V Rumunsku je stále rozmístěno asi 4000 příslušníků 101. výsadkové divize americké armády v rámci vojenského posilování ve východní Evropě, které loni nařídil prezident Biden, protože Pentagon se stále rozhoduje, zda zachovat stávající počet vojáků. (Foto: Twitter)

Deník New York Times v úterý uvedl, že část vojáků 101. výsadkové divize je umístěna na základně poblíž rumunského města Konstanta u Černého moře, zatímco další jsou severněji, jen několik kilometrů od ukrajinských hranic, a simulují boje s Ruskem na Ukrajině.

Při cvičeních s rumunskými jednotkami podle zprávy Timesů vojáci 101. armády střílejí z dělostřelectva, podnikají útoky z vrtulníků a kopou zákopy podobné těm na frontové linii v ukrajinské Chersonské oblasti.

Toto nasazení je prvním vysláním 101. jednotky do Evropy od druhé světové války.

CBS News v říjnu informovala, že 101. armáda provádí cvičení v okruhu pouhých čtyř mil od ukrajinských hranic a že jednotka je připravena „bojovat dnes v noci“. Velitelé sdělili CBS, že jsou v Rumunsku, aby chránili území NATO, ale uvedli, že jsou připraveni vstoupit na Ukrajinu, pokud se válka vyostří.

Zpráva Timesů zdůraznila, že nasazení 101. výsadkové divize má odstrašující charakter. Pokud by se USA chystaly vstoupit do války přímo, pravděpodobně by vyslaly podstatně více vojáků. Během pobytu v Rumunsku se vojáci rovněž účastní cvičení na obranu pobřeží a rumunské jednotky cvičí odpalování raketových systémů HIMARS do Černého moře.

Díky posilování vojenských sil ve východní Evropě přesáhl počet amerických vojáků na tomto kontinentu poprvé od roku 2005 100 000. Očekává se, že Pentagon brzy rozhodne, zda současné počty dlouhodobě zachová, nebo je sníží či zvýší.

Více než 100 miliard dolarů, které byly schváleny na výdaje na válku na Ukrajině, zahrnuje i peníze na financování rozmístění vojáků v Evropě. Poslední návrh zákona o pomoci Ukrajině, který schválil Kongres, zahrnuje 6,98 miliardy dolarů pro evropské velitelství USA, z nichž bude pravděpodobně financován výcvik ukrajinských jednotek, další typy podpory Kyjeva a nasazení USA v regionu.

Zdroj: antiwar.com