Skupina napojená na Írán označuje útoky za projev barbarství a tvrdí, že bude pokračovat v útocích na lodě směřující do Izraele.(Foto: Flickr)

Spojené státy a Velká Británie zahájily v Jemenu vojenské údery proti povstalcům Hútíům, kteří jsou spojenci Íránu, v reakci na útoky této skupiny na lodní dopravu v Rudém moři, což vyvolává obavy z eskalace konfliktu v regionu.

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek varoval, že v případě potřeby „nebude váhat“ podniknout další kroky a že údery následovaly po „bezprecedentních“ útocích Hútíů na obchodní lodě v Rudém moři.

„Tyto cílené údery jsou jasným vzkazem, že Spojené státy a naši partneři nebudou tolerovat útoky na náš personál ani nedovolí nepřátelským aktérům ohrozit svobodu plavby,“ uvedl Biden.

Hútíové, kteří útoky na Jemen označili za „barbarské“, v pátek uvedli, že pro ně neexistuje žádné ospravedlnění a že skupina bude i nadále útočit na lodě směřující do Izraele.

Podle satelitního zpravodajského kanálu Al Masirah, který provozují Hútíové, skupina uvedla, že bylo napadeno nejméně pět míst, včetně letišť.

Ta uvedla, že údery zasáhly leteckou základnu al-Dailami severně od hlavního města Saná, letiště ve strategickém přístavním městě Hodeidah, tábor východně od Saady, letiště ve městě Taiz a letiště poblíž Hajjah.

Rozsah škod nebyl bezprostředně jasný. Zatím nebyly hlášeny žádné oběti na životech.

Jeden z představitelů Hútíů potvrdil „nálety“ v Saná spolu s městy Saada a Dhamar a také v guvernorátu Hodeidah, uvedla tisková agentura Reuters.

Jedná se o první údery na jemenském území od roku 2016 a zároveň o první vojenský zásah USA v reakci na útoky dronů a raket na obchodní lodě od říjnového zahájení izraelské války v Gaze.

Hnutí Hútíů, které po téměř desetileté válce proti koalici podporované Západem a vedené Saúdskou Arábií kontroluje většinu území Jemenu, je silným podporovatelem Hamásu v jeho válce proti Izraeli.

Palestinská skupina uvedla, že USA a Spojené království ponesou odpovědnost za dopad úderů na bezpečnost regionu.

Hútíové útočili na obchodní lodě, které jsou podle nich napojeny na Izrael nebo směřují do izraelských přístavů, a přímo se zapojili do boje s americkým námořnictvem v Rudém moři, přičemž proti válečným lodím USA a Spojeného království vypálili balistické střely a nasadili ozbrojené bezpilotní letouny.

Britský premiér Rishi Sunak uvedl, že údery byly „nezbytné a přiměřené“.

Britské ministerstvo obrany ve svém prohlášení uvedlo, že „první náznaky ukazují, že schopnost Hútíů ohrožovat obchodní lodní dopravu dostala ránu“.

USA uvedly, že operaci podpořily Austrálie, Bahrajn, Kanada a Nizozemsko, a prezentovaly údery jako součást mezinárodního úsilí o obnovení volného toku obchodu na klíčové trase mezi Evropou a Asií, která představuje asi 15 % světové lodní dopravy.

Írán, který podporuje Hútíje, útoky odsoudil a Rusko uvedlo, že požádalo o svolání naléhavého zasedání Rady bezpečnosti OSN k projednání vojenských úderů.

Saúdská Arábie vyzvala ke zdrženlivosti a „vyhnutí se eskalaci“.

Začátkem tohoto měsíce skupina zemí v čele s USA varovala Hútíe před „následky“, pokud nezastaví své „nezákonné útoky“ na lodní dopravu a nepropustí „nezákonně zadržovaná plavidla a posádky“.

Ve čtvrtečním společném prohlášení USA, Velké Británie, Austrálie, Bahrajnu, Kanady, Dánska, Německa, Nizozemska, Nového Zélandu a Jižní Koreje se uvádí, že „cílem zůstává deeskalace napětí a obnovení stability v Rudém moři“.

„Naše poselství však musí být jasné: tváří v tvář přetrvávajícím hrozbám nebudeme váhat bránit životy a chránit volný tok obchodu na jedné z nejkritičtějších vodních cest na světě,“ uvádí se v něm.

Zdroj: aljazeera.com