Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu oznámil, že má v úmyslu poslat na Ukrajinu „lehké tanky“, čímž se Francie stane první zemí, která do konfliktu dodá tanky západní výroby, poté, co některé země, jako například Polsko, dříve převedly sovětské tanky. (Foto: Wikimedia)

Zatímco spojenci NATO postupně zvyšovali sofistikovanost zbraní dodávaných Kyjevu, včetně raket delšího doletu a nedávno i systémů Patriot schválených USA, zastavili se před vysláním tanků nebo stíhaček, a to především kvůli obavám, že Moskva v reakci na to rozšíří válku.

„Prezident chtěl zvýšit… pomoc“ Ukrajině „tím, že souhlasí s dodávkou lehkých tanků AMX-10 RC“ – řekl Macronův poradce novinářům poté, co francouzský vůdce uskutečnil telefonát s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Agentura AFP popsala tank AMX-10 RC francouzské výroby jako starší lehký model tanku, který francouzská pěchota používala v 80. letech, ale od té doby byl vyřazen. Je šestikolový a není na pásech, proto se mu někdy říká „kolový tank“ – má však výkonný 105mm kanon na věži.

Kromě jiné střední a těžké techniky již Francie a další země dodaly Ukrajině obrněné transportéry, takže se zdá, že tento tank je dalším krokem nahoru, který možná otevírá cestu k těžším konvenčním tankům, jež by se vyrovnaly významným ruským tankovým silám.

Polsko a Česká republika již dříve poslaly na Ukrajinu tanky ze sovětské éry, i když se západní Evropa a USA zdráhaly.

Pokud jde o Spojené státy, Bidenova administrativa uvažuje o vyslání bojových vozidel Bradley ukrajinským silám, přičemž prezident ve středu na dotaz novináře ohledně předchozího zpravodajství odpověděl „ano“…

Agentura Bloomberg minulý týden jako první přinesla zprávu, že „americká vláda zvažuje vyslání bojových vozidel Bradley na Ukrajinu v rámci dalšího balíčku vojenské podpory, tvrdí lidé obeznámení s touto záležitostí“.

„Konečné rozhodnutí ještě nepadlo, uvedl jeden z těchto lidí,“ uvedla zpráva. „Kdy by vozidla byla uvedena do provozu, také není jasné, uvedli lidé, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, aby mohli diskutovat o citlivé otázce.“ Biden ve středu oficiálně potvrdil, že jednání probíhají.

Zdroj: france24.com