Portál Novinky.cz s odvoláním na agenturu DPA oznámil, že německé ozbrojené síly hodlají kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků rekrutovat do svých řad občany jiných členských států EU. (Foto: Wikipedia)

Podle Eberharda Zorna, generálního inspektora bundeswehru, je v současné německé armádě nedostatek kvalifikovaných pracovníků, například lékařů nebo specialistů IT. Tento problém se snaží SRN vyřešit náborem cizinců z EU. Loni se tento nápad dostal do plánu rozvoje bundeswehru.

Jako první hovořil o možnosti rekrutovat do armády bundeswehru občany jiných zemí Karl-Theodor zu Guttenberg, který byl ministrem obrany v letech 2009-2011.

Podle agentury Novinky.cz vystupují proti nápadu spolkové republiky Chorvati, kteří uvedli, že služba občanů v cizí armádě je v rozporu s ústavou. Proti jsou také Bulhaři, Rumuni, Slovinci a Řekové. Francie nereagovala vůbec. Německo chce ještě jednat s Českem, Dánskem, Švédskem či Belgií.

Nyní v německých ozbrojených silách slouží hodně vojáků, kteří původně neměli německé občanství, ale získali ho, nebo mají dvojí občanství. Do roku 2025 německá vláda plánuje zvýšení počtu vojáků bundeswehru na 203 tisíc.