Po nedělním útoku na kasárna v Makijivce v Ruskem kontrolovaném Doněcku, který znamenal dosud největší ztrátu ruských vojáků během jediného útoku, Ukrajina nyní slibuje, že bude útočit „hlouběji a hlouběji“ uvnitř ruského území. (Foto: Twitter / ABC News)

Tato alarmující slova zazněla z úst šéfa ukrajinské vojenské rozvědky generála Kyryla Budanova v novém rozhovoru pro australskou televizi ABC….

Jak ukazuje v pondělí zveřejněný klip z rozhovoru, šéf vojenské rozvědky se zdráhal přímo potvrdit, zda Ukrajina nedávno udeřila na ruskou leteckou základnu, či nikoli.

Reportér ABC chtěl odpovědi konkrétně v souvislosti se sérií smrtících útoků bezpilotních letounů na vojenské letiště Engels v Saratovské oblasti. V prosinci se objevily zprávy, že základna byla zasažena třikrát, přičemž poslední případ přišel minulý týden a zabil tři ruské vojenské techniky.

Ukrajinská vláda se k těmto útokům, které podle Ruska podnikly ukrajinské síly, dosud oficiálně nepřiznala. Ale podle slov generála Budanova, která byla přetištěna v britském deníku Telegraph:

V odpovědi na otázku, zda je Ukrajina odpovědná za jeden z těchto útoků na leteckou základnu, Kyrylo Budanov uvedl, že ho to „velmi těší“, ale trvá na oficiálním postoji Kyjeva, který vše popírá.

V rozhovoru pro australskou televizi ABC pan Budanov předpověděl, že tyto útoky budou pokračovat „hlouběji a hlouběji“, spolu s dalšími útoky na Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

Minulý týden zahynuli tři ruští vojáci při útoku dronu na ruské letiště Engels, kde jsou umístěny strategické bombardéry Tu-95 a Tu-160 schopné nést jaderné zbraně.

Zásadní je, že základna Engels se nachází více než 600 km uvnitř Ruska od ukrajinských hranic, což naznačuje, že schopnosti ukrajinských bezpilotních letounů rostou. Ruská armáda mezitím uvedla, že kolem ruských základen a měst rozmísťuje větší protileteckou ochranu.

Co se týče Washingtonu, ten zastává oficiální postoj, že si nepřeje, aby jeho ukrajinští partneři prováděli útoky uvnitř ruského území, protože se obává nekontrolovatelné eskalace, ale existují náznaky, že v zákulisí by je americké zpravodajské služby mohly pozitivně podporovat – nebo alespoň přivírat oči.

A přesto se při nedělním ničivém útoku na ruská kasárna v Doněcku ukrajinská média a představitelé chlubili, že byl proveden raketami HIMARS dodanými USA. To samozřejmě z pohledu Kremlu znamená, že zapojení Washingtonu do konfliktu je den ode dne přímější.

Zdroj: telegraph.co.uk