V nedělním rozhovoru pro pořad „60 minut“, který bude v plném znění odvysílán v neděli večer, prezident Joe Biden varoval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby „neměnil tvář války“ tím, že proti Ukrajině použije taktické jaderné nebo chemické zbraně.

„Nedělejte to. Nedělejte to. Nedělejte to. Změníte tvář války jako nic od druhé světové války,“ řekl Biden při rozhovoru s moderátorem stanice CBS Scottem Pelleym. Biden odpovídal na Pelleyho otázku, jaký by byl vzkaz amerického prezidenta, kdyby se dozvěděl, že Putin uvažuje o použití zbraní hromadného ničení.

Biden se zastavil u výslovného vyjádření, že by se USA vrhly do konfliktu přímo proti ruským silám, ale stanovil, že „to bude mít důsledky“ a že konečný výsledek bude: „Stanou se ve světě větším vyvrhelem než kdykoli předtím“.

Aniž by podrobněji popsal hypotetickou americkou reakci, Biden vysvětlil, že akce USA bude záviset na „rozsahu toho, co udělají“.

Ačkoli nic nenasvědčuje tomu, že by Kreml měl plány na tak dramatickou a smrtící eskalaci, a to i vzhledem k tomu, že Moskva stále technicky nevyhlásila formální válku ani národní mobilizaci, v úvodních dvou měsících války se rozšířily zprávy, že Putin uvedl národní jaderné síly do „vysoké pohotovosti“.

Objevily se také dřívější obvinění vydané ukrajinskými silami z použití ruských chemických zbraní – žádné z těchto dřívějších obvinění však nikdy nebylo podloženo nebo podpořeno důkazy, ani se nezvýšilo na úroveň spojenců Ukrajiny, kteří by obvinění podpořili.

Ukrajinští představitelé také nedávno uvedli, že Rusko nyní používá a stále okupuje Záporožskou jadernou elektrárnu za účelem „jaderného vydírání“ a rozpoutání „jaderného teroru“. Na začátku srpna generální tajemník OSN Antonio Guterres prohlásil, že svět je „jeden chybný výpočet od jaderného zničení“ vzhledem k drásající válce na Ukrajině, která trvá již sedm měsíců.

Poznamenal tehdy, že „zatím jsme měli mimořádné štěstí“ – a vyzval k širšímu odstavení arzenálů všech jaderných mocností:

Generální tajemník Guterres uvedl, že „štěstí“, kterému se svět dosud těšil, když se vyhnul jaderné katastrofě, nemusí trvat dlouho – a vyzval svět, aby obnovil úsilí o odstranění všech těchto zbraní.

„Štěstí není strategie. Není ani ochranou před geopolitickým napětím, které přeroste v jaderný konflikt,“ řekl.

Ruská strana vyjádřila vlastní obavy z možné jaderné eskalace, ale v rámci komentářů směřovaných na Západ. Počínaje dubnem ministr zahraničí Sergej Lavrov slíbil, že se Rusko za každou cenu vyhne použití jaderných zbraní – v reakci na titulky novin, které tvrdily, že ruská jaderná připravenost souvisí s ukrajinskou krizí. Lavrov však tehdy také zmínil nebezpečí podcenění toho, jak rychle by se situace na Ukrajině mohla zvrtnout:

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí varoval Západ, aby nepodceňoval zvýšené riziko jaderného konfliktu kvůli Ukrajině, a uvedl, že NATO považuje za organizaci, která se „v podstatě“ zapojila do zástupné války s Ruskem tím, že dodává Kyjevu zbraně.

„Nechtěl bych tato rizika uměle zvyšovat. Mnozí by si to přáli. Nebezpečí je vážné, reálné. A my ho nesmíme podceňovat,“ řekl.

Zdroj: thehill.com