Dle oficiání verze dne 11. září 2001 unesla skupina teroristů z Al-Káidy čtyři letadla, která následně narazila do Světového obchodního centra a západní části Pentagonu. (Foto: Flickr)

Čtvrté letadlo se zřítilo na pole v Pensylvánii. Tragické události vyvolaly řadu konspiračních teorií, podle nichž útoky zosnovala vláda USA.

Hollywoodský režisér Spike Lee vzrušil příznivce konspiračních teorií poté, co naznačil, že Světové obchodní centrum se nezřítilo v důsledku teroristického útoku, ale řízené demolice.

Dvojnásobný držitel Oscara to prohlásil v rozhovoru pro deník The New York Times, když hovořil o svém novém díle věnovaném výročí útoků z 11. září, obecně známých jako 11. září.

„New York Epicenters: 9/11-2021½“ vychází z rozhovorů se svědky tragických událostí, od běžných občanů a úředníků až po zdravotníky, policisty a hasiče. Seriál rovněž obsahuje rozhovory se zastánci konspiračních teorií, zejména se členy skupiny Architects and Engineers (Architekti a inženýři) za pravdu o 11. září, kteří již léta tvrdí, že útoky zinscenovala administrativa tehdejšího prezidenta George W. Bushe. Když se korespondent NYT zeptal uznávaného režiséra, proč se rozhodl udělat rozhovory se zastánci konspiračních teorií, které tyto události provázejí, odpověděl následovně:

„Protože stále nevím… Chci říct, že mám otázky.“

Spike Lee Režisér Když byl Lee dotázán na výsledky vyšetřování, podle nichž letecké palivo způsobilo roztavení ocelových nosníků v budovách a následně vedlo ke zřícení věží, naznačil, že tomu nevěří.

„Množství tepla, které je potřeba k roztavení oceli, této teploty nedosahuje. A pak srovnání způsobu, jakým budova 7 spadla na zem – když ji postavíte vedle jiných pádů budov, které byly demolicí, jako byste se dívali na stejnou věc. Ale lidé si udělají vlastní názor. Můj přístup je dát informace do filmu a nechat lidi, ať se rozhodnou sami. Respektuji inteligenci diváků,“ řekl.

Režisér vyjádřil naději, že jeho nové dílo přiměje členy amerického Kongresu k uspořádání slyšení na toto téma.

Zdroj: nytimes.com