V rozsáhlém rozhovoru s Fareedem Zakariou ze CNN, který byl odvysílán v neděli, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil bývalého prezidenta Donalda Trumpa za „chválu“ Vladimira Putina těsně před invazí na Ukrajinu. (Foto: Twitter / CNN)

„Myslím, že měl dost času, spoustu času, aby pochopil, kdo je Putin,“ řekl Zelenskyj.

Když dále hovořil o Trumpovi, Zelenskyj popsal: „Myslím, že seděl na tak vysoké pozici, kde ani není možné, aby nepoznal, že (Putin) je hodnotový protivník vlastního národa. On [Trump] má veškerou sílu této země – zpravodajské informace, data – aby si vytvořil psychologický profil“.

Zelenskyj se dále vyjádřil, že byl „překvapen“ Trumpovým chováním v přípravě invaze a také „i po jejím začátku, s plnohodnotnou invazí“.

„Pravděpodobně to potřeboval k prosazení své domácí politiky, aby ukázal, že je připraven najít porozumění s ruským prezidentem,“ dodal ukrajinský prezident.

Zelenskyj se zřejmě vyjadřoval k Trumpovým obecně pozitivním výrokům, které zazněly při mnoha příležitostech, včetně těch z tohoto měsíce, o Putinovi jako stratégovi. Trump v tomto ohledu označil ruského vůdce za „génia“ pouhých několik dní před ruskou invazí na Ukrajinu z 24. února:

V projevu v pořadu Clay Travis & Buck Sexton Show označil Trump Putinovu taktiku uznání dvou samozvaných republik na východě Ukrajiny a vyslání ruských vojáků do těchto regionů pod záminkou „mírových operací“ za „geniální“ a „velmi chytrý“.

Trump svou chválu ruského prezidenta zdvojnásobil a davu ve svém letovisku Mar-a-Lago na Floridě řekl, že Putin byl „velmi chytrý“, protože „převzal zemi za sankce v hodnotě 2 dolarů“ právě v době, kdy probíhala plnohodnotná invaze.

Trump během únorového rozhlasového rozhovoru zdůraznil, že kdyby byl stále prezidentem, Rusko by nikdy nevybudovalo obrovské síly vojsk podél hranic ohrožujících Ukrajinu, a zároveň zdůraznil, že Joe Biden je slabý a neschopný číst situaci.

Tehdy měl Trump o Putinovi říci: „Tady je chlap, který říká, víte, ‚prohlásím velkou část Ukrajiny za nezávislou‘. Použil slovo ‚nezávislá‘, ‚a my půjdeme ven a my půjdeme dovnitř a pomůžeme udržet mír‘. Musíte říct, že je to docela chytré,“ řekl.

Přesto se vůbec nezdá, že by Trump chválil Putinův charakter nebo morální postavení jako vůdce, ale pouze vyslovil postřehy o Putinovi jako taktikovi založeném na mocenské politice a jeho schopnosti geopoliticky manévrovat ve prospěch Ruska.

Zelenskij se v nedělním rozhovoru pro CNN do Trumpa pustil ještě více, když řekl:

„Ukrajina je v jeho očích příliš daleko. Ale tato válka nemá žádné vzdálenosti, které by nemohla pokrýt, takže si myslím, že by se měl na situaci dívat bez, jak my říkáme, růžových brýlí,“ řekl Zelenskij podle překladu CNN.

A přitom je ironií osudu – a jak jsme čtenářům znovu připomněli před několika dny -, Trump byl po celá léta před současnou krizí jediným světovým lídrem, který hlasitě varoval Evropu před tím, aby se stala „zcela závislou na ruské energii“.

Prezident Trump pak toto téma zdůraznil několikrát, mimo jiné když seděl přímo naproti svým evropským protějškům, a také zejména během projevu na Valném shromáždění OSN v září 2018, v němž předpověděl: „Závislost na jediném zahraničním dodavateli může učinit národ zranitelným vůči vydírání a zastrašování“.

Zdroj: thehill.com