Nový Zéland zvýšil stupeň varování před obří sopkou Taupo, která způsobila největší erupci na Zemi za posledních 5 000 let. (Foto: Flickr / ilustrační)

Novozélandští vědci zvýšili stupeň výstrahy pro sopku pod největším jezerem v zemi, která při svém posledním výbuchu před 1 800 lety způsobila největší erupci na Zemi za posledních 5 000 let.

Geologická agentura GeoNet ve svém prohlášení uvedla, že pod jezerem Taupo, kalderou vytvořenou obřím vulkánem, zaznamenala téměř 700 malých zemětřesení a zvýšila stupeň vulkanické pohotovosti z 0 na 1 – menší sopečný neklid.

Systém vulkanické pohotovosti je založen na šesti stupňujících se úrovních, ale GeoNet upozorňuje, že erupce mohou nastat na kterékoli úrovni a úrovně se nemusí pohybovat v pořadí, protože aktivita se může rychle měnit.

Sopka Taupo při své poslední erupci kolem roku 200 př. n. l. vyvrhla do atmosféry více než 100 km3 materiálu a v období před lidským osídlením zdevastovala rozsáhlou oblast centrálního Severního ostrova Nového Zélandu.

Zdroj: abc.net.au