„Jsme velmi kritičtí, velmi, velmi odmítaví k jakémukoli oslavování nebo dokonce připomínání Bandery,“ zdůraznil v pondělí premiér Mateusz Morawiecki. Narážel tak na nedělní příspěvek, který se objevil na sociálních sítích Nejvyšší rady Ukrajiny. (Foto: Flickr)

Nejvyšší rada Ukrajiny v neděli zveřejnila na sociálních sítích příspěvek, který se týkal 114. výročí narození ukrajinského nacionalistického politika Stepana Bandery.

Byl také zveřejněn citát z jeho knih. Bandera mimo jiné tvrdil, že „úplné a konečné vítězství ukrajinského nacionalismu nastane, až přestane existovat ruské impérium“. Jak zdůraznila Nejvyšší rada Ukrajiny, „pokyny Stepana Bandery jsou vrchnímu veliteli ozbrojených sil dobře známy“.

Připomeňme, že frakce Organizace ukrajinských nacionalistů, kterou spoluzakládal Bandera, je mimo jiné odpovědná za genocidu polského obyvatelstva ve 40. letech 20. století na Volyni a ve východním Malopolsku.

„Jsme velmi kritičtí, velmi, velmi negativní vůči jakémukoli oslavování nebo dokonce připomínání Bandery. V mém prvním rozhovoru s ukrajinským premiérem Denisem Šmyhalem po tom, co se stalo, to řeknu velmi, velmi jednoznačně,“ komentoval na pondělní tiskové konferenci premiér Mateusz Morawiecki.

Neexistují zde žádné nuance. Pokud Nejvyšší rada připomene tuto postavu, (…) není možné zde ani v nejmenším přistoupit na jakýkoli ústupkový tarif vůči těm, kteří nechtějí přiznat, že ta strašná genocida byla něčím nepředstavitelným, a učinit plné odčinění, plné přiznání viny,“ řekl.

Jak zdůraznil předseda vlády, Bandera byl „ideologem té zločinné doby“. – Připomeňme si, že se to všechno stalo za německé okupace, tyto strašné ukrajinské zločiny,“ řekl.

Zdůraznil, že takové činy nelze ospravedlnit žádnými slovy.

Zdroj: gazeta.pl