Vysoce postavený ukrajinský představitel ve čtvrtek odmítl návrh Moskvy na 36hodinové příměří jako pokrytectví a propagandu a uvedl, že „dočasné příměří“ bude možné pouze tehdy, když Rusko opustí území, kterého se na Ukrajině zmocnilo. (Foto: Wikimedia)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ozbrojeným silám Moskvy, aby o víkendu na ruské pravoslavné vánoční svátky uzavřely na Ukrajině 36hodinové příměří, uvedl Kreml.

Příkaz následuje po návrhu hlavy ruské pravoslavné církve, patriarchy Kirilla, který zazněl dříve.

„Na základě skutečnosti, že v oblastech bojů žije velký počet občanů hlásících se k pravoslaví, vyzýváme ukrajinskou stranu, aby vyhlásila příměří a poskytla jim možnost zúčastnit se bohoslužeb na Štědrý den, jakož i na den Narození Krista,“ uvádí se v Putinově příkazu adresovaném ministru obrany Sergeji Šojguovi a zveřejněném na internetových stránkách Kremlu.

Kirill navrhl příměří od pátečního poledne do sobotní půlnoci místního času. Ruská pravoslavná církev, která používá starobylý juliánský kalendář, slaví Vánoce 7. ledna – později než gregoriánský kalendář – ačkoli někteří křesťané na Ukrajině si tento svátek připomínají také v tento den.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak označil Kirillova prohlášení za „cynickou past a prvek propagandy“. Prezident Volodymyr Zelenskyj navrhl stažení ruských vojsk již dříve, před 25. prosincem, ale Rusko to odmítlo.

Kirill již dříve zdůvodnil válku jako součást ruského „metafyzického boje“, který má zabránit liberálnímu ideologickému pronikání ze Západu.

Po Putinově příkazu Podoljak odmítl příměří a na Twitteru napsal: „Ruská federace musí opustit okupovaná území – jen tak bude mít „dočasné příměří“. Pokrytectví si nechte pro sebe.“

V podrobnějším prohlášení pro média Podoljak uvedl, že Putinův návrh je „čistě propagandistickým gestem“.

Uvedl, že Rusko, které loni v únoru napadlo Ukrajinu, si chce zajistit dodatečný čas na snížení intenzity vojenských střetů a přeskupení, mobilizaci dalších sil a pokračování ve výstavbě opevnění na území, které obsadilo.

„Banální trik. Není v tom sebemenší touha ukončit válku,“ řekl Podoljak.

„Navíc si dovolím připomenout, že pouze Rusko útočí raketami/drony na civilní objekty, včetně míst náboženských obřadů, a to právě o vánočních svátcích,“ uvedl v návaznosti na ruské útoky během nedávných svátků.

Putin ve čtvrtek telefonicky hovořil s tureckým prezidentem a Kreml uvedl, že Putin „potvrdil otevřenost Ruska k serióznímu dialogu“ s ukrajinskými orgány.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval Putina k zavedení „jednostranného příměří“, uvádí se v prohlášení kanceláře tureckého prezidenta.

Erdogan později Zelenskému telefonicky rovněž sdělil, že Turecko je připraveno zprostředkovat „trvalý mír“. Erdogan takovou nabídku učinil často. Již pomohl zprostředkovat dohodu, která Ukrajině umožňuje vyvážet miliony tun obilí, a zprostředkoval výměnu vězňů.

Proklamovaná připravenost Ruska přišla s obvyklými podmínkami: „Kyjevské úřady musí splnit známé a opakovaně vyslovené požadavky a uznat nové územní skutečnosti,“ uvedl Kreml s odkazem na naléhání Moskvy, aby Ukrajina uznala Krym jako součást Ruska a uznala další nezákonné územní zisky.

Předchozí pokusy o mírové rozhovory ztroskotaly na této překážce, neboť Ukrajina požaduje, aby se Rusko z okupovaných oblastí přinejmenším stáhlo.

Na jiném místě šéf NATO uvedl, že nezaznamenal žádnou změnu v postoji Moskvy k Ukrajině, a trval na tom, že Kreml „chce Evropu, kde může ovládat sousední zemi“.

„Nemáme žádné náznaky, že by prezident Putin změnil své plány, své cíle ohledně Ukrajiny,“ řekl v Oslu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Západní spojenci Ukrajiny obnovili slib, že budou Kyjev podporovat tak dlouho, dokud bude třeba porazit Rusko.

V posledním příslibu vojenské pomoci francouzské ministerstvo obrany uvedlo, že plánuje brzy jednat se svým ukrajinským protějškem o dodávce obrněných bojových vozidel. Podle francouzského předsednictví to bude poprvé, co bude tento typ kolového stíhače tanků západní výroby vyslán ukrajinské armádě.

Rovněž americký prezident Joe Biden uvedl, že na Ukrajinu by mohla být vyslána bojová vozidla Bradley, střední obrněná bojová vozidla, která mohou sloužit jako transportér vojáků.

Boje na Ukrajině se v posledních týdnech s příchodem zimy stále více stávají opotřebovací válkou.

Kyrylo Tymošenko, zástupce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře, ve čtvrtek uvedl, že v předchozích 24 hodinách bylo v celé zemi ruským ostřelováním zabito nejméně pět civilistů a osm jich bylo zraněno.

V pokračující intenzivní bitvě o východní město Bachmut je 60 % města v troskách, uvedl ve čtvrtek doněcký guvernér Pavlo Kyrylenko. Ukrajinští obránci drželi Rusy zpátky, ale kremelské síly město několik měsíců neúnavně ostřelovaly.

Dobytím města v Donbasu, rozsáhlé průmyslové oblasti sousedící s Ruskem, by Putin nejen získal po měsících neúspěchů významný zisk na bojišti, ale také by přerušil ukrajinské zásobovací linie a otevřel by cestu silám Moskvy k dalšímu postupu směrem ke klíčovým ukrajinským opěrným bodům v Doněcku.

Zdroj: globalnews.ca