarů za barel na prodej ruské nafty do třetích zemí, sdělili v pátek odpoledne agentuře Bloomberg lidé obeznámení s touto záležitostí. (Foto: Flickr)

Zákaz EU na dovoz ruských ropných produktů z moře, včetně nafty a benzinu, má vstoupit v platnost 5. února. Návrh EU, předložený minulý týden, požadoval omezení ceny ruské nafty prodávané do třetích zemí na 100 USD za barel u produktů, které se prodávají s prémií, a 45 USD u těch, které se prodávají se slevou. Podobně jako v případě cenového stropu pro ruskou ropu by kupující mimo EU měli i nadále přístup k západnímu pojištění a financování nákladu, pokud by dodržovali cenový strop.

Součástí návrhu bylo také stanovení cenového stropu ve výši 45 USD za barel pro zlevněné produkty, jako je topný olej, což bylo podle zdrojů rovněž schváleno.

Cílem cenových stropů je omezit příjmy Ruska plynoucí z ropy a jejích rafinovaných produktů a zároveň udržet zásobování trhu ruskou energií.

Navzdory zákazu a mechanismu cenových stropů, které mají vstoupit v platnost v neděli, ruský ministr energetiky uvedl, že nevidí důvod, proč by země měla snižovat produkci ropných produktů, ani neuvažuje o změně harmonogramu údržby svých rafinérií, aby využila možného snížení ruské poptávky.

Ačkoli cenový strop vstupuje v platnost v neděli, pro náklady naložené před dohodnutím stropu platí do dubna odkladné období. Ceny ruské nafty se na začátku tohoto týdne pohybovaly kolem 90 USD, tedy pod hranicí limitu. Společnost Wood MacKenzie na začátku týdne uvedla, že strop 100 USD nebude mít na ruské rafinerie významný vliv, ale mohl by snížit jejich vývoz nafty o zhruba 200 000 barelů denně.

Zdroj: oilprice.com