Ruský prezident Vladimir Putin v pátek varoval, že Rusko by mohlo vystupňovat válku na Ukrajině v reakci na „teroristické“ útoky proti civilní infrastruktuře uvnitř ruského území. (Foto: Flickr)

Putin svou invazi formuloval jako omezenou „speciální vojenskou operaci“, která by mohla být povýšena na válku v plném rozsahu. Jeho vláda nedávno odmítla výzvy k mobilizaci k válce, ale Putin naznačil, že by k nějaké eskalaci mohlo dojít.

Na počátku invaze na Ukrajinu byla napadena ruská vojenská základna v Millerovu – nedaleko ukrajinských hranic.

„Skutečně jsme reagovali poměrně zdrženlivě, ale to nebude trvat věčně,“ řekl ruský vůdce na tiskové konferenci.

„Nedávno ruské ozbrojené síly zasadily v této oblasti několik citelných úderů,“ dodal Putin s odkazem na ruské údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, které přišly po kyjevské protiofenzívě v Charkově. „Pokud bude situace takto pokračovat, bude naše reakce ještě údernější. Teroristické útoky jsou vážnou záležitostí.“

Putin obvinil Ukrajinu z pokusu o útok na jaderné elektrárny uvnitř Ruska. „Vidíme dokonce pokusy o spáchání teroristických útoků v Ruské federaci, včetně – nejsem si jist, zda to bylo zveřejněno – pokusů o teroristické útoky v blízkosti našich jaderných zařízení, jaderných elektráren v Ruské federaci,“ řekl.

Ruskem kontrolovaná Záporožská jaderná elektrárna uvnitř Ukrajiny je místem častého ostřelování, ale Putinovy komentáře byly prvním případem, kdy Rusko obvinilo ukrajinské síly z útoku na jadernou elektrárnu na ruském území.

Vražda Darji Duginové při útoku bombou nastraženou v autě, která byla možná určena jejímu otci Alexandru Duginovi, z minulého měsíce je ukázkovým příkladem podezření z ukrajinských operací uvnitř Ruska…

V průběhu války došlo k řadě útoků uvnitř Ruska v blízkosti ukrajinských hranic, včetně operací proti ropným zařízením. V sobotu bylo hlášeno ukrajinské ostřelování v ruské Belgorodské oblasti. Podle místních úřadů byla jedna osoba zabita a dvě zraněny.

Zdroj: antiwar.com